Historycznie i świątecznie (foto)

Kultura

Historycznie i świątecznie (foto)

17.04.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Spotkanie wielkanocne słuchaczy Wyszkowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i ich gości, które odbyło się w WOK „Hutnik” 17 kwietnia, poprzedził wykład Piotra Płochockiego „Historia Wyszkowa i okolic”.
 
Przybyłych, w tym przedstawicielki wyszkowskich Amazonek, powitała prezes WUTW Danuta Lisiecka.
Piotr Płochocki, opowiadając o historii Wyszkowa, skupił się na historii pałacu w Rybienku (obecnie w granicach Wyszkowa) i Rybienka Leśnego. Podkreślił ważne daty związane z tym miejscem: rok 1920 – bestialskie zamordowanie Polaków przez czerezwyczajkę, rok 1928 – zlot harcerek. Następne lata to utworzenie letniska Rybienko, zawiązanie Stowarzyszenia Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne.  Osiedle rozwijało się, wytyczono ulice, powstawały domy, pensjonaty, piękne wille. W 1936 r. osiedle zelektryfikowano, rok później zorganizowano plażę (płatną), były pomosty, kajaki itp. W czasie wojny zniszczonych zostało tylko kilka domów. W 1961 r. Rybienko Leśne znalazło się w granicach Wyszkowa. Ponadgodzinny wykład był bogato ilustrowany zdjęciami. 
Danuta Lisiecka zaprosiła seniorów na majowe spotkania i wydarzenia. Na 7 maja zaplanowany jest  trzeci już marsz nordic walking – w tym roku każdy z uczestników powinien mieć kapelusz z ornamentem roślinnym czy kwiatowym (przewidziano konkurs na najładniejszy kapelusz). Na 11 maja Rada Seniorów i Burmistrz zaprosili do Leszczydołu-Nowin na majówkę z koszyczkiem – w tym roku nie będzie w mieście parady seniorów. 15 maja słuchacze WUTW wysłuchają dwóch wykładów, najpierw tradycyjnego, potem na temat profilaktyki raka piersi – ten temat dotyczy nie tylko kobiet, na raka sutka chorują również mężczyźni. 23 maja seniorzy z WUTW wybierają się na wycieczkę do Kozłówki (muzeum Zamoyskich i muzeum socrealizmu) oraz do Woli Okrzejskiej (muzeum Henryka Sienkiewicza).
Na koniec w imieniu swoim i zarządu złożyła wszystkim życzenia zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt i zaprosiła na słodki poczęstunek.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość