Bom dia Portugalio - Job shadowing (FOTO)

Od czytelników

Bom dia Portugalio - Job shadowing (FOTO)

01.06.2023
autor: Bożena Pikora
Job shadowing to krótki pobyt w organizacji partnerskiej w innym kraju w celu przejścia szkolenia polegającego na towarzyszeniu pracownikom w ich codziennej pracy w organizacji przyjmującej, a także w celu wymiany dobrych praktyk, zdobycia umiejętności i wiedzy lub stworzenia trwałych partnerstw poprzez aktywną obserwację. W dniach 15 - 22 maja nauczyciele kształcenia zawodowego Zespołu Szkół nr1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie odbyli powyższe szkolenie w Portugalii, w Bradze. Było to doskonalenie w ramach Programu Erasmus+, w Akredytacji 2021 – 2027. Partnerem mobilności była firma Edu Plus z siedzibą w Bradze.
 
W szkoleniu wzięli udział nauczyciele :
żywienia i usług gastronomicznych oraz usług kelnerskich – Bogusława Pawelska-Kozon, Ewelina Sieńkowska
grafiki i poligrafii cyfrowej – Agnieszka Motyka
organizacji turystyki – Bożena Pikora, Joanna Borkowska-Sergiejuk
doradca zawodowy – Katarzyna Zglinicka.
Celem drugorzędnym mobilności było poznanie portugalskiego partnera pod kątem organizacji staży zawodowych dla uczniów.
Cele zagranicznego doskonalenia realizowane były poprzez obserwację pracy w szkole średniej w Bradze - Escola Secundaria de Caldas das Taipas. W trakcie całodziennego pobytu uczestnicy poznali strukturę organizacyjną szkoły, wyposażenie szkoły pod względem realizacji programów kształcenia zawodowego, bazę sportową i rekreacyjną, ogródek warzywny prowadzony w ramach wolontariatu. Nauczyciele mieli także możliwość obserwacji fragmentów zajęć dydaktycznych, sportowych, nauczania indywidualnego, pracy z uczniem z dysfunkcjami. Dodatkowym elementem było poznanie szkolnej stołówki, menu posiłków uczniów. Beneficjenci mobilności poznali także zaplecze administracyjne szkoły. Podczas rozmowy z nauczycielami uzyskali informacje na temat stopni awansu portugalskiego nauczyciela. 
Praktyczna nauka zawodu, podobnie jak w Polsce, odbywa się u lokalnych pracodawców. W tym celu obserwowano pracę w zakresie usług gastronomicznych, kelnerskich, turystycznych w hotelach: Pousada de Sao Bento i Vila Gale Colletion Braga. Pobyt w Tipografia Priscos Entrada Provisoria RECECAO oraz w ANOS Foco Criatividace był szansą na poznanie pracy w zakresie grafiki, poligrafii i reklamy. Specyfikę organizacji portugalskich usług turystycznych poznano w trakcie pobytu na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w Bradze, Barcelos, Porto, Guimaraes, Pavoy, Samaeiros, Viany de Castello. 
Program kulturowy realizowany był podczas wycieczek krajoznawczych, w trakcie których poznano liczne i wspaniałe budowle, np zamek i pałac z X wieku w Guimaraes, Sanktuarium Bom Jesus do Monte w Bradze. W Porto – Most Ludwika I, Dworzec Sao Bento, Kościół św. Franciszka. Ulice portugalskich miast odwiedzane przez uczestników wyjazdu co krok zachwycały zabytkowymi budowlami ze wspaniałymi elementami architektonicznymi i dekoracyjnymi, kolorystką płytek – azulejos. Dodatkowym elementem przyciągającym wzrok są przepiękne dekoracje w postaci ogrodów.
Uczestniczki wyjazdu mogły zobaczyć, w jaki sposób obchodzone jest doroczne święto - Dni Rzymu, poznać sposoby spędzania czasu wolnego przy muzyce i śpiewie przez społeczność Barcelos. Nieodłącznym elementem kultury portugalskiej jest kuchnia, w której królują ryby i owoce morza. Czas szkolenia zagranicznego był miejscem doskonalenia umiejętności komunikacji w języku angielskim i poznania podstawowych zwrotów w języku portugalskim - bom dia (dzień dobry), adeus (do widzenia), obrigada (dziękuję), desculpe (przepraszam). 
Efekty doskonalenia zagranicznego to: podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli, poznanie portugalskich wzorców organizacji pracy, standardów uczenia się i nauczania w zakresie kształcenia zawodowego, nawiązanie współpracy międzynarodowej z zagranicznym partnerem w celu prowadzenia staży zagranicznych dla uczniów, wymiany doświadczeń, przygotowanie kadry do wielokulturowego kształcenia, realizacja zagranicznych mobilności pracowników szkoły, umiędzynarodowienie procesu edukacji, podniesienie świadomości uczestników oraz zrozumienia innych kultur i krajów, zapobieganie wypaleniu zawodowemu, wzrost kompetencji komunikacji w języku angielskim.
Była to pierwsza mobilność nauczycieli w ramach Programu Erasmus+ - Akredytacja 2021 – 2027, która dostarczyła wielu pomysłów do pracy w polskiej szkole oraz przygotowała grunt pod przyszłe mobilności uczniów na praktyki zawodowe. Adeus Portugalia.
Boże Narodzenie - PBS
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość