Marian Figlak "Krzyżak" w Wyszkowie

historia Ziemi Wyszkowskiej

Marian Figlak "Krzyżak" w Wyszkowie

14.06.2016
komentarze: 28
autor: Elżbieta Szczuka
Był wysoki, przystojny. Jeden z kilku lotników pochowanych na wyszkowskim cmentarzu parafialnym; jeden z dwóch, którzy w czasie II wojny walczyli w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Był pilotem oblatywaczem. Został pochowany w mundurze powstańca wielkopolskiego. To Marian Figlak. 4 listopada minęła 41. rocznica jego śmierci.
Urodził się w Gnieźnie 9 lipca 1900 r. Matka jako młoda kobieta została wdową. Na jej barki spadło wychowanie i utrzymanie Mariana oraz dwóch jego niewiele starszych braci: Zygfryda i Stanisława. W wieku 14 lat Marian Figlak rozpoczął naukę w dwuletniej szkole techniczno-przemysłowej. Należał do drużyny skautowej „Lech” (działającej pod przykrywką klubu sportowego „Lech”) – jej członkowie na tajnych zbiórkach, oprócz ćwiczeń z terenoznawstwa, sygnalizacji czy musztry, uczyli się historii i języka polskiego. Do 1918 r. w swoim rodzinnym mieście odbywał praktykę mechanika maszynowego. 
Lata 1914 – 1918 to okres Wielkiej Wojny. Wielkopolska była wówczas w granicach zaboru pruskiego i Polacy tam mieszkający byli wcielani do niemieckiego wojska. Tak było i z Zygfrydem - zginął w 1917 r. pod Verdun we Francji i tam został pochowany jako żołnierz niemiecki. 
2 kwietnia 1918 r. do niemieckiego wojska zostaje też wcielony Marian Figlak. Odbywa kurs rekrucki, po czym zostaje skierowany na front francuski we Flandrii. W momencie załamania się frontu dezerteruje z oddziału i z pełnym uzbrojeniem przedostaje się do Gniezna. Ponownie nawiązuje kontakt z tajną organizacją „Lech”. Powracający z frontów I wojny gnieźnieńscy skauci przejmują w drużynach szkolenie wojskowe. 
Wkrótce po zakończeniu I wojny światowej, 27 grudnia 1918 r., wybucha w Poznaniu powstanie wielkopolskie. Powstanie objęło także inne miasta, m.in. Wrześnię , Kórnik, Pleszew, Jarocin i Gniezno. Osiemnastoletni Marian Figlak bierze udział w ataku na koszary zaborczego 49. pułku piechoty i rozbrojeniu 12. pułku dragonów stacjonujących w Gnieźnie. Jest wśród powstańców, którzy zdobywają Zdziechową oraz oswobadzają Trzemeszno, Mogilno, Strzelno.
6 stycznia 1919 r. powstańcy wielkopolscy przejęli pruskie lotnisko wojskowe we wsi Ławica pod Poznaniem. Zdobyli ponad 200 zdolnych do walki samolotów i inny sprzęt, m.in. balony. Zdobyte wówczas maszyny dały początek polskiemu lotnictwu.
14 stycznia 1919 r. Marian Figlak wstępuje ochotniczo do wojska i zostaje wcielony do bazy lotniczej w Ławicy. Pracował w jednostkach polskiego lotnictwa wojskowego, ukończył wiele kursów specjalistycznych. W lipcu 1930 r. został awansowany do stopnia werkmistrza (chorążego) i przeniesiony do Warszawy, do Kierownictwa Zaopatrzenia Lotnictwa na stanowisko kontrolera technicznego. We wrześniu  1936 r. został przeniesiony do Kierownictwa Fabryki Lotniczej, gdzie również był kontrolerem technicznym. Na tym stanowisku pracuje do września 1939 r. Był bardzo wymagający, bo wiedział, że od jakości wypuszczonego przez niego produktu zależy ludzkie życie. Być może z tego powodu, że pochodził z byłego pruskiego zaboru, a może z powodu solidności i uporządkowanych działań, miał przezwisko „Krzyżak”.
 
