500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Od czytelników

500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

09.09.2019
autor: Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS
Klienci ZUS składają wnioski o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. O nowe świadczenie można zapytać także w Centrum Obsługi Telefonicznej.
 
Do ostatniego piątku do placówek ZUS w całej Polsce wpłynęło 18.359 wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, z czego 2.271 złożyli mieszkańcy województwa mazowieckiego. Najwięcej, bo aż 1.074, stanowili klienci trzech warszawskich oddziałów ZUS. W północnej części województwa (płocki oddział ZUS. m.in. powiat wyszkowski) wniosków było 504.
Wszystkich klientów, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o nowym świadczeniu, zapraszamy do placówek ZUS i do kontaktowania się poprzez Centrum Obsługi Telefonicznej. ZUS udostępnił specjalną linię do udzielania informacji na ten temat. Do piątku konsultanci odebrali w tej sprawie prawie 9 tys. połączeń telefonicznych. Numer COT to 22-560-1600.
Przypomnijmy, że o świadczenie mogą starać się pełnoletni mieszkańcy Polski, których zły stan zdrowia nie pozwala funkcjonować bez pomocy osób trzecich. Kluczowe jest tutaj posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji (gdy brak takiego dokumenty, to ZUS skieruje osobę na właściwe badanie). Dodatkowy warunek to suma pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych z budżetu państwa, która nie może przekroczyć 1.600 zł. Pełną kwotę 500 zł otrzymają natomiast Ci, którzy pobierają mniej niż 1.100 zł świadczeń.
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość