Advertisement 
Kto odnowi Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa? (foto)

Wydarzenia

Kto odnowi Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa? (foto)

15.03.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Za pół roku, 14 września, minie 20. rocznica odsłonięcia, na terenie kirkutu, pomnika pamięci wyszkowskich Żydów. „Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa”. Obecnie pomnik jest bardzo zaniedbany. Czy Gmina Wyszków postara się o zmianę tego wyglądu?
Przez prawie 150 lat Żydzi mieszkali i pracowali w Wyszkowie. W dniu wybuchu II wojny światowej stanowili prawie połowę mieszkańców naszego miasta (było ich 5 tys. na 11 tys. ogółu mieszkańców). Zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. 
Wrzesień 1939 r. był tragiczny szczególnie dla Żydów. Tych, którzy pozostali w Wyszkowie, spotkały potworne represje. Żołnierze niemieccy rozstrzelali 50 Żydów przy ul. Świętojańskiej (dziś I AWP), niedaleko ul. Leśnej wpędzili do dołu 15 Żydów i wrzucili granat, spalili żywcem 77 Żydów ukrywających się w jednej ze stodół, prawie 200 Żydów zostało rozstrzelanych na rynku. Okupanci organizowali obławy na Żydów, strzelali do tych, których spotkali na ulicach.  W połowie września 1939 r. z pięciotysięcznej populacji prawie nikt nie pozostał.  
W połowie XIX w. na końcu ul. Łącznej założono cmentarz żydowski. Istniał do II wojny światowej. Zdemontowane tablice nagrobne posłużyły do wyłożenia dna Strugi (od ul. Białostockiej do Bugu) czy też placu przed budynkiem żandarmerii przy ul. Zakolejowej. Niektórzy mieszkańcy Wyszkowa po wojnie używali macew do fundamentów, utwardzania podwórek. W końcu lat 50. XX w., gdy na terenie kirkutu była kopalnia piasku, wykopywano ludzkie kości, które walały się na powierzchni ziemi, dzieci przynosiły do domów czaszki. 
14 września 1997 r. na terenie dawnego kirkutu odsłonięto, zaprojektowany przez Henryka Wojciechowskiego, Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa, wybudowany z inicjatywy Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i potomków wyszkowskich Żydów. Wbudowane w ścianę pomnika macewy zostały zebrane z terenu Wyszkowa. Lapidarium ogrodzono żywopłotem z krzaków głogu. Na uroczystość przyjechali m.in. ocaleli z pogromu wyszkowianie wyznania mojżeszowego, obecni byli ambasadorzy: USA w Polsce Nicholas Rey, Izraela w Polsce Yigal Antebi oraz władze Wyszkowa. 
Na ścianie pomnika umieszczono pamiątkowe tablice z napisami w języku polskim, angielskim i hebrajskim: Te kamienie to wszystko, co pozostało z pulsującej życiem społeczności żydowskiej, która odegrała ważną rolę w dziejach Wyszkowa. Umieściliśmy je tutaj dla zachowania pamięci o historii miasta i Żydach Wyszkowa, których pochłonął Holokaust. 
Kilka lat temu została ukradziona znajdująca się przy wejściu tablica ku czci Mordechaja Anielewicza – urodzonego w Wyszkowie współtwórcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim.
Wprawdzie to nie Gmina Wyszków jest właścicielem pomnika, ale to miejscowi pomazali i zniszczyli lapidarium, więc może gmina powinna zająć się jego uporządkowaniem i remontem? Bo jeśli nie my, to kto?
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
What’s up Quad? (foto)

What’s up Quad? (foto)

Podsumowanie konkursu What’s up Quad? Quad/Graphics oczami uczniów oraz wręczenie nagród laureatom odbyło się 15 lutego w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Jowisz”.  W konkursie uczestniczyło 19 zespołów z 9 szkół z Wyszkowa, Zabrodzia i Pułtuska. W pierwszej edycji zespoły konkursowe zmierzyły się z zadaniem opisania Quad/Graphics po angielsku. Zrobiły to w różnej formie, m.in. filmu animowanego, prezentacji multimedialnej, gry planszowej. I miejsce jurorzy przyznali ZS nr 3 im. J. Kochanowskiego.  II miejsce zajęło I LO im. C.K. Norwida, III – Gimnazjum im. kard. S. Wyszyńskiego w Zabrodziu. 
zobacz więcej
Pożegnanie Krzysztofa Soliwody (foto)

Pożegnanie Krzysztofa Soliwody (foto)

Uroczystości pogrzebowe śp. Krzysztofa Soliwody, emerytowanego zastępcy powiatowego policji, przez 20 lat przewodniczącego Rady Gminy w Rząśniku, odbyły się 27 listopada w Lubielu Nowym. – Całe swoje życie zawodowe związał z powiatem wyszkowskim, z komendą, z lokalną społecznością, ze społeczeństwem ziemi wyszkowskiej, ale także jako społecznik z Rząśnikiem – podkreślił komendant powiatowy policji.
– Dla wielu ludzi mogłeś być przykładem tego, jak żyć dobrze, godnie, porządnie i przede wszystkim jak żyć dla drugiego człowieka – mówił o Zmarłym wójt. – Taki był, taki odszedł i taki pozostanie w naszej pamięci.
zobacz więcej
Pijany i bez prawa jazdy rozbił się na barierach

Pijany i bez prawa jazdy rozbił się na barierach

Prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca, który rozbił samochód na barierach ochronnych. Mężczyzna nie miał prawa jazdy, bo wcześniej zabrał mu je sąd.
zobacz więcej
Marsz poparcia nauczycieli

Marsz poparcia nauczycieli

… odbędzie się w Wyszkowie w poniedziałek 15 kwietnia. Zbiórka o godz. 19 w parku miejskim.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom
Zitcom