wyszkowska eSkarbonka Wyszkowskie licytacje WOŚP
Chcą badać wyszkowską historię

Kultura

Chcą badać wyszkowską historię

05.08.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Przez trzy kwadranse 26 lipca w miejskiej bibliotece Piotr Płochocki przedstawiał inicjatywę nazwaną Grupa Historycznego Reagowania  „Wyszkowska Atlantyda”. Rozpoczął w ten sposób nowy cykl historycznych spotkań w bibliotece. Grupa, która powstanie, będzie miała za zadanie zdobywanie nowych zdjęć i materiałów dotyczących historii lokalnej, ich opracowanie i publikację.
- Inicjatywa, którą państwu przedstawiam, powstała w wyniku mojej narady z panią dyrektor biblioteki – poinformował Piotr Płochocki. – Została nazwana „Wyszkowska Atlantyda”. Może to trochę wytarte i zgrane hasło, ale chodzi o to, że Wyszków, który znamy tylko z różnych źródeł historycznych, trudno dziś dostrzec na co dzień. Chodzi o to, by zapraszając ludzi do współpracy, poszerzyć ich świadomość na temat miasta, bo ciekawiej się mieszka w mieście, o którym coś się wie, nawet jak nie ma całego ciągu secesyjnych kamieniczek.
Planowane jest utworzenie przy bibliotece grupy, która, korzystając z materiałów i pomieszczeń biblioteki, będzie badała wyszkowską historię. Członkiem tej grupy może być każdy, kto się zgłosi i zadeklaruje wykonanie określonych zadań. Zadania mają mieć charakter techniczny i merytoryczny, będą się w nich również mieściły badania terenowe, wyprawy badawcze, współpraca z mediami. Uzyskane materiały będą segregowane w działach tematycznych, takich jak np. postać, saga rodzinna, historia transportu i techniki, galeria obrazów z opisem, ciekawostki. Grupa zostanie podzielona się na podgrupy, ważna będzie praca wspólna oraz indywidualna. Istotne w niej będzie zaangażowanie uczestników.
- Ważne, żeby wszystko nie opierało się na jednej osobie. Musi być współpraca, wymiana informacji, obowiązków. Ważne jest, żeby stworzyć mechanizm, potem można go doskonalić.
Jaki będzie efekt tych prac?
- Na razie uzgodniliśmy z panią dyrektor następujące rozwiązanie. Każdy z opracowanych tematów będzie publikowany na podstronie strony internetowej biblioteki miejskie. W miarę rozrastania się tej inicjatywy będziemy chcieli założyć samodzielny historyczny portal o Wyszkowie i Fanpage na Facebooku, który jest bardzo potrzebny, by ktokolwiek wiedział o istnieniu podstron. 
Piotr Płochocki zachęcał do uczestnictwa w pracach grupy. Następne spotkanie osób zainteresowanych, merytoryczne, odbędzie się 16 sierpnia. Ustalone będą zadania, terminy. Zostaną przedstawione na nim też inne inicjatywy.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość