Utrwalić pamięć (foto)

Wydarzenia

Utrwalić pamięć (foto)

23.09.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Z inicjatywy Stowarzyszenia „Pepisko” jego członkowie oraz sympatycy uporządkowali zlokalizowany przy ul. Łącznej Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa. Kilka dni temu minęła 20. rocznica odsłonięcia pomnika. 
Projektantem pomnika jest Wojciech Henrykowski, twórca wielu pomników ku czci Żydów, m.in. lapidarium w Makowie Maz. Koncepcja pomnika wynikła z ukształtowania terenu (w tym miejscu przez wiele lat po wojnie była kopalnia piasku, maszyny natykały się często na kości i czaszki), ma zabezpieczyć teren przed osuwaniem się. Macewy wbudowane w pomnik zostały zebrane na terenie Wyszkowa nieodpłatnie, większość z nich znajdowała się na placu przy budynku niemieckiej żandarmerii przy ul. Zakolejowej. Pomnik nie został skończony, bo nie starczyło pieniędzy. Miała być jeszcze wykonana okładzina cmentarza, utwardzony plac, ogrodzony teren o pow. 1 ha.
Pół roku temu pisaliśmy w „Nowym Wyszkowiaku” (nr 11/2017, czyt. TUTAJ), że 14 września 2017 r. minie 20. rocznica odsłonięcia na terenie kirkutu pomnika pamięci wyszkowskich Żydów, że pomnik obecnie jest bardzo zaniedbany. „Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa” – czytamy na kamiennych tablicach umieszczonych na pomniku. 
Czy Gmina Wyszków postara się o zmianę tego wyglądu? – pytaliśmy. Bo wprawdzie to nie Gmina Wyszków jest właścicielem pomnika, ale to mieszkańcy Wyszkowa pomazali go i zniszczyli, wiec może powinna zająć się jego uporządkowaniem i remontem? Bo jeśli nie my, to kto?
Kiedy w sobotę 23 września pojechaliśmy zobaczyć, jak dziś wygląda wyszkowski kirkut, zastaliśmy tam sprzątających go ludzi. Nie były to służby miejskie, ale zwyczajni mieszkańcy Wyszkowa. W sumie przy pracach porządkowych pracowało 12 osób.
- Serce boli, że pamiętamy o tym miejscu tylko wtedy, kiedy jest promocja. Dlatego wzięliśmy sprawę w swoje ręce - mówi Bogdan Osik ze stowarzyszenia „Pepisko”. - Akcja zaczęła się w środę, wtedy skosiliśmy trawę, dziś ją zgarniamy. W tygodniu będziemy chcieli wykosić jeszcze teren u podnóża pomnika. W sobotę oczyściliśmy ściany pomnika, zagruntowaliśmy i dwukrotnie pomalowaliśmy. Tych miejsc historycznych w Wyszkowie jest mało, wiec szanujmy to, co mamy.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ekshumacja przy drodze krajowej

Ekshumacja przy drodze krajowej

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się ekshumacja szczątków żołnierzy pochowanych podczas I wojny światowej przy obecnej drodze krajowej nr 8. O istnieniu cmentarza wiedzieli okoliczni mieszkańcy i regionaliści, ale nie był zewidencjonowany w rejestrach konserwatora zabytków, nie został uwzględniony na etapie projektowania drogi. Odnalezienie szczątków było więc zaskoczeniem i dla GDDKiA, i pracowników firmy rozbudowującej trasę. Chyba jeszcze bardziej zdziwieni byli archeolodzy, gdy w jednej z mogił znaleźli… plastikowy worek.
zobacz więcej
Wtedy jesteśmy dla siebie dobrzy (foto)

Wtedy jesteśmy dla siebie dobrzy (foto)

Kilkunastoletnią tradycję ma już spotkanie wigilijne samorządowców gmin i powiatu wyszkowskiego. Organizują je Starosta Wyszkowski i Burmistrz Wyszkowa. W tym roku samorządowy wieczór wigilijny odbył się 16 grudnia w hali WOSiR. Gościem był m.in. biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Żywiołowy koncert kolęd i pastorałek dał zespół „Góralska Hora”.
zobacz więcej
Dlaczego tak drogo?

Dlaczego tak drogo?

Od 1 stycznia 2018 r. możemy spodziewać się podwyżki tzw. opłaty śmieciowej. Podwyżki niemałej, bo z 8 zł za osobę do 12,50 zł za śmieci segregowane i z 16 zł do 25 zł za śmieci niesegregowane. Decyzję w tej sprawie radni miejscy podejmą w tym tygodniu.
zobacz więcej
Skradli serca wyszkowian (foto)

Skradli serca wyszkowian (foto)

Nie trzeba być znawcą muzyki, by docenić Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Koncert w wyszkowskiej hali WOSiR był wspaniałym, bardzo różnorodnym show, na które złożyły się zarówno utwory patriotyczne, operetkowe, jak i hity muzyki rozrywkowej ze znanych filmów muzycznych.
zobacz więcej