Austausch na PLUS

Od czytelników

Austausch na PLUS

10.05.2023
autor: Grażyna Witkowska
Zespół Szkół nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie w okresie 22 – 28 kwietnia gościł 13-osobową delegację - 10 uczniów i 3 opiekunów ze szkoły partnerskiej Johann - Conrad – Schlaun – Berufskolleg des Kreises Höxter in Warburg na czele z dyrektorem tej szkoły Matthiasem Gehle.
 
Nasza szkoła prowadzi wymianę uczniowską od 2010 r. Obecna wizyta odbyła się po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, a której liderem był Sławomir Sobolewski - nauczyciel jęz. niemieckiego. Uczniowie mieszkali u polskich rodzin, zaś program wymiany wykraczał poza zadania realizowane na terenie szkoły.
Niedzielę 23 kwietnia niemieccy uczniowie spędzili tradycyjnie u rodzin swoich koleżanek i kolegów, natomiast ich opiekunowie w towarzystwie kadry zarządzającej ZS3 w malowniczym Pułtusku.
Oficjalne otwarcie wymiany odbyło się w poniedziałek 24 kwietnia. Adam Mickiewicz - dyrektor Zespołu Szkół nr 3 powitał uczestników i przedstawił krótko historię szkoły. Była też okazja do bliższego poznania się, jak również przedstawienia szczegółów programu wymiany.
Podczas tego tygodnia delegacja niemiecka wraz z polską grupą realizowała cele spotkania, m.in. poprzez uczestniczenie w zajęciach szkolnych. Poznała najciekawsze, historycznie i kulturowo, miejsca w Wyszkowie. Ponadto zwiedziła współpracującą z naszą szkołą drukarnię Quad Graphics.
Kolejne dwa dni obfitowały w bogaty program kulturalno-krajoznawczy. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była wizyta w Muzeum Treblinka – niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy (1941- 1944), podczas której młodzież wraz z opiekunami oddała hołd ofiarom obozu zagłady.
Bardzo atrakcyjnym punktem programu o wysokich walorach wychowawczych była wycieczka do Warszawy. Uczestnicy rozkoszowali się m.in. pięknem i atmosferą Starego Miasta. Nadrzędnym celem wyjazdu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało jako hołd mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 r. To wyjątkowe miejsce upamiętnia największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas drugiej wojny światowej, a która to akcja na zawsze zmieniła oblicze stolicy Polski. Oglądając multimedialną ekspozycję, uczestnicy poczuli atmosferę powstańczej Warszawy. Było to niesamowite przeżycie, które zapewne na trwałe zapisze się w pamięci.
Organizatorzy wymiany zadbali też o działania integrujące wszystkich uczestników. Świetnie bawili się, grając w kręgle czy podczas popołudniowych kreatywnych spotkań. Dobrą okazją do pogawędek były wspólne obiady.
Tradycją już się stały mecze w piłkę siatkową między niemieckimi i polskimi uczniami o puchar przechodni (Wanderpokal). W tym roku zwycięskie trofeum zawiozą uczniowie do Warburga.
Ostatnim punktem programu było podsumowanie i oficjalne zamknięcie wymiany, które nastąpiło 27 kwietnia w bardzo przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy pozytywnie wypowiadali się na temat pobytu w polskich rodzinach, wskazywali na gościnność, otwartość polskich uczniów i ich najbliższych. Byli też pod wrażeniem dobrej organizacji przedsięwzięć i dziękowali za ciekawy program. Zarówno uczniowie, jak i opiekunowie otrzymali upominki ufundowane przez ZS3. 
Młodzież niemiecka wraz z opiekunami, pełna wrażeń, opuściła Wyszków w piątek 28 kwietnia. 
Ze strony organizatorów chciałabym podkreślić wkład rodzin goszczących oraz nienaganne zachowanie młodzieży niemieckiej i polskiej.
Korzyści płynące z takich spotkań w ramach wymiany szkolnej są nie do przecenienia. Służą doskonaleniu języków obcych – niemieckiego i angielskiego, poznaniu kultury kraju sąsiadującego. Zawiązują się przyjaźnie, które trwają i sprawiają, że znikają ewentualne uprzedzenia. Spotkania te przyczyniają się do zbliżenia polsko – niemieckiego i wspierają integrację europejską.
Udział w wymianie to również świetna okazja dla kadry nauczycielskiej do wymiany doświadczeń zawodowych i pogłębienia refleksji na temat roli szkoły w środowisku lokalnym i wychowaniu młodzieży.
Rewizyta naszej młodzieży, która już z niecierpliwością czeka na wyjazd do Niemiec, odbędzie się prawdopodobnie w marcu 2024 r. 
Realizacja wymiany była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dlaczego warto używać produkty ekologiczne

Dlaczego warto używać produkty ekologiczne

Każdy z nas chciałby zadbać o dobro swoje i swoich najbliższych. Niestety współczesne zakupy często kojarzą się z produktami zawierającymi niepotrzebne, a nawet szkodliwe substancje. Z drugiej strony nasza świadomość dot. zdrowia i środowiska stale rośnie, dzięki czemu decydujemy się na produkty ekologiczne wyższej jakości. Poznaj powody, dla których warto zmienić podejście do swojej zakupowej rutyny.
zobacz więcej
Matematyczna wycieczka (FOTO)

Matematyczna wycieczka (FOTO)

Grupa uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku 17 czerwca uczestniczyła w „Matematycznej miniolimpiadzie sportowej”.
zobacz więcej
Obóz wyszkowskiego hufca ZHP: Przy innym ogniu, w inną noc, do zobaczenia znów! (FOTO)

Obóz wyszkowskiego hufca ZHP: Przy innym ogniu, w inną noc, do zobaczenia znów! (FOTO)

Dwa tygodnie w lesie, pod namiotami, bez prądu, mediów czy bieżącej wody - dla niektórych brzmi jak kara i koszmar, a są tacy, którzy z ekscytacją odliczają dni do wyjazdu na harcerski obóz. W połowie lipca grupy namiotów rozstawione pod Piecami koło Szczytna, nad samym brzegiem jeziora Sasek Wielki, stały się domem dla kilkudziesięciu harcerzy, zuchów i instruktorów wyszkowskiego hufca ZHP.
zobacz więcej
Jakie maszyny powinny znaleźć się w pieczarkarni? Sprawdź!

Jakie maszyny powinny znaleźć się w pieczarkarni? Sprawdź!

Pieczarkarnie są pod pewnymi względami podobnymi do szklarni, czyli w ich przypadku też tworzy się sprzyjające warunki, choć nie takie same jak dla pomidorów, bo pieczarki wymagają innego nasłonecznienia, innych temperatur i innego poziomu wilgotności. Kilka dekad temu stworzenie tych warunków było pewnego rodzaju wyzwaniem, ale obecnie właściciele sporych pieczarkarni kombinują, po to, by te odpowiednie warunki wytworzyć jak najtaniej, bo to ma wpływ na atrakcyjność ceny pieczarek.
zobacz więcej

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie
ul. gen. Wł. Sikorskiego 23/31,
07-200 Wyszków

ogłasza

Konkurs na stanowisko
PREZESA
ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI

Szczegóły konkursu, wymagania wobec kandydatów oraz tryb i termin składania ofert, a także Regulamin prowadzenia konkursu dostępne są na stronie internetowej Spółdzielni (www.smspojnik.pl)

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie