Wystawa fotografii Witczaka-Witaczyńskiego

Kultura

Wystawa fotografii Witczaka-Witaczyńskiego

01.11.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Od 6 listopada biblioteka zaprasza na wystawę wyjątkowych fotografii, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wystawę pt. „Jeźdźcy Niepodległej” będzie można oglądać do 30 grudnia.
Wystawa fotografii Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego organizowana jest przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną wraz z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Dowództwem Garnizonu Warszawa i Akademią Umiejętności „Pan Hilary”.
Narcyz Witczak-Witaczyński, chorąży kawalerii Wojska Polskiego, wojskowy fotograf zmarł 27 marca 1943 r. w obozie koncentracyjnym Majdanek. Od początku swojej służby w Szwadronie Przybocznym dokumentował przy pomocy fotografii dzieje Wojska Polskiego, a szczególnie codzienne życie kawalerii. Jako jeden z nielicznych miał prawo fotografowania Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Wojska Polskiego marszałka Józefa Piłsudskiego i najważniejszych osobistości II RP, polityków i wojskowych. Był jednym z najbardziej popularnych fotoreporterów wojskowych. Jego fotografie publikowano w czasopismach, wydawnictwach, jako pocztówki, foldery i koperty. Zdobył I nagrodę w konkursie fotografiki wojskowej w 1937 oraz wiele innych nagród i wyróżnień. Jego archiwum fotograficzne liczące około czterech tysięcy negatywów zostało przekazane w styczniu 2014 przez spadkobierców do Narodowego Archiwum Cyfrowego.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość