Utrwalić pamięć (foto)

Wydarzenia

Utrwalić pamięć (foto)

23.09.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Z inicjatywy Stowarzyszenia „Pepisko” jego członkowie oraz sympatycy uporządkowali zlokalizowany przy ul. Łącznej Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa. Kilka dni temu minęła 20. rocznica odsłonięcia pomnika. 
Projektantem pomnika jest Wojciech Henrykowski, twórca wielu pomników ku czci Żydów, m.in. lapidarium w Makowie Maz. Koncepcja pomnika wynikła z ukształtowania terenu (w tym miejscu przez wiele lat po wojnie była kopalnia piasku, maszyny natykały się często na kości i czaszki), ma zabezpieczyć teren przed osuwaniem się. Macewy wbudowane w pomnik zostały zebrane na terenie Wyszkowa nieodpłatnie, większość z nich znajdowała się na placu przy budynku niemieckiej żandarmerii przy ul. Zakolejowej. Pomnik nie został skończony, bo nie starczyło pieniędzy. Miała być jeszcze wykonana okładzina cmentarza, utwardzony plac, ogrodzony teren o pow. 1 ha.
Pół roku temu pisaliśmy w „Nowym Wyszkowiaku” (nr 11/2017, czyt. TUTAJ), że 14 września 2017 r. minie 20. rocznica odsłonięcia na terenie kirkutu pomnika pamięci wyszkowskich Żydów, że pomnik obecnie jest bardzo zaniedbany. „Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa” – czytamy na kamiennych tablicach umieszczonych na pomniku. 
Czy Gmina Wyszków postara się o zmianę tego wyglądu? – pytaliśmy. Bo wprawdzie to nie Gmina Wyszków jest właścicielem pomnika, ale to mieszkańcy Wyszkowa pomazali go i zniszczyli, wiec może powinna zająć się jego uporządkowaniem i remontem? Bo jeśli nie my, to kto?
Kiedy w sobotę 23 września pojechaliśmy zobaczyć, jak dziś wygląda wyszkowski kirkut, zastaliśmy tam sprzątających go ludzi. Nie były to służby miejskie, ale zwyczajni mieszkańcy Wyszkowa. W sumie przy pracach porządkowych pracowało 12 osób.
- Serce boli, że pamiętamy o tym miejscu tylko wtedy, kiedy jest promocja. Dlatego wzięliśmy sprawę w swoje ręce - mówi Bogdan Osik ze stowarzyszenia „Pepisko”. - Akcja zaczęła się w środę, wtedy skosiliśmy trawę, dziś ją zgarniamy. W tygodniu będziemy chcieli wykosić jeszcze teren u podnóża pomnika. W sobotę oczyściliśmy ściany pomnika, zagruntowaliśmy i dwukrotnie pomalowaliśmy. Tych miejsc historycznych w Wyszkowie jest mało, wiec szanujmy to, co mamy.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Szykuje się spora podwyżka wody i ścieków

Szykuje się spora podwyżka wody i ścieków

W samorządzie dyskutowane są nowe taryfy wody i ścieków. Entuzjazmu nie ma, bo szykuje się spora podwyżka, w przypadku wody o 13%. W odpowiedzi na wątpliwości prezes PWiK pokazuje listę wzrastających kosztów i jeszcze dłuższą – koniecznych inwestycji. I przekonuje, że żeby oszczędzać, trzeba najpierw zainwestować.
zobacz więcej
To jest makabra…

To jest makabra…

Do 25 listopada powiat wydłużył firmie Strabag termin wykonania drogi z Wyszkowa do Somianki. - To jest makabra. Nie wiem, czym zarząd kierował się wydłużając termin o 10 dni – na ostatniej sesji rady powiatu pytał Waldemar Sobczak. W odpowiedzi urzędnicy przepraszają mieszkańców, dziękują za cierpliwość i wyjaśniają…
zobacz więcej
Odsłonięcie pomnika burmistrza Stanisława Wolskiego (foto)

Odsłonięcie pomnika burmistrza Stanisława Wolskiego (foto)

W niedzielne skwarne południe 3 czerwca na pl. Wyzwolenia został uroczyście odsłonięty pomnik przedwojennego burmistrza Stanisława Wolskiego, wraz z żoną Wincentyną odznaczonego medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie w czasie II wojny światowej dwóch żydowskich dziewczynek. Młodsza z nich, Brucha, przyjechała z Izraela na odsłonięcie pomnika. – Jaki ładny! – zachwyciła się, kiedy zdjęto z niego biała zasłonę.
zobacz więcej
Franciszek Józef Bieganowski honorowym obywatelem Gminy Wyszków (foto)

Franciszek Józef Bieganowski honorowym obywatelem Gminy Wyszków (foto)

Od niedzieli Gmina Wyszków ma ośmiu honorowych obywateli – 12 listopada na uroczystej sesji radni podjęli uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa ppłk. Franciszkowi Józefowi Bieganowskiemu, od 1986 r. kapelmistrzowi Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie. - Jest pan, panie kapelmistrzu dumą Wyszkowa, orkiestra pod pana batutą jest wizytówką Wyszkowa – podkreślił burmistrz Grzegorz Nowosielski. – Nie spocznę na laurach i nadal, jeśli zdrowie i Bóg pozwoli, ze wszystkich sił będę służył swoją wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom Wyszkowa – zadeklarował nowy honorowy obywatel. W części artystycznej wystąpiły Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego i MOD OSP Wyszków.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom