Auto też potrzebuje meldunku

Od czytelników

Auto też potrzebuje meldunku

09.10.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Ma pracę, kupiła samochód, odprowadziła od transakcji podatek, ale autem nie może jeździć. Powód? – Okazuje się, że tu nie mogę go zarejestrować, bo nie mam stałego zameldowania – dziwi się nasza czytelniczka. 
- Mam umowę o pracę, płacę podatki, ale samochodu nie mogę tu zarejestrować. Ale podatek od kupna samochodu mogłam zapłacić w Wyszkowie – kontynuuje. - Kiedy wyrabiałam prawo jazy, też nie miałam meldunku, ale wystarczyło, że napisałam oświadczenie. Myślę, że nie jestem jedyną osobą, która ma taki problem. 
Od marca ubiegłego roku obowiązują nowe dowody osobiste, już bez adresu zameldowania. Co nie znaczy, że zniesiono obowiązek meldunkowy. Zniknęła co prawda kara grzywny za jego niedopełnienie, ale obowiązek istnieje.
Nie zawsze jednak meldunek jest podstawą zarejestrowania samochodu. Jest natomiast podstawową informacją dla urzędników, jeśli chodzi o „uprawdopodobnienie, że ktoś mieszka na danym terenie”.
- Trzeba wykazać, że jest się mieszkańcem naszego powiatu – mówi naczelnik powiatowego wydziału komunikacji Andrzej Jastrzębski, powołując się na 
art. 25 Kodeksu cywilnego, który mówi: „Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu”. Potrzebna jest więc umowa najmu mieszkania, umowa o pracę czy rejestracja w spisie wyborców – jakikolwiek dokument potwierdzający nasz „zamiar stałego pobytu”. – I nie ma problemu – zapewnia pan naczelnik.
Naszą czytelniczkę zaprasza do starostwa ponownie. – Jak byłam wcześniej, odesłano mnie do urzędu w Warszawie – relacjonuje świeżo upieczona właścicielka auta. Jest to Urząd Gminy Warszawa Centrum, który prowadzi sprawy administracyjne osób bez stałego miejsca zamieszkania.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Tropili łosia w Puszczy Białej

Tropili łosia w Puszczy Białej

1 października mieszkańcy Leszczydołu-Nowin, ich znajomi i przyjaciele uczestniczyli w imprezie plenerowej „Tropem łosia po Puszczy Białej.” Zorganizowało ją Stowarzyszenie „Wspólna Przyszłość”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu członków stowarzyszenia, a szczególnie prezesa Artura Gałązki, udało się zorganizować  rodzinne i wielopokoleniowe  spotkanie. Rozpoczął je rajd rowerowy, a zakończyło ognisko. Aktywnie, na rowerach, a potem przy wesołej muzyce powitano złotą polską jesień, która w tej okolicy jest szczególnie piękna. 
zobacz więcej
Praktyki zawodowe w ZUS

Praktyki zawodowe w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne praktyki studenckie. Wystarczy wypełnić formularz aplikacyjny (dostępny na stronie www.zus.pl) i złożyć go w wybranej placówce.
zobacz więcej
Samorząd otwarty na młodzież (foto)

Samorząd otwarty na młodzież (foto)

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie odwiedziła młodzież ze szkół podstawowych w Adelinie i Zabrodziu. Tym samym zainaugurowała cykl spotkań pn. „Otwarty Samorząd”, który ma na celu przybliżenie młodzieży zasad funkcjonowania samorządu, historii powiatu wyszkowskiego a także codziennej pracy w starostwie.
zobacz więcej
Policjanci z Wyszkowa i Długosiodła świątecznie wspierają

Policjanci z Wyszkowa i Długosiodła świątecznie wspierają

Policjanci oraz pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie oraz Posterunku Policji w Długosiodle zaangażowali się w pomoc potrzebującym w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia. Paczki z prezentami trafiają do najbardziej potrzebujących mieszkańców z terenu powiatu wyszkowskiego.
zobacz więcej