Leokadia – jego miłość 
- Ferensowie (dziadek Ferens był z pochodzenia Węgrem), moi pradziadkowie po kądzieli, mieli dużą działkę na Latoszku. W okresie międzywojennym wynajmowali pokoje letnikom. Pradziadek Konstanty Ferens pracował na warszawskiej Pradze w Wytwórni Maszyn Precyzyjnych „Avia” (od połowy lat 20. XX w. produkowano tam m.in. silniki do samolotów – ES). Jego żona Helena była kobietą przedsiębiorczą, osobą trzeźwo stąpającą po ziemi. Dla wybranych osób przygotowywała obiady domowe. Na te obiady przychodził też Marian Figlak, który w „Avii” był z ramienia wojska kontrolerem. I tak poznał swoją przyszłą żonę, Leokadię Ferensównę – opowiada Iwona Kuhn, wnuczka Mariana Figlaka.
Marian był przystojny, bardzo wysoki, miał ponad 190 cm wzrostu. O tym wspominają wszyscy, którzy go znali.
Marian i Leokadia pobrali się 31 stycznia 1932 r., ślub odbył się w Warszawie w kościele garnizonowym przy ul. Długiej. Rok później państwu Figlakom urodziła się Danuta, ich jedyne dziecko.
Po ślubie państwo Figlakowie mieszkali w Wyszkowie i w Warszawie - przy ul. Radzymińskiej (Leokadia miała zdolności manualne, pracowała jako modystka). Pobudowali na Latoszku piętrowy, drewniany dom - pensjonat, który w większości wynajmowali letnikom. Nad klatką schodową, na skrzyżowanych śmigłach umieszczony był zegar. Przed domem stała „antyczna” rzeźba.  
- Osobną historię stanowią zwierzęta – wspomina wnuczka Mariana Figlaka. -  Dziadek bardzo je kochał. Przed wojną miał ratlerka Filutka, który o godz. 18.01, kiedy dziadek przyjeżdżał z Warszawy, oczekiwał na niego na stacji w Rybienku Leśnym. Wracali razem do domu, a tam czekały już chińskie kurki i koguty, jastrząb z postrzelonym skrzydłem, koty (psy nazywały się różnie, ale kotki to zawsze były Miniunie), dwa lisy wykopane przez kogoś z nory, prosiaczek Niutek (kupiony w celach wiadomych, ale codziennie służąca Nastusia go myła i bawił się z dziećmi).
- Planował, że w 1941 r. pójdzie na emeryturę, chciał zbudować stację benzynową. Wybudował dom dla wczasowiczów. Ale wybuchła wojna i wszystko się zmieniło – opowiada Marian Nienałtowski.
 
A więc wojna
1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. 
Dnia 18 września przekracza na rozkaz Kierownictwa Zaopatrzenia Lotnictwa granicę polsko-rumuńską. Zostaje skierowany do obozu dla internowanych w Topolog (Rumunia). 25 grudnia 1939 roku w składzie zorganizowanej grupie lotniczej, przedostaje się do Bejrutu, a następnie do Marsylii. 
30 stycznia 1940 roku władze francuskie w porozumieniu z władzami polskimi przenoszą M. Figlaka do fabryki samolotów w Maison Blanche w Algierii na stanowisko kontrolera technicznego. Po upadku Francji przedostaje się 7 sierpnia 1940 roku do Anglii, gdzie rozpoczyna pracę na stanowisku oficera technicznego w eskadrze napraw, a od 23 marca 1944 roku zostaje powołany na stanowisko dowódcy eskadry remontowo-inspekcyjnej nr 16 w Nowton. 
Po powrocie do Polski 23 marca 1946 roku zostaje zdemobilizowany i przeniesiony do rezerwy. 1 września 1946 roku rozpoczyna pracę zarobkową w Spółdzielni Pracy „Rolmet” na stanowisku kierownika nadzoru technicznego, gdzie w czasie swojej długoletniej pracy spełniał również przez 10 lat funkcję przewodniczącego rady nadzorczej – czytamy w „Skrzydlatej Polsce” nr 51/52 z 1969 r..
Służący w Polskich Siłach Powietrznych żołnierze posiadali dwa stopnie: polski oraz brytyjski (stopień RAF), często nie były one równe. Stopień brytyjski był ważniejszy, bo np. na jego podstawie wypłacano żołd. Marian Figlak  miał brytyjski stopień W/O (Warrant officer).   
 
Znów w domu
W marcu 1946 r. Marian Figlak wrócił do domu. Kiedy żona pokazała mu przez okno wracającą ze szkoły trzynastoletnią Danusię, powiedział zaskoczony: „Mój Boże! Jak ona urosła!”. Wprawdzie dostawał listem zdjęcia córki, ale nie oddawały one wszystkiego.
Nie tylko córka się zmieniła. W pensjonacie na Latoszku stacjonowali żołnierze radzieccy, do domu wstawili piece. Po odejściu Rosjan w domu zostali zakwaterowani lokatorzy, nie wszyscy z nich dbali o miejsce zamieszkania.
– Zaraz po wojnie w jego domu stacjonowało wojsko radzieckie. Żołnierze wywieszali przed domem prześcieradła i wyświetlali nam filmy – wspomina Edward Jaworowski.
- Mieszkałem u niego na Latoszku. Miał dwa pokoiki i kuchnię, resztę domu zajmowali lokatorzy. Dobrze go znałem, czasem wypiliśmy troszkę – opowiada Marian Nienałtowski. - Był uporządkowany, lubił czystość, porządek. Stanowczy, bardzo solidny. Wiem, że jak miał 18 lat, to był w wojsku niemieckim. Udało mu się zdezerterować ze swojej jednostki i z bronią trafił do powstania. Potem trafił do Warszawy, pracował jako mechanik, potem oblatywacz samolotowy. A potem wypadła wojna.
Ożenił się z wyszkowianką, Ferensówną. Ferencowie byli bogaci, posiadali place po 6 tys. m2. Mieli cztery córki i syna, który wykładał na Politechnice. Dom na Latoszku pobudował jeszcze przed wojną. W czasie wojny był w Anglii, brał udział w bombardowaniu Drezna i Magdeburga. Był zestrzelony, mówił, że po dwóch dniach go znaleźli. Dostał najwyższe odznaczenie angielskie od króla Jerzego. Miał bardzo dużo odznaczeń, nie mieściły się na jednym boku na mundurze.
Pracował w Warszawie, codziennie dojeżdżał pociągiem - wspomina. - Miał pieska Murzynka, który potem zdechł ze starości. Żona pracowała w Warszawie na Chmielnej, u szwagra, kuśnierza Wiśniewskiego, wykańczała futra. Mieszkała głównie w Warszawie, przyjeżdżała raz na miesiąc. 
Aktywnie działał w Klubie Seniorów Lotnictwa przy APRL oraz w ZBOWiDzie. W lutym 1972 r. Rada Państwa awansowała go na stopień podporucznika.
W lecie 1972 r. Marian Figlak zachorował. Kilka tygodni spędził w szpitalu. Czuwały przy nim żona i córka-lekarka. Zmarł 4 listopada 1972 r. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Wyszkowie obok swojej matki. Zgodnie z ostatnią wolą został pochowany w mundurze powstańca.
-  Był cudownym dziadkiem, miał duże poczucie humoru. Wysoki, szczupły. Kochałam go bardzo. Umarł, kiedy miałam 14 lat – mówi Iwona Kuhn.
MajsterPlus728x240

komentarze:

dodaj komentarz
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.gw7w752yo3317k8o18he9s3a8i6pdqh2s.org/">aigtcmnxqs</a> [url=http://www.gw7w752yo3317k8o18he9s3a8i6pdqh2s.org/]uigtcmnxqs[/url] igtcmnxqs http://www.gw7w752yo3317k8o18he9s3a8i6pdqh2s.org/
igtcmnxqs
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak biwbzlrzo http://www.glur71tec468no43tgkg98o86w152u99s.org/ [url=http://www.glur71tec468no43tgkg98o86w152u99s.org/]ubiwbzlrzo[/url] <a href="http://www.glur71tec468no43tgkg98o86w152u99s.org/">abiwbzlrzo</a>
biwbzlrzo
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.gdd20t9flz4o854oat07vs2i0z34034ps.org/">ajkiskggm</a> [url=http://www.gdd20t9flz4o854oat07vs2i0z34034ps.org/]ujkiskggm[/url] jkiskggm http://www.gdd20t9flz4o854oat07vs2i0z34034ps.org/
jkiskggm
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.gpf7ne6ej7zyb8f29095789llv3nq857s.org/">awhxgqlgiy</a> whxgqlgiy http://www.gpf7ne6ej7zyb8f29095789llv3nq857s.org/ [url=http://www.gpf7ne6ej7zyb8f29095789llv3nq857s.org/]uwhxgqlgiy[/url]
whxgqlgiy
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.g63kdpa1od673686z9dpc68gc81tjc86s.org/]ugeppqspklm[/url] geppqspklm http://www.g63kdpa1od673686z9dpc68gc81tjc86s.org/ <a href="http://www.g63kdpa1od673686z9dpc68gc81tjc86s.org/">ageppqspklm</a>
geppqspklm
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak gfiprtokk http://www.g2bj262y3f5187z4wty7z4rd981wv0zds.org/ [url=http://www.g2bj262y3f5187z4wty7z4rd981wv0zds.org/]ugfiprtokk[/url] <a href="http://www.g2bj262y3f5187z4wty7z4rd981wv0zds.org/">agfiprtokk</a>
gfiprtokk
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.g22o7jcy196n9vdue80t236qa20d9fc3s.org/">amglmqoyjwv</a> mglmqoyjwv http://www.g22o7jcy196n9vdue80t236qa20d9fc3s.org/ [url=http://www.g22o7jcy196n9vdue80t236qa20d9fc3s.org/]umglmqoyjwv[/url]
mglmqoyjwv
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.gs3m07169f1l6ixvmis3c6ac974dx241s.org/">ajsookdyq</a> jsookdyq http://www.gs3m07169f1l6ixvmis3c6ac974dx241s.org/ [url=http://www.gs3m07169f1l6ixvmis3c6ac974dx241s.org/]ujsookdyq[/url]
jsookdyq
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.gw33t85dpc8q3psux16jgr88j2a30128s.org/]urznsgbmn[/url] rznsgbmn http://www.gw33t85dpc8q3psux16jgr88j2a30128s.org/ <a href="http://www.gw33t85dpc8q3psux16jgr88j2a30128s.org/">arznsgbmn</a>
rznsgbmn
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.gk20o508q04lhwy0c2183i6hokr62og8s.org/">awgsgpimsx</a> [url=http://www.gk20o508q04lhwy0c2183i6hokr62og8s.org/]uwgsgpimsx[/url] wgsgpimsx http://www.gk20o508q04lhwy0c2183i6hokr62og8s.org/
wgsgpimsx
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.g13595w3d20ia7ibal1mh830y2nk9em7s.org/]uhftfkqhpeq[/url] hftfkqhpeq http://www.g13595w3d20ia7ibal1mh830y2nk9em7s.org/ <a href="http://www.g13595w3d20ia7ibal1mh830y2nk9em7s.org/">ahftfkqhpeq</a>
hftfkqhpeq
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.g1a6ul53022hj756fqu480m1q8vt7ydss.org/]ujqtdlmkye[/url] <a href="http://www.g1a6ul53022hj756fqu480m1q8vt7ydss.org/">ajqtdlmkye</a> jqtdlmkye http://www.g1a6ul53022hj756fqu480m1q8vt7ydss.org/
jqtdlmkye
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.gmlq273f6v539zs40q0ta88st8ejo152s.org/]uhefvnwqigl[/url] hefvnwqigl http://www.gmlq273f6v539zs40q0ta88st8ejo152s.org/ <a href="http://www.gmlq273f6v539zs40q0ta88st8ejo152s.org/">ahefvnwqigl</a>
hefvnwqigl
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.gm7fx9993a9iv643kfo56n2gd72dsw57s.org/">almhdmie</a> [url=http://www.gm7fx9993a9iv643kfo56n2gd72dsw57s.org/]ulmhdmie[/url] lmhdmie http://www.gm7fx9993a9iv643kfo56n2gd72dsw57s.org/
lmhdmie
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.ga2169q7dgax27ivv568or57x1s91j5is.org/]usnlniwptjs[/url] snlniwptjs http://www.ga2169q7dgax27ivv568or57x1s91j5is.org/ <a href="http://www.ga2169q7dgax27ivv568or57x1s91j5is.org/">asnlniwptjs</a>
snlniwptjs
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak kgzkdsqir http://www.g6140wi49lcu0i17z0k448iy4nh1ew9ms.org/ <a href="http://www.g6140wi49lcu0i17z0k448iy4nh1ew9ms.org/">akgzkdsqir</a> [url=http://www.g6140wi49lcu0i17z0k448iy4nh1ew9ms.org/]ukgzkdsqir[/url]
kgzkdsqir
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.g73oz656rc5ea4rce1od6h009e47f91ns.org/">ayjjtjfcpef</a> yjjtjfcpef http://www.g73oz656rc5ea4rce1od6h009e47f91ns.org/ [url=http://www.g73oz656rc5ea4rce1od6h009e47f91ns.org/]uyjjtjfcpef[/url]
yjjtjfcpef
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.g7o9661c0nq6u7i316437x9vupprans9s.org/]umlpglkjri[/url] mlpglkjri http://www.g7o9661c0nq6u7i316437x9vupprans9s.org/ <a href="http://www.g7o9661c0nq6u7i316437x9vupprans9s.org/">amlpglkjri</a>
mlpglkjri
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak <a href="http://www.gn6174o7d19a361r15c7yxohzh6ko65zs.org/">amwjissvxng</a> [url=http://www.gn6174o7d19a361r15c7yxohzh6ko65zs.org/]umwjissvxng[/url] mwjissvxng http://www.gn6174o7d19a361r15c7yxohzh6ko65zs.org/
mwjissvxng
historia Ziemi Wyszkowskiej - Nowy Wyszkowiak [url=http://www.gl64869f46ons3j453ya4117ezob6nhzs.org/]ubocerspidb[/url] bocerspidb http://www.gl64869f46ons3j453ya4117ezob6nhzs.org/ <a href="http://www.gl64869f46ons3j453ya4117ezob6nhzs.org/">abocerspidb</a>
bocerspidb
Jerzy Zawadzki: Matka chciała go wychować na księdza lub oficera (foto)

Jerzy Zawadzki: Matka chciała go wychować na księdza lub oficera (foto)

I został oficerem. Rok temu, 10 maja 2018 r., w wieku 94 lat zmarł w Warszawie Jerzy Konrad Zawadzki, uczeń wyszkowskiego gimnazjum, harcerz, uczestnik akcji w Sieczychach w sierpniu 1943 r., żołnierz Armii Krajowej ps. Konrad, pułkownik Wojska Polskiego. Tydzień później, 17 maja, spoczął na wyszkowskim cmentarzu parafialnym.
zobacz więcej
Waleria Marrené-Morżkowska – literatka, feministka (foto)

Waleria Marrené-Morżkowska – literatka, feministka (foto)

Pisarka, publicystka, feministka, tłumaczka dzieł Ibsena i Balzaca, działaczka społeczna, przyjaciółka Elizy Orzeszkowej, kobieta wszechstronnie wykształcona. Na przełomie lat 40. i 50. XIX wieku jako żona poety Michała Morzkowskiego mieszkała w pałacu w Rybienku, bywali tam m.in. Cyprian Norwid, Teofil Lenartowicz, Karol Brzozowski. 10 października minęła 110. rocznica jej śmierci.
zobacz więcej
Stateczkiem do Wyszkowa – wspomnienia warszawianki, pani Kazimiery Sylwin

