Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil mówią o języku miłości (foto)

Kultura

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil mówią o języku miłości (foto)

13.05.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Prof. Jerzy Bralczyk (ur. 23 maja 1947 r.), językoznawca, specjalista od języka mediów, reklamy, polityki, retoryki i erystyki gościł 7 maja wraz z żoną dr Lucyną Kirwil – psychologiem agresologiem w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Promowali swoją najnowszą książkę „Pokochawszy. Miłość w języku”, która w naszym mieście miała prapremierę. Spotkanie, pełne humoru, odbyło się  w ramach XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Książka jest efektem rozmów przeprowadzonych przez Karolinę Oponowicz – socjologa, dziennikarkę, redaktorkę.
- „Pokochawszy” to tytuł trochę dziwny. I od razu zacznę się wymądrzać jako językoznawca-polonista. Bo pani dyrektor powiedziała: Będziemy zaczynać. Tak teraz najczęściej mówimy. Kiedy chcemy kończyć, to mówimy: Będziemy kończyć. Bo my nie wiemy, czy skończymy. Kiedy gdzieś za długo siedzę, to mówię: Będę szedł. Nie mówię, że pójdę, bo mogę nie pójść. To jest znak, że zastępujemy czasowniki dokonane czasownikami niedokonanymi: będę szedł, będę kończył, bo nie wiem, czy pójdę, czy skończę. Otóż ta książka w tytule chce promować czasowniki dokonane. Pokochawszy to jest imiesłów przysłówkowy uprzedni i tylko czasowniki dokonane mają taki imiesłów. To jest na temat tego, co się dokonało - pokochawszy.
Państwo Bralczykowie są małżeństwem od 35 lat.
- Pierwotny tytuł miał być „O języku miłości” – odsłoniła kulisy dr Kirwil. – Ale język to jest domena mojego męża, a miłość jako emocje, uczucie jest bardziej domeną moją. I książka powoli nabierała rumieńców, przykładów, co język robi z miłością i co miłość robi z językiem, ale my to mówimy z perspektywy ludzi, którzy tę gorącą miłość mamy za sobą i ona różne etapy przechodziła. Ale najważniejsze jest to, że się pokochaliśmy. I maż wpadł na pomysł „Pokochawszy”. Co się dzieje, jak ktoś się zakocha. Książka jest zapisem naszych długich rozmów, a potem to było redagowane.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 15 maja.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość