Zostań dawcą szpiku!

Wydarzenia

Zostań dawcą szpiku!

17.05.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
W dniach 26 – 27 maja w kilku miejscach w Wyszkowie będzie można zarejestrować się w bazie DKMS, fundacji poszukującej dawców komórek macierzystych szpiku. Inicjatorami tej ważnej akcji są rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, którzy wspierają w ten sposób jedną z mam, zmagającą się z chorobą i czekającą na swojego dawcę niespokrewnionego.
Białaczka szpikowa – tę diagnozę pani Marta usłyszała w tym roku. Warto, byśmy wszyscy usłyszeli apel nie tylko wyszkowianki, ale wszystkich ludzi walczących z ciężką chorobą, dla których dawcami szpiku, niestety, nie mogą być najbliżsi. 
- W bazie zarejestrowanych jest 1 mln 250 tys. dawców, w tym ponad 5 tys. dawców rzeczywistych – na spotkaniu organizacyjnym w urzędzie miejskim mówił Piotr Aniśko, trener działu rekrutacji dawców DKMS. - Wciąż jest wielu pacjentów, którzy czekają na swojego niespokrewnionego dawcę. Ta rejestracja to tak naprawdę wstępne wyrażenie woli pomocy komuś, bo wszystko zależy od genotypu. Rejestracja składa się z trzech etapów, wszystko trwa ok. 10 minut: wstępny wywiad medyczny, wypełnienie formularza rejestracyjnego i pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Tak naprawdę rejestracja kończy się po 3 – 4 miesiącach.
Główna akcja w Wyszkowie planowana jest w dniach 26 – 27 maja na terenie Galerii Wyszków, pływalni, WOK „Hutnik”, przy fontannie przy ul. Sowińskiego. DKMS do projektu próbuje przekonać również sklepy „Lidl” oraz „Biedronka” przy ul. Świętojańskiej. - Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona osób – podkreśