Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego!

Od czytelników

Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego!

16.09.2016
autor: Olga Skarżyńska
Do końca września lokalni społecznicy mogą zgłaszać się do udziału w akcji Masz Głos organizowanej przez Fundację Batorego. Akcja to do tej pory ponad 1800 uczestników i grup z prawie 1000 miejscowości w całej Polsce. „Udział to nie tylko szansa na nagrodę Super Samorząd, porady ekspertów i szkolenia na temat demokratycznych instrumentów działania. To przede wszystkim frajda ulepszania waszych miejscowości i gmin wspólnie z setkami grup z całej Polski!” – zachęcają organizatorzy.
Dla wielu osób pojęcia takie jak uchwała o inicjatywie lokalnej, sesja rady miejskiej czy budżet obywatelski brzmią tajemniczo. Tymczasem uczestnicy akcji Masz Głos widzą w nich narzędzia realizacji swoich pomysłów. Dla przykładu, dzięki współpracy władz, mieszkańców i mieszkanek oraz przedstawicieli i przedstawicielek Stowarzyszenia 5 Plus w Pruszkowie udało się wprowadzić budżet obywatelski, w gminie Brwinów grupa nieformalna Wieś wie jak! sprawiła, że mieszkańcy sami mogą decydować o tym jakie zajęcia odbywają się w Gminnym Ośrodku Kultury. 
Jak ważne jest zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek we współdecydowanie o rozwoju ich miejsca zamieszkania, przypomniał Jerzy Buzek podczas gali wieńczącej zeszłoroczną edycję akcji Masz Głos: „Nie ma demokracji bez społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, by obywatele poczuli, że coś od nich zależy, że mają wpływ na rzeczywistość. Demokracja to jest system dla ludzi, dla obywateli, dla tych, którzy tworzą wspólnotę”. 
Do udziału w akcji Masz Głos zaproszeni są mieszkańcy, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne. Udział w akcji jest bezpłatny. Aby zacząć działać, należy do 30 września zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl.
Udział w akcji daje m.in.: bieżące wsparcie np. w planowaniu i realizacji działań, porady eksperckie, darmowe publikacje, udział w szkoleniach, wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu w środowisku lokalnym, bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne, szansę na zdobycie minigrantu oraz nagrody Super Samorząd.
24 września w Warszawie eksperci związani z Fundacją Batorego poprowadzą warsztaty „Diagnoza lokalna – dowiedz się co myślą twoi sąsiedzi”. Zapisy na szkolenia poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.maszglos.pl.
Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego. Partnerzy edycji 2016/2017: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość