wyszkowska eSkarbonka Wyszkowskie licytacje WOŚP
Aranżacja ogrodu przydomowego - samodzielnie czy z projektantem?

Od czytelników

Aranżacja ogrodu przydomowego - samodzielnie czy z projektantem?

28.12.2020
autor: Materiał zewnętrzny
Ogród znajdujący się przy domu to doskonałe miejsce, które spełnia jednocześnie wiele różnorodnych funkcji. Aranżacja ogrodu wymaga przemyślenia, aby spełniał wszystkie te zadania i był funkcjonalny. Ogród przydomowy, który zostanie zaaranżowany w przypadkowy sposób, to ryzyko zmarnowania powierzchni i pozbawienia się przyjemności, jaką niesie odpowiednio zaprojektowana przestrzeń.

Samodzielna aranżacja

Aranżowanie wnętrz domu nie stanowi dużego problemu dla większości osób. Jednak projektowanie ogrodów to już znacznie większe wyzwanie. Samodzielne planowanie, jakim będzie aranżacja ogrodu, wymaga podzielenia go na poszczególne strefy. Jedną z najważniejszych stref, jakie powinien posiadać ogródek przydomowy, jest strefa służąca do relaksu. Może to być zarówno taras, jak i dodatkowa altanka znajdująca się nieco dalej od budynku. 
Bardzo istotną rolę w ogrodzie ma także roślinność. Każda z roślin zastosowanych w ogrodzie powinna być dostosowana do panujących w nim warunków, nasłonecznienia stanowiska, a także jakości oraz wilgotności podłoża. Są to informacje, które można znaleźć samodzielnie w branżowej literaturze lub internecie, jednak taka aktywność wymaga cierpliwości i dużej ilości czasu. 
Niewłaściwe dopasowanie roślin do możliwości, jakie ma ogród, może spowodować nieestetyczny wygląd i mało satysfakcjonujący widok z domu na przestrzeń wokół niego.

Profesjonalny projekt ogrodu

Projektowanie ogrodów nie jest powszechnie znane i często wybierane przez prywatnych inwestorów. Najczęstszym czynnikiem skłaniającym ludzi do samodzielnego projektowania ogrodów są finanse. Konieczność wydania pieniędzy za otrzymanie gotowego projektu, wydaje się wielu osobom stratą pieniędzy. Jednak prawdą jest, że stratą pieniędzy jest raczej samodzielne i przy tym nieumiejętne wykonanie aranżacji w ogrodzie. 
Wydawanie pieniędzy na całkowicie przypadkowe elementy, które nie będą ostatecznie pasować do całej przestrzeni, szybko spowoduje brak zadowolenia na dłużej. Profesjonalny projekt ogrodu to przede wszystkim źródło informacji na temat roślin, które doskonale będą pasowały do przestrzeni, jaką ma ogródek przydomowy. Ponadto każda z wykorzystanych w projekcie roślin, powinna być dostosowana do nasłonecznienia i gleby znajdującej się w ogrodzie. 
Podczas konsultowania aranżacji z projektantem warto zaznaczyć swoje oczekiwania i upodobania, dzięki czemu ostateczny projekt będzie możliwie jak najlepszy. Podzielenie ogrodu na poszczególne strefy służące do odpoczynku, uprawiania własnego ogródka warzywnego oraz rozrywki lub uprawiania sportu, to podstawy, którymi kierują się profesjonalni projektanci, dzięki czemu inwestorzy nie muszą się tym martwić. 
W razie sytuacji, gdy aranżacja ogrodu według projektu jest kosztowna, można odłożyć ją w czasie. Każdy etap sadzenia roślin i montowania poszczególnych elementów w ogrodzie, warto rozłożyć w czasie, dzięki czemu potrzebne wydatki będą mniejszym obciążeniem dla budżetu domowego.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość