Utrwalić pamięć (foto)

Wydarzenia

Utrwalić pamięć (foto)

23.09.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Z inicjatywy Stowarzyszenia „Pepisko” jego członkowie oraz sympatycy uporządkowali zlokalizowany przy ul. Łącznej Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa. Kilka dni temu minęła 20. rocznica odsłonięcia pomnika. 
Projektantem pomnika jest Wojciech Henrykowski, twórca wielu pomników ku czci Żydów, m.in. lapidarium w Makowie Maz. Koncepcja pomnika wynikła z ukształtowania terenu (w tym miejscu przez wiele lat po wojnie była kopalnia piasku, maszyny natykały się często na kości i czaszki), ma zabezpieczyć teren przed osuwaniem się. Macewy wbudowane w pomnik zostały zebrane na terenie Wyszkowa nieodpłatnie, większość z nich znajdowała się na placu przy budynku niemieckiej żandarmerii przy ul. Zakolejowej. Pomnik nie został skończony, bo nie starczyło pieniędzy. Miała być jeszcze wykonana okładzina cmentarza, utwardzony plac, ogrodzony teren o pow. 1 ha.
Pół roku temu pisaliśmy w „Nowym Wyszkowiaku” (nr 11/2017, czyt. TUTAJ), że 14 września 2017 r. minie 20. rocznica odsłonięcia na terenie kirkutu pomnika pamięci wyszkowskich Żydów, że pomnik obecnie jest bardzo zaniedbany. „Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa” – czytamy na kamiennych tablicach umieszczonych na pomniku. 
Czy Gmina Wyszków postara się o zmianę tego wyglądu? – pytaliśmy. Bo wprawdzie to nie Gmina Wyszków jest właścicielem pomnika, ale to mieszkańcy Wyszkowa pomazali go i zniszczyli, wiec może powinna zająć się jego uporządkowaniem i remontem? Bo jeśli nie my, to kto?
Kiedy w sobotę 23 września pojechaliśmy zobaczyć, jak dziś wygląda wyszkowski kirkut, zastaliśmy tam sprzątających go ludzi. Nie były to służby miejskie, ale zwyczajni mieszkańcy Wyszkowa. W sumie przy pracach porządkowych pracowało 12 osób.
- Serce boli, że pamiętamy o tym miejscu tylko wtedy, kiedy jest promocja. Dlatego wzięliśmy sprawę w swoje ręce - mówi Bogdan Osik ze stowarzyszenia „Pepisko”. - Akcja zaczęła się w środę, wtedy skosiliśmy trawę, dziś ją zgarniamy. W tygodniu będziemy chcieli wykosić jeszcze teren u podnóża pomnika. W sobotę oczyściliśmy ściany pomnika, zagruntowaliśmy i dwukrotnie pomalowaliśmy. Tych miejsc historycznych w Wyszkowie jest mało, wiec szanujmy to, co mamy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku