ŻYCIE W PEŁNI: Trzy życiowe praktyki, które przynoszą radość

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Trzy życiowe praktyki, które przynoszą radość

24.06.2019
autor: Poradnia Życie w Pełni
Nie tylko psychologowie, ale i babcie i dziadkowie, którzy życie poznali przez doświadczenie – prawdziwego szczęścia polecają szukać w małych gestach, małych czynach, cieszeniu się z małych rzeczy oraz życiu w umiarze. Wcale nie trzeba wiele posiadać, by po prostu być i to być szczęśliwym.
Podpowiadamy trzy sprawdzone praktyki, które niezależnie od tego, w jakim momencie życia się znajdujesz, przyniosą Ci dobre samopoczucie i pozwolą odkryć piękno życia. 
 
Zmień narrację

Optymiści doświadczają tyle samo porażek, krzywd i niepowodzeń, co pesymiści. Różnica polega na postrzeganiu tych wydarzeń przez jednych i drugich. Pesymistów charakteryzuje to, że każde złe doświadczenie, ich zdaniem, ma przyczyny stałe, spowodowane jest przez „nieszczęsny los” lub własne wady. W efekcie takie osoby oczekują tylko takich wydarzeń i gdy się pojawią, utwierdzają się w swoim fałszywym przekonaniu. Optymista zaś nie odrzuca i nie udaje, że porażka, niepowodzenie nie miały miejsca, tylko inaczej je wyjaśnia, np. poprzez swoją niedyspozycję, zaniedbanie, czasem okoliczności zewnętrzne. Optymista nie wzbudza w sobie poczucia winy i beznadziei, lecz raczej poczucie sprawczości – wyciąga wnioski, akceptuje swoją słabość i próbuje ponownie.
 
Przebacz 
 
Pielęgnowanie w sobie urazy, poczucia skrzywdzenia zapewne nie przybliża nas do szczęścia. Czasem nie potrafimy przebaczyć, chcemy, ale nie umiemy tego zrobić, wszystko w środku krzyczy „nie”. Co wtedy można zrobić? 
 
- Przypomnij sobie, kiedy ktoś wybaczył Tobie. 
- Napisz list do tej osoby, z całym ładunkiem emocjonalnym, który w sobie nosisz.
- Powiedz do siebie: przebaczam i przyjmij tę osobę z jej skruchą, zaobserwuj, czy Twoje negatywne uczucia wygasły.
- Powiedz tej osobie, że potrzebujesz czasu na przebaczenie. Daj sobie ten czas.
 
Nieś dobro

Wszyscy lubimy bardziej dawać niż brać. Nic nie daje tyle szczęścia, co dawanie, bez chęci otrzymania czegoś w zamian. Spróbuj zrobić małą przyjemność i zanieść dobro komuś, kogo nie lubisz lub nawet nie znasz! Uśmiechnij się do kogoś, przepuść w kolejce do kasy, przygotuj śniadanie do łóżka swojemu partnerowi. Nawet nie wiesz, jak te drobne gesty mogą wpłynąć na Twój dzień. Spróbuj.
PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom