Austausch na PLUS

Od czytelników

Austausch na PLUS

10.05.2023
autor: Grażyna Witkowska
Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie w okresie 22 – 28 kwietnia gościł 13-osobową delegację - 10 uczniów i 3 opiekunów ze szkoły partnerskiej Johann - Conrad – Schlaun – Berufskolleg des Kreises Höxter in Warburg na czele z dyrektorem tej szkoły Matthiasem Gehle.
 
Nasza szkoła prowadzi wymianę uczniowską od 2010 r. Obecna wizyta odbyła się po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, a której liderem był Sławomir Sobolewski - nauczyciel jęz. niemieckiego. Uczniowie mieszkali u polskich rodzin, zaś program wymiany wykraczał poza zadania realizowane na terenie szkoły.
Niedzielę 23 kwietnia niemieccy uczniowie spędzili tradycyjnie u rodzin swoich koleżanek i kolegów, natomiast ich opiekunowie w towarzystwie kadry zarządzającej ZS3 w malowniczym Pułtusku.
Oficjalne otwarcie wymiany odbyło się w poniedziałek 24 kwietnia. Adam Mickiewicz - dyrektor Zespołu Szkół nr 3 powitał uczestników i przedstawił krótko historię szkoły. Była też okazja do bliższego poznania się, jak również przedstawienia szczegółów programu wymiany.
Podczas tego tygodnia delegacja niemiecka wraz z polską grupą realizowała cele spotkania, m.in. poprzez uczestniczenie w zajęciach szkolnych. Poznała najciekawsze, historycznie i kulturowo, miejsca w Wyszkowie. Ponadto zwiedziła współpracującą z naszą szkołą drukarnię Quad Graphics.
Kolejne dwa dni obfitowały w bogaty program kulturalno-krajoznawczy. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była wizyta w Muzeum Treblinka – niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941- 1944), podczas której młodzież wraz z opiekunami oddała hołd ofiarom obozu zagłady.
Bardzo atrakcyjnym punktem programu o wysokich walorach wychowawczych była wycieczka do Warszawy. Uczestnicy rozkoszowali się m.in. pięknem i atmosferą Starego Miasta. Nadrzędnym celem wyjazdu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało jako hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 r. To wyjątkowe miejsce upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas drugiej wojny światowej, a która to akcja na zawsze zmieniła oblicze stolicy Polski. Oglądając multimedialną ekspozycję, uczestnicy poczuli atmosferę powstańczej Warszawy. Było to niesamowite przeżycie, które zapewne na trwałe zapisze się w pamięci.
Organizatorzy wymiany zadbali też o działania integrujące wszystkich uczestników. Świetnie bawili się, grając w kręgle czy podczas popołudniowych kreatywnych spotkań. Dobrą okazją do pogawędek były wspólne obiady.
Tradycją już się stały mecze w piłkę siatkową między niemieckimi i polskimi uczniami o puchar przechodni (Wanderpokal). W tym roku zwycięskie trofeum zawiozą uczniowie do Warburga.
Ostatnim punktem programu było podsumowanie i oficjalne zamknięcie wymiany, które nastąpiło 27 kwietnia w bardzo przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy pozytywnie wypowiadali się na temat pobytu w polskich rodzinach, wskazywali na gościnność, otwartość polskich uczniów i ich najbliższych. Byli też pod wrażeniem dobrej organizacji przedsięwzięć i dziękowali za ciekawy program. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie otrzymali upominki ufundowane przez ZS3. 
Młodzież niemiecka wraz z opiekunami, pełna wrażeń, opuściła Wyszków w piątek 28 kwietnia. 
Ze strony organizatorów chciałabym podkreślić wkład rodzin goszczących oraz nienaganne zachowanie młodzieży niemieckiej i polskiej.
Korzyści płynące z takich spotkań w ramach wymiany szkolnej są nie do przecenienia. Służą doskonaleniu języków obcych – niemieckiego i angielskiego, poznaniu kultury kraju sąsiadującego. Zawiązują się przyjaźnie, które trwają i sprawiają, że znikają ewentualne uprzedzenia. Spotkania te przyczyniają się do zbliżenia polsko – niemieckiego i wspierają integrację europejską.
Udział w wymianie to również świetna okazja dla kadry nauczycielskiej do wymiany doświadczeń zawodowych i pogłębienia refleksji na temat roli szkoły w środowisku lokalnym i wychowaniu młodzieży.
Rewizyta naszej młodzieży, która już z niecierpliwością czeka na wyjazd do Niemiec, odbędzie się prawdopodobnie w marcu 2024 r. 
Realizacja wymiany była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość