wyszkowska eSkarbonka Wyszkowskie licytacje WOŚP
Przypominają, jak piękny jest świat… i taniec (foto)

Kultura

Przypominają, jak piękny jest świat… i taniec (foto)

17.12.2020
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Mikołaj Napiórkowski
To wołanie o coś więcej niż ekologia. To wołanie o zatrzymanie się, przewartościowanie naszych ideałów, bycie tu i teraz. To przypomnienie o tym, jaki świat jest piękny – mówią twórcy tegorocznego Deptaku Tanecznego. Wyjątkowego nie tylko ze względu na ważną tematykę. Po raz pierwszy w długiej historii widowiska nie usiądziemy na widowni, nie zobaczymy tancerzy na żywo. Spektakl od 28 grudnia dostępny będzie w Internecie, na kanale Youtube i stronie internetowej Wyszkowskiego Teatru Tańca.
 
Epidemia całkowicie wywróciła nasze życie do góry nogami. Artyści już dawno nie poczuli energii płynącej ze strony publiczności, nie słyszeli oklasków. Sztuka przeniosła się do Internetu, co w przypadku tancerzy jest szczególnym wyzwaniem. Przekonali się o tym twórcy widowiska Deptak Taneczny, który w tym roku można obejrzeć w Internecie.
Twórcy przygotowali taneczny spektakl pod tytułem „Ja Ziemia”. - Chcieliśmy, by koncentrował się na temacie człowieka w naturze – mówią. Czyli wokół tego, czego w czasach epidemii i obostrzeń, nauki i pracy przez Internet tak bardzo nam wszystkim brakuje.
- Naszym celem jest pokazanie, jak poprzez życie w wysoko zaawansowanej cywilizacji straciliśmy kontakt z przyrodą - podkreślają twórcy widowiska. - Pragniemy przypomnieć o tym, jak ważne jest dla człowieka środowisko. O tym, że jesteśmy jego częścią i nie możemy funkcjonować w oderwaniu od niego. Ten deptak ma być wezwaniem do opamiętania się w konsumpcjoniźmie. Do zatrzymania się i uświadomienia sobie, że każdy z nas jest odpowiedzialny za otoczenie, w którym żyje. Pokażemy, jak wiele radości może dać odrzucenie pozornych przyjemności na rzecz połączenia ze światem. To wołanie o coś więcej niż ekologia. To wołanie o zatrzymanie się, przewartościowanie naszych ideałów i bycie tu i teraz. To przypomnienie o tym, jaki świat jest piękny i że mamy szczęście być jego częścią.
Spektakl nagrywany był na deskach WOK Hutnik na początku grudnia. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne 180 tancerzy Wyszkowskiego Teatru Tańca, Szkoły Tańca Deptak oraz MB Studia Tańca zostało podzielonych na grupy. Dla twórców było to więc nie lada wyzwanie logistyczne.
 
Twórcy widowiska „Ja Ziemia”:
scenariusz: Damian Olczak, choreografia: Jolanta Wiśniewska, Martyna Busławska, wizualizacje i grafika: Filip i Klaudia Kożusznik, mixy muzyczne: Kacper Gonera, światła: Damian Białorudzki, realizacja filmu: agencja Salem Design Studio, scenografia: Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, zdjęcia: Robert Fogl, Mikołaj Napiórkowski.
Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wyszków.
 
Twórcy spektaklu serdecznie dziękują: Burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu, dyrektorowi WOK Hutnik Mariuszowi Kowalskiemu, firmie Darko Studio Mebli.
Ogromne podziękowania należą się również tancerzom i ich rodzicom. - To był bardzo trudny rok. Było ciężko, smutno, czasami targały nami chwile zwątpienia - przyznaje Jola Wiśniewska, koordynator projektu Deptak Taneczny 2020. - Po raz pierwszy od 17 lat nasze widowisko taneczne zostało nagrane on-line, a nasi widzowie nie mogli oglądać nas na żywo. Dzieci tańczyły, uśmiechając się do pustych miejsc na widowni. Dzięki wytrwałości i wierze twórców oraz wykonawców dziś możemy cieszyć się z naszej ciężkiej pracy. Kłaniam się rodzicom dzieci i dziękuję im za zaufanie i wsparcie. Dziękuję dzieciakom, tancerzom za obecność i kreację. Razem tworzymy rzeczy mądre i głębokie, bo taki jest każdy Deptak. Otaczamy się wspaniałymi ludźmi, mamy cudowną współpracę, są tacy, którzy pomagają nam bezinteresownie, wspierają i kibicują. Po prostu z głębi serca, wszystkim wam dziękuję.

Spektakl będzie można oglądać od 28 grudnia na kanale Youtube i stronie internetowej Wyszkowskiego Teatru Tańca teatr-tanca.org.

Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość