Bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych a koronawirus

Od czytelników

Bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych a koronawirus

24.03.2021
autor: Materiał zewnętrzny
Gotówka powoli odchodzi do lamusa. Coraz więcej Polaków chętniej płaci karta, smartfonem oraz smartwatchem. I choć tendencja systematycznie rosła, to pandemia zdecydowanie ją przyśpieszyła.
 

Gotówka odchodzi do lamusa 

Od kilku lat można zaobserwować, że płatności gotówkowe są w odwrocie. Natomiast płatności bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością. Tendencję wzrostową można było już zauważyć w 2019 roku. 
Z przeprowadzonych badań „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2019", wynika że 79% Polaków wybiera płatności bezgotówkowe. Transakcje za pomocą karty stanowią 66%, natomiast telefonem lub zegarkiem to 7%. Z kolei korzystanie z bankowości internetowej to 6%. 
Co ciekawe, tylko 20% obywateli zadeklarowało, że są przywiązani do tradycyjnego pieniądza. A 8% nie korzysta nawet z bankomatów. Ten stopniowy wzrost płatności bezgotówkowych przyspieszyła pandemia, diametralnie zmieniając podejście do transakcji bez użycia gotówki.

Bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych a koronawirus

W przypadku płatności gotówkowych dochodzi do wymiany banknotów i monet. Mogą na nich osadzać się drobnoustroje. Na podstawie badań Covid-19 potrafi utrzymać się na przedmiotach nawet do 28 dni. 
Natomiast w przypadku płatności bezgotówkowych nie ma kontaktu pomiędzy sprzedawcą a klientem. Nie przekazują sobie banknotów z rąk do rąk, a więc minimalizuje się ryzyko zarażenia się koronawirusem. 
Ponadto, transakcje bez użycia gotówki pozwalają zachować dystans społeczny. W tym przypadku jest do bezpieczna odległość między kasjerem a sprzedawcą. Jednak to nie wszystko. Posiadanie terminala ma o wiele więcej zalet:
    • oszczędność czasu – sprzedawca nie musi wydawać gotówki, a tym samym zmniejsza się czas transakcji;
    • bezpieczeństwo – dane są szyfrowane, a więc klienci nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo;
    • kreowanie wizerunku firmy – posiadanie terminala buduje pozytywny wizerunek firmy;
    • łatwość w użyciu – terminale płatnicze np. Ingenico, dostępny na stronie https://www.paytel.pl/pl/nasza-oferta/oferta-terminali/marki-terminali/ingenico/iwl250-iwl220 posiadają bardzo intuicyjne menu i są łatwe w obsłudze;

Płatności bezgotówkowe a terminal

Klient może dokonać płatności bezgotówkowej wtedy, gdy w lokalu znajduje się terminal. Obecnie można kupić terminale, które umożliwiają płacenie nie tylko kartą, ale również dokonywanie płatności BLIK. Wiele z nich posiada dodatkowe funkcje, jak przykładowo możliwość doładowania, co zwiększa zyski firmy. 
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który wcześniej nie miał urządzenia, możesz wziąć terminal w ramach akcji „Polska bezgotówkowa”. Zgłaszając się do akcji, możesz odebrać urządzenie za darmo. 
Natomiast  przez pierwsze 12 miesięcy nie poniesiesz żadnych opłat za urządzenie. Warto zajrzeć na stronę https://wybierzterminal.pl/terminale/ i sprawdzić ofertę, a  następnie dobrać model, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom, a także branży. 
W przypadku gastronomi najlepszym wyborem są mobilne terminale płatnicze, które pracownik może wziąć ze sobą, gdy dostarcza zamówienie do klienta. A w trakcie pandemii, restauracje i inne punkty gastronomiczne, czerpią zyski tylko i wyłącznie z zamówień na wynos.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wymiana polsko - niemiecka (foto)

Wymiana polsko - niemiecka (foto)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 mieli okazję wziąć udział w wymianie polsko- niemieckiej. Było to kolejne spotkanie ze szkołą partnerską Friedrich Elvers Schule –Forderszentrum Heide  Europaschule, a młodzi Polacy i Niemcy zawdzięczają je finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji PNWM. 
zobacz więcej
Kochana Babciu, kochany Dziadku! (foto)

Kochana Babciu, kochany Dziadku! (foto)

Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach 23 stycznia odwiedzili niecodzienni goście – babcie i dziadkowie. Z okazji ich święta najmłodsi uczniowie z klas 0 – III zorganizowali uroczyste spotkanie. Prezenty przygotowali sami. Także występy artystyczne i słodki poczęstunek (tu nieoceniona pomoc rodziców). Dziadkowie byli bardzo zadowoleni i mile zaskoczeni. Aż miło było popatrzeć na tę międzypokoleniową integrację. Przygotowaniami kierowały wychowawczynie uczniów: Jolanta Piątkowska, Elżbieta Szymańska, Jolanta Karaśkiewicz, Agnieszka Kowalska, Magdalena Nieborek. 
zobacz więcej
Masowe czytanie w CEZiU „Kopernik”

Masowe czytanie w CEZiU „Kopernik”

1 czerwca uczniowie i nauczyciele CEZiU „Kopernik” przyłączyli się do bicia rekordu czytania w ramach ogólnopolskiej akcji masowego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”. Akcja miała na celu popularyzację czytelnictwa i udział w ustanawianiu rekordu czytania w jednym miejscu. Uczniowie w całym kraju  wspólnie czytali, każdy to, na co miał ochotę. W CEZiU „Kopernik” w biciu rekordu czytania wzięło 250 osób.
zobacz więcej
Zabawa dzieci z Przedszkola nr 9 z Pinokiem (foto)

Zabawa dzieci z Przedszkola nr 9 z Pinokiem (foto)

W ramach współpracy dzieci z Przedszkola nr 9 po raz kolejny brały udział w lekcji bibliotecznej. Tematem spotkania była 190. rocznica urodzin Carla Collodiego.
zobacz więcej