Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/2035.jpg

Wydarzenia

Kto odnowi Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa? (foto)

15.03.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Za pół roku, 14 września, minie 20. rocznica odsłonięcia, na terenie kirkutu, pomnika pamięci wyszkowskich Żydów. „Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa”. Obecnie pomnik jest bardzo zaniedbany. Czy Gmina Wyszków postara się o zmianę tego wyglądu?
Przez prawie 150 lat Żydzi mieszkali i pracowali w Wyszkowie. W dniu wybuchu II wojny światowej stanowili prawie połowę mieszkańców naszego miasta (było ich 5 tys. na 11 tys. ogółu mieszkańców). Zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. 
Wrzesień 1939 r. był tragiczny szczególnie dla Żydów. Tych, którzy pozostali w Wyszkowie, spotkały potworne represje. Żołnierze niemieccy rozstrzelali 50 Żydów przy ul. Świętojańskiej (dziś I AWP), niedaleko ul. Leśnej wpędzili do dołu 15 Żydów i wrzucili granat, spalili żywcem 77 Żydów ukrywających się w jednej ze stodół, prawie 200 Żydów zostało rozstrzelanych na rynku. Okupanci organizowali obławy na Żydów, strzelali do tych, których spotkali na ulicach.  W połowie września 1939 r. z pięciotysięcznej populacji prawie nikt nie pozostał.  
W połowie XIX w. na końcu ul. Łącznej założono cmentarz żydowski. Istniał do II wojny światowej. Zdemontowane tablice nagrobne posłużyły do wyłożenia dna Strugi (od ul. Białostockiej do Bugu) czy też placu przed budynkiem żandarmerii przy ul. Zakolejowej. Niektórzy mieszkańcy Wyszkowa po wojnie używali macew do fundamentów, utwardzania podwórek. W końcu lat 50. XX w., gdy na terenie kirkutu była kopalnia piasku, wykopywano ludzkie kości, które walały się na powierzchni ziemi, dzieci przynosiły do domów czaszki. 
14 września 1997 r. na terenie dawnego kirkutu odsłonięto, zaprojektowany przez Henryka Wojciechowskiego, Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa, wybudowany z inicjatywy Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i potomków wyszkowskich Żydów. Wbudowane w ścianę pomnika macewy zostały zebrane z terenu Wyszkowa. Lapidarium ogrodzono żywopłotem z krzaków głogu. Na uroczystość przyjechali m.in. ocaleli z pogromu wyszkowianie wyznania mojżeszowego, obecni byli ambasadorzy: USA w Polsce Nicholas Rey, Izraela w Polsce Yigal Antebi oraz władze Wyszkowa. 
Na ścianie pomnika umieszczono pamiątkowe tablice z napisami w języku polskim, angielskim i hebrajskim: Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa. Umieściliśmy je tutaj dla zachowania pamięci o historii miasta i Żydach Wyszkowa, których pochłonął Holokaust. 
Kilka lat temu została ukradziona znajdująca się przy wejściu tablica ku czci Mordechaja Anielewicza – urodzonego w Wyszkowie współtwórcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim.
Wprawdzie to nie Gmina Wyszków jest właścicielem pomnika, ale to miejscowi pomazali i zniszczyli lapidarium, więc może gmina powinna zająć się jego uporządkowaniem i remontem? Bo jeśli nie my, to kto?
WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Piotr Biernacki laureatem nagrody Mazowiecki Gentleman D. (FOTO)

Piotr Biernacki laureatem nagrody Mazowiecki Gentleman D. (FOTO)

Piotr Biernacki znalazł się w gronie osób z niepełnosprawnościami uhonorowanych tytułami „Mazowiecka Lady D.” i „Mazowiecki Gentleman D.” za nieprzeciętne życiorysy i pasje. Konkurs, organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, promuje aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, wzmacniając jednocześnie świadomość społeczną w tym zakresie.
zobacz więcej
Nowa lokalizacja placówki Alior Banku – wyższy standard obsługi

Nowa lokalizacja placówki Alior Banku – wyższy standard obsługi

Placówka Alior Banku w Wyszkowie zmienia się dla mieszkańców!  Nowa lokalizacja zapewnia łatwy dostęp, dogodny dojazd i miejsca parkingowe w pobliżu. To również przestrzeń zaprojektowana z myślą o komforcie klientów – nowoczesne wnętrze gwarantuje sprawną obsługę, a także poczucie prywatności podczas rozmów z doradcą.
zobacz więcej
Jak wieloletnie, rozłożyste drzewo. Taneczne drzewo (FOTO)

Jak wieloletnie, rozłożyste drzewo. Taneczne drzewo (FOTO)

Już po raz 20. mogliśmy oglądać Deptak Taneczny, tym razem pod wiele mówiącym tytułem „Korzenie i konary”. Tegoroczny deptak to coś więcej niż wydarzenie artystyczne. Takie jubileusze skłaniają bowiem do refleksji, budzą emocje, wyciskają łzy wzruszenia, eksplodują radością, a z ust płyną słowa wdzięczności.
zobacz więcej
Kino plenerowe – po 95 latach „Janko Muzykant” ponownie w pałacu Skarżyńskich (FOTO)

Kino plenerowe – po 95 latach „Janko Muzykant” ponownie w pałacu Skarżyńskich (FOTO)

W niedzielne popołudnie, 8 czerwca, przy pałacu Skarżyńskich zainteresowani mieli możliwość obejrzenia przedwojennego filmu „Janko Muzykant” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, z muzyką Leona Schillera i Grzegorza Fitelberga. Część scen do tego filmu, którego premiera odbyła się w listopadzie 1930 r., kręcona była w Rybienku, w majątku Skarżyńskich, a w jednym z kadrów można było zobaczyć Magdalenę Skarżyńską.
zobacz więcej
Zitcom