ZABRODZIE: A kiedy dzień nadchodzi, idziemy na jagody (foto)

Powiat

ZABRODZIE: A kiedy dzień nadchodzi, idziemy na jagody (foto)

10.07.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz drugi w Kicinach odbyły się „Jagodowe żniwa za brodem”, sympatyczna impreza promująca gminę Zabrodzie i jej walory przyrodnicze, na której można było przyjemnie spędzić niedzielny czas. Były występy dzieci, konkursy, pokazy jazdy konnej, występy zespołów muzycznych. Największą publiczność przyciągnęła gwiazda wieczoru – zespół Enej.
Współorganizatorami imprezy, która odbyła się 9 lipca, byli Gmina Zabrodzie i Nadleśnictwo Drewnica. Prowadził ją Marian Dachniewski. O godz. 9 drużyny biorące udział w „II Mazowieckich mistrzostwach w zbieraniu jagód – Kiciny 2017” oraz uczestników imprezy powitali wójt Tadeusz Michalik i zastępca nadleśniczego Artur Ostrowski. Do lasu na jagody wyruszyło 10 drużyn i jedna osoba samodzielnie.
W pierwszej, przedpołudniowej części programu, królowały dzieci. Na scenie w programach słowno-muzycznych zaprezentowali się uczniowie ze szkół podstawowych w Zabrodziu i Dębinkach (główny motyw to oczywiście jagody) i z gimnazjum w Zabrodziu. Zabawy dla dzieci i rodzin prowadziła Agencja Artystyczna „Scena Juno” z Lublina - było wiele śmiesznych konkursów, basen do łowienia rybek, suchy basenik z piłeczkami, szczudlarz rozdający dzieciom baloniki i słodycze, atrakcyjne gąbczaste kostiumy do walki sumo. Dla miłośników malowania i rysowania był duży stół z odpowiednimi przyborami. Była możliwość przejażdżki wozem po leśnych drogach.
Konkurs plastyczny „Jagodowy pejzaż” wygrała Alinka Syl, kolejne miejsca zajęły Alinka Rudnik i Ania Sabala. W konkursie na stroik „Kompozycja leśna” I miejsce zajęła Marcelina Małaszek, II – Martyna Redlicka, III – Gabriela Rucińska, wyróżnienie – Dominika Górczak. Do konkursu kulinarnego przystąpiło 6 pań. Komisji konkursowej najbardziej smakował i cieszył oko jagodowy przekładaniec przygotowany przez Adriannę Redlicką, II miejsce zajęła Wiesława Oleksiak, III – Monika Dąbrowska. 
W głównym konkursie – zbierania jagód – drużyny zostały podzielone na trzy kategorie. Była też drużyna młodych leśników (4,431 kg jagód, otrzymali wyróżnienie). W sumie zebrano 45,548 kg jagód. W kategorii samorządowcy i naukowcy I miejsce (6,11 kg) zdobyła drużyna z Długosiodła, II – geolodzy (5,865 kg), III – radni gm. Zabrodzie (4,994 kg). W kategorii media i stowarzyszenia najwięcej jagód (3,927 kg) zebrała drużyna Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Anastazewa i Okolic, po nich Pułtuska Gazeta Powiatowa (2,37 kg) i Polskie Radio (1,586 kg). W kategorii miłośnicy gminy Zabrodzie wygrali mieszkańcy Anastazewa (4,797 kg), II miejsce zdobyli goście z Berlina firmy Taxus (4,582 kg), III – leśnicy (3,546 kg).
 
Atrakcyjne występy
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz konny. To, co działo się na placu, komentował Andrzej Michalik, jeździec z Kobyłki. Pokazy zaczęły kadrylem konnym (konie poruszają się w rytm muzyki) piękne amazonki ze stajni Taxus z Niegowa i Tosca z Jarzębiej Łąki z Sylwią Mędrzycką na czele.
- Tu trzeba wiele godzin treningu – zaznaczył komentator.
 Po nich w pokazie Garrochy, w rytm muzyki flamenco, wspaniale zaprezentował się Bartłomiej Leszczynowicz z Akademii Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy. To pokaz kunsztu jeździeckiego z tradycjami wywodzącymi się Hiszpanii.
- Brawo dla wyszkolenia konia, ponieważ to są godziny ciężkiej pracy! Koń musi być niezwykle zrównoważony psychicznie i w dodatku, jak widzę, ogier. Jak równo idzie, jakby pod cyrklem. Przepięknie! – zachwycał się komentator.
Widzowie podziwiali też woltyżerkę kozacką – zapierające dech w piersiach akrobacje na galopującym koniu wykonywał Piotr Wyszomierski z Marek. Na zakończenie pokaz sprawności rycerskiej pokazali Manfred Kolbauer (stajnia Taxus), Andrzej Michalik (stajnie Galop z Kobyłki), Adam Racki z Postolisk, jeźdźcy z Radzymina oraz grupa Jarosława Żmudy (stajnia w Tumanku). Pokazy zakończyły się „Jagodową branką”.
W części popołudniowej jako pierwszy na scenie wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Pasja” (w ub. roku zdobyli tytuł mistrza Polski w grze na instrumentach myśliwskich jednorodnych) – zaprezentował kilka utworów wykorzystywanych w trakcie polowań. Po nich pieśni ludowe i biesiadne zaśpiewał zespół ludowy „Sława”, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu. Na akordeonie śpiewaczkom akompaniowała Ewa Rytelewska. 
Zróżnicowaną muzykę (były i „jagodowe melodie”) zagrała energetycznie Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Publiczność do śpiewu (pieśni biesiadne i cygańskie) i zabawy z sukcesem wciągała „Scena Juno”. Miłośnicy disco polo bawili się przy piosenkach zespołu Baflo.
Prawdziwym ukoronowaniem imprezy był wieczorny koncert zespołu „Enej” (zdjęcia i relacja z koncertu TUTAJ).
 
PODZIĘKOWANIA
Organizatorzy „Jagodowych żniw za brodem” – Kiciny 2017, składają serdeczne podziękowania współorganizatorom i sponsorom za wkład finansowy, który pozwolił nam na realizację największego przedsięwzięcia kulturalnego roku, promującego Gminę Zabrodzie. Dzięki Państwa ofiarności nasze święto miało bogatą oprawę i na długo pozostanie w uczestników i naszej pamięci. Wyrażając naszą wdzięczność, życzymy powodzenia.
- Taxus Sp. z o.o. Skład drewna, Niegów
- PPUH PIASKOPOL – SŁOPSK S.C. Wiesław Garbarczyk, Marek Kacprzak, Sylwester Pacik
- Skwara Grażyna – GRANITY SKWARA im. Stefana Skwary, Słopsk
- WKM BUD Choszczowe - Waldemar Maniecki
- PHU OLBA – Dom Biesiadny Niegów Eliza i Sebastian Powierża, Niegów 
- Jarosław Banasiak – Firma Handlowa CYTRUS, Zazdrość
- Dąbrowski Adrian - Usługi Budowlano Brukarskie, Mostówka
- Krzeczkowska Ewa - Sklep Przemysłowo Ogrodniczy, Niegów
- Zbigniew Paź – Topaz, Niegów
- Garmażeria „ Pasibrzuch” – Adam Garbarczyk, Słopsk  
- Piekarnia ” Wawie"  – W. Depta S.J.  Brańszczyk
- PZU . S.A. Wyszków
- Koło Łowieckie CZAJKA, Warszawa
- Koło Łowieckie TROP, Tłuszcz
- Mazowiecki Związek Pszczelarzy, oddział w Tłuszczu
- służby pomocnicze: funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie i Posterunku Policji w Zabrodziu oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu i Słopsku  
 
Z wyrazami szacunku
Wójt Gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik
Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica Artur Delegacz 
Prezes Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej Rafał Rozpara
 
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.14% (188 głosów)
29.09% (247 głosów)
6.95% (59 głosów)
6.95% (59 głosów)
34.86% (296 głosów)
manhattan