Stateczkiem do Wyszkowa – wspomnienia warszawianki, pani Kazimiery Sylwin

Do Wyszkowa przypływałam przed 1939 rokiem stateczkiem. To było śliczne miasto, cudownie położone. Wspominam go, choć to było dawno. Dziś jestem już bardzo stara, ale wciąż mam przed oczami tamten Wyszków – cudowne powietrze, masa zieleni, wspaniały widok z wysokiego brzegu.
zobacz więcej
Pochodził z ciekawej rodziny (foto)

Pochodził z ciekawej rodziny (foto)

21 kwietnia 2016 r. rozpoczęły się uroczyste obchody 90. rocznicy zdania egzaminu dojrzałości (dzisiejszej matury) przez kryptologa Jerzego Różyckiego w Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem (jego kontynuatorem jest I LO im. C. K. Norwida). Postaramy się przedstawić bliżej rodzinę wybitnego absolwenta wyszkowskiego gimnazjum. 
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
O G Ł O S Z E N I E
Sąd Rejonowy w Wyszkowie II Wydział Karny wyrokiem z dnia 16 czerwca 2021 r. sygn. IIK 225/21 skazał Michała Bala ur. 24.03.1984 r. w Wyszkowie s. Krzysztofa i Mirosławy zam. Tuchlin 49a gm. Brańszczyk za to, że
 
1. w dniu 6 maja 2021 r. w starorzeczu rzeki Bug w msc. Tuchlin, gmina Brańszczyk, woj. mazowieckiego, nie będąc uprawnionym do rybactwa za pomocą sieci rybackiej typu wonton dokonał połowu jednej ryby z gatunku jaź, czym działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Mazowieckiego w Warszawie,
to jest o czyn z art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym,
 
2. w dniu 7 czerwca 2017 r. w wodach rzeki Bug w msc. Udrzyn, gmina Brańszczyk, woj. mazowieckiego, nie będąc uprawnionym do rybactwa za pomocą sieci rybackiej typu drygawica dokonał połowu jednej ryby z gatunku boleń, czym działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Mazowieckiego w Warszawie,
to jest o czyn z art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym,
 
3. w dniu 24 marca 2021 r. w starorzeczu rzeki Bug w msc. Tuchlin, gmina Brańszczyk, woj. mazowieckiego, nie będąc uprawnionym do rybactwa za pomocą trzech sieci rybackich typu drygawica oraz wonton dokonał połowu łącznie 3,5 kg ryb z gatunku krąp, lin, jaź, leszcz czym działał na szkodę Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Mazowieckiego w Warszawie,
to jest o czyn z art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.
 
orzeka:
 
1. oskarżonego Michała Bala uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu w punkcie 1 aktu oskarżenia i za to na podstawie art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ skazuje go i wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 /stu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 10 /dziesięciu/ złotych;
 
2. oskarżonego Michała Bala uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu w punkcie 2 aktu oskarżenia i za to na podstawie art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ skazuje go i wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 /stu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 10 /dziesięciu/ złotych;
 
3. oskarżonego Michała Bala uznaje za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu w punkcie 3 aktu oskarżenia i za to na podstawie art. 27c ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ skazuje go i wymierza mu karę grzywny w wysokości 100 /stu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 10 /dziesięciu/ złotych;
 
4. na podstawie art. 85 § 1 k.k., art. 86 § 1 i § 2 k.k. wymierzone oskarżonemu Michałowi Bala w punktach 1-3 sentencji niniejszego wyroku jednostkowe kary grzywny łączy i wymierza mu karę łączną grzywny w wysokości 200 /dwustu/ stawek dziennych, określając wysokość jednej stawki na kwotę 15 /piętnastu/ złotych;
 
5. na podstawie art. 27c ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym /Dz.U.2019.2168 j.t./ orzeka, na koszt oskarżonego, podanie orzeczenia o skazaniu do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie treści wyroku na stronie internetowej tygodnika Nowy Wyszkowiak przez okres 30 /trzydziestu/ dni;
 
6. na podstawie art. 27c ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym /Dz. U. 2019.2168 j.t./ orzeka przepadek rybackich narzędzi połowowych ujętych i opisanych w wykazach dowodów rzeczowych.