ZABRODZIE: A kiedy dzień nadchodzi, idziemy na jagody (foto)

Powiat

ZABRODZIE: A kiedy dzień nadchodzi, idziemy na jagody (foto)

10.07.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz drugi w Kicinach odbyły się „Jagodowe żniwa za brodem”, sympatyczna impreza promująca gminę Zabrodzie i jej walory przyrodnicze, na której można było przyjemnie spędzić niedzielny czas. Były występy dzieci, konkursy, pokazy jazdy konnej, występy zespołów muzycznych. Największą publiczność przyciągnęła gwiazda wieczoru – zespół Enej.
Współorganizatorami imprezy, która odbyła się 9 lipca, byli Gmina Zabrodzie i Nadleśnictwo Drewnica. Prowadził ją Marian Dachniewski. O godz. 9 drużyny biorące udział w „II Mazowieckich mistrzostwach w zbieraniu jagód – Kiciny 2017” oraz uczestników imprezy powitali wójt Tadeusz Michalik i zastępca nadleśniczego Artur Ostrowski. Do lasu na jagody wyruszyło 10 drużyn i jedna osoba samodzielnie.
W pierwszej, przedpołudniowej części programu, królowały dzieci. Na scenie w programach słowno-muzycznych zaprezentowali się uczniowie ze szkół podstawowych w Zabrodziu i Dębinkach (główny motyw to oczywiście jagody) i z gimnazjum w Zabrodziu. Zabawy dla dzieci i rodzin prowadziła Agencja Artystyczna „Scena Juno” z Lublina - było wiele śmiesznych konkursów, basen do łowienia rybek, suchy basenik z piłeczkami, szczudlarz rozdający dzieciom baloniki i słodycze, atrakcyjne gąbczaste kostiumy do walki sumo. Dla miłośników malowania i rysowania był duży stół z odpowiednimi przyborami. Była możliwość przejażdżki wozem po leśnych drogach.
Konkurs plastyczny „Jagodowy pejzaż” wygrała Alinka Syl, kolejne miejsca zajęły Alinka Rudnik i Ania Sabala. W konkursie na stroik „Kompozycja leśna” I miejsce zajęła Marcelina Małaszek, II – Martyna Redlicka, III – Gabriela Rucińska, wyróżnienie – Dominika Górczak. Do konkursu kulinarnego przystąpiło 6 pań. Komisji konkursowej najbardziej smakował i cieszył oko jagodowy przekładaniec przygotowany przez Adriannę Redlicką, II miejsce zajęła Wiesława Oleksiak, III – Monika Dąbrowska. 
W głównym konkursie – zbierania jagód – drużyny zostały podzielone na trzy kategorie. Była też drużyna młodych leśników (4,431 kg jagód, otrzymali wyróżnienie). W sumie zebrano 45,548 kg jagód. W kategorii samorządowcy i naukowcy I miejsce (6,11 kg) zdobyła drużyna z Długosiodła, II – geolodzy (5,865 kg), III – radni gm. Zabrodzie (4,994 kg). W kategorii media i stowarzyszenia najwięcej jagód (3,927 kg) zebrała drużyna Stowarzyszenie Ochrony Przyrody Anastazewa i Okolic, po nich Pułtuska Gazeta Powiatowa (2,37 kg) i Polskie Radio (1,586 kg). W kategorii miłośnicy gminy Zabrodzie wygrali mieszkańcy Anastazewa (4,797 kg), II miejsce zdobyli goście z Berlina firmy Taxus (4,582 kg), III – leśnicy (3,546 kg).
 
Atrakcyjne występy
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz konny. To, co działo się na placu, komentował Andrzej Michalik, jeździec z Kobyłki. Pokazy zaczęły kadrylem konnym (konie poruszają się w rytm muzyki) piękne amazonki ze stajni Taxus z Niegowa i Tosca z Jarzębiej Łąki z Sylwią Mędrzycką na czele.
- Tu trzeba wiele godzin treningu – zaznaczył komentator.
 Po nich w pokazie Garrochy, w rytm muzyki flamenco, wspaniale zaprezentował się Bartłomiej Leszczynowicz z Akademii Sztuki Jeździeckiej Karoliny Wajdy. To pokaz kunsztu jeździeckiego z tradycjami wywodzącymi się Hiszpanii.
- Brawo dla wyszkolenia konia, ponieważ to są godziny ciężkiej pracy! Koń musi być niezwykle zrównoważony psychicznie i w dodatku, jak widzę, ogier. Jak równo idzie, jakby pod cyrklem. Przepięknie! – zachwycał się komentator.
Widzowie podziwiali też woltyżerkę kozacką – zapierające dech w piersiach akrobacje na galopującym koniu wykonywał Piotr Wyszomierski z Marek. Na zakończenie pokaz sprawności rycerskiej pokazali Manfred Kolbauer (stajnia Taxus), Andrzej Michalik (stajnie Galop z Kobyłki), Adam Racki z Postolisk, jeźdźcy z Radzymina oraz grupa Jarosława Żmudy (stajnia w Tumanku). Pokazy zakończyły się „Jagodową branką”.
W części popołudniowej jako pierwszy na scenie wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Pasja” (w ub. roku zdobyli tytuł mistrza Polski w grze na instrumentach myśliwskich jednorodnych) – zaprezentował kilka utworów wykorzystywanych w trakcie polowań. Po nich pieśni ludowe i biesiadne zaśpiewał zespół ludowy „Sława”, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu. Na akordeonie śpiewaczkom akompaniowała Ewa Rytelewska. 
Zróżnicowaną muzykę (były i „jagodowe melodie”) zagrała energetycznie Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Publiczność do śpiewu (pieśni biesiadne i cygańskie) i zabawy z sukcesem wciągała „Scena Juno”. Miłośnicy disco polo bawili się przy piosenkach zespołu Baflo.
Prawdziwym ukoronowaniem imprezy był wieczorny koncert zespołu „Enej” (zdjęcia i relacja z koncertu TUTAJ).
 
PODZIĘKOWANIA
Organizatorzy „Jagodowych żniw za brodem” – Kiciny 2017, składają serdeczne podziękowania współorganizatorom i sponsorom za wkład finansowy, który pozwolił nam na realizację największego przedsięwzięcia kulturalnego roku, promującego Gminę Zabrodzie. Dzięki Państwa ofiarności nasze święto miało bogatą oprawę i na długo pozostanie w uczestników i naszej pamięci. Wyrażając naszą wdzięczność, życzymy powodzenia.
- Taxus Sp. z o.o. Skład drewna, Niegów
- PPUH PIASKOPOL – SŁOPSK S.C. Wiesław Garbarczyk, Marek Kacprzak, Sylwester Pacik
- Skwara Grażyna – GRANITY SKWARA im. Stefana Skwary, Słopsk
- WKM BUD Choszczowe - Waldemar Maniecki
- PHU OLBA – Dom Biesiadny Niegów Eliza i Sebastian Powierża, Niegów 
- Jarosław Banasiak – Firma Handlowa CYTRUS, Zazdrość
- Dąbrowski Adrian - Usługi Budowlano Brukarskie, Mostówka
- Krzeczkowska Ewa - Sklep Przemysłowo Ogrodniczy, Niegów
- Zbigniew Paź – Topaz, Niegów
- Garmażeria „ Pasibrzuch” – Adam Garbarczyk, Słopsk  
- Piekarnia ” Wawie"  – W. Depta S.J.  Brańszczyk
- PZU . S.A. Wyszków
- Koło Łowieckie CZAJKA, Warszawa
- Koło Łowieckie TROP, Tłuszcz
- Mazowiecki Związek Pszczelarzy, oddział w Tłuszczu
- służby pomocnicze: funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie i Posterunku Policji w Zabrodziu oraz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu i Słopsku  
 
Z wyrazami szacunku
Wójt Gminy Zabrodzie Tadeusz Michalik
Nadleśniczy Nadleśnictwa Drewnica Artur Delegacz 
Prezes Lokalnej Grupy Działania „Równiny Wołomińskiej Rafał Rozpara
 
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość