Były nerwy, rygory sanitarne i wspaniale śpiewający ludzie (foto)

Kultura

Były nerwy, rygory sanitarne i wspaniale śpiewający ludzie (foto)

29.06.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Mateusz Mijal i kwartet wokalny What`s UP to laureaci Super Grand Prix i Grand Prix 27. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lat 60. i 70. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”, który odbył się 25 czerwca w hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zwycięzcy zaśpiewali piosenki skomponowane przez Zbigniewa Wodeckiego. Nagrodę publiczności otrzymał zespół Słowiki Konopy.
 
Głównym organizatorem festiwalu „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce” jest Andrzej Rębowski, prezes Klubu „2012” w Wyszkowie, współorganizatorem - dyrektor Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” Mariusz Kowalski. Festiwal miał się odbyć 11 czerwca, ale z powodu pandemii został przełożony na późniejszy, wrześniowy termin. Ostatecznie – dzięki licznym prośbom wykonawców - odbył się jeszcze w czerwcu.
Na konkurs nadesłano 104 zgłoszenia. Jury w składzie: Krzysztof Heering (wykładowca, docent Akademii Muzycznej w Warszawie), Aleksander Nowacki (lider zespołu Homo Homini, kompozytor, aranżer, realizator i producent muzyki rozrywkowej), Ryszard Poznakowski (kompozytor, założyciel i lider zespołu Trubadurzy, prezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP) i Ryszard Wolański (dziennikarz, konferansjer i producent muzyczny TVP) oceniło 79 podmiotów muzycznych (pozostałe były niezgodne z regulaminem festiwalu). Po przesłuchaniu 261 utworów zakwalifikowali 22 podmioty muzyczne (4 piosenkarzy, 14 piosenkarek, 2 zespoły, 2 duety). Niestety, jeden z zakwalifikowanych, Leszek Wiklak, nie mógł dojechać na festiwal.
Na scenie zaprezentowało się 21 wykonawców: Natalia Piwowarczyk „Dwa serduszka”, zespół Carol Markovsky „Przygoda bez miłości”, Maria Stasiak „Trzeba mi wielkiej wody”, Anna i Michał Gunerka „Ktoś między nami”, Amelia Kłaniecka „O Jimmy Joe”, kwartet WHAT’S UP „Zacznij od Bacha”, Natalia Jagodzińska „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, Aneta Mroczek „Modlitwa o miłość prawdziwą”, Agata Feliś „Staruszek świat”, Karolina Ambroziak „Ja ci nie wierzę”, Gabriela Kurzac „Cyrk nocą”, zespół Słowiki Konopy „Diabeł i raj”, Julia Kuszkowska „Obok nas”, Wiktoria Grabowska „Tyle słońca w całym mieście”, Justyna Bardo „Pod papugami”, Natalia Jagodzińska i Martyna Przybysz „ Wariatka tańczy”, Natalia Kawszyn „Opowiedzcie wiatry”, Ali Al.-Ani „List do matki”, Monika Morka „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, Mateusz Mijal „Lubię wracać”, Izabela Drogosz „Dla ciebie jestem sobą”. Do Wyszkowa przyjechali m.in. z Warszawy, Krakowa, Koszalina, Inowrocławia, Jasła, Kruszwicy, Mławy, Pułtuska, Płocka, Opola, Poznania. 
Koncert, który prowadził Ryszard Poznakowski, rozpoczął występ ubiegłorocznych laureatów nagrody Super Grand Prix: Sebastiana Wojtczaka i Daniela Rychtera, towarzyszył im saksofonista. Zaśpiewali m.in. piosenkę „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, którą wygrali 26. Festiwal. A po nich zaprezentowali się uczestnicy konkursu. 
- Jury ma ciężki orzech do zgryzienia, bo poziom tegorocznego festiwalu jest wysoki – ocenił Ryszard Poznakowski, jeden z jurorów. - Trudno jest obdzielić właściwymi nagrodami właściwych artystów, bo różnice w kunszcie wykonania są niewielkie.
Gwiazdą muzyczną festiwalu był Aleksander Nowacki. - Po raz pierwszy występuję na imprezie, na której publiczność jest rozsadzona tak, jak włosy na mojej głowie – zażartował.
A na estradzie występuje już 60 lat - zadebiutował jako nastolatek w 1960 r. w organizowanym przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Gdańsku i zespół Czerwono-Czarni konkursie Szukamy Młodych Talentów, w którym zajął drugie miejsce. W Wyszkowie przypomniał największe przeboje swojego zespołu Homo Homini, m.in. „Drzewa ruszają w drogę”, „Tobie Karolino”, „W tym domu straszy”, „Sam ze sobą na sam”. Do śpiewu skutecznie wciągnął publiczność. Zaprezentował też swój talent konferansjerski, a także bardzo ciekawą gitarę hawajską.
Tradycyjnie na festiwalu oprócz gwiazd piosenki są gwiazdy sportu z lat 60. i 70. W tym roku byli to: Zygfryd Kuchta, piłkarz ręczny i trener tej dyscypliny, brązowy medalista (drużynowo) igrzysk olimpijskich (Montreal 1976 r.) i czwarty na mistrzostwach świata (2005 r., trener) oraz Danuta i Ryszard Soćkowie – trenerzy kadry olimpijskiej i narodowej kobiet i mężczyzn (m.in. Agaty Wróbel), założyciele ośrodka przygotowań olimpijskich w Siedlcach w podnoszeniu ciężarów.
Piosenkarze i zespoły otrzymali wiele nagród, m.in. prezesa ZAiKS, wójtów okolicznych gmin, Burmistrza Wyszkowa, Starosty Powiatu Wyszkowskiego, europosła Jarosława Kalinowskiego, posła Henryka Kowalczyka.
Najważniejszą nagrodę, Super Grand Prix (10 tys. zł od ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i srebrny klucz wiolinowy) otrzymał Mateusz Mijal. Nie był to jego pierwszy występ na tym festiwalu – w 2003 r. otrzymał nagrodę specjalną II stopnia, zaśpiewał wówczas „Pod papugami”.
Nagrodę Grand Prix (1000 euro od prezesa SAWP Ryszarda Poznakowskiego) otrzymał powstały w 2016 r. kwartet wokalny WHAT’S UP ze Studia Piosenki SAMI w MDK Kielce (Julia Palmowska, Izabela Drogosz, Emilia Chlewicka, Urszula Szumska) 
Było ciężko momentami bardzo ciężko, były nerwy, momentami walka na scenie z "odsłuchami", były środki ostrożności, rygory sanitarne, było mnóstwo wspaniale śpiewających dorosłych ludzi, bo festiwal dwuetapowy, był całodzienny wyjazd i na końcu sukces, jednak duży sukces, bo festiwal bardzo renomowany, z tradycjami. Dziękujemy naszym wspaniałym rywalom z konkursu. Z tego koncertu wyszłaby zacna płytka – czytamy na Facebooku zespołu.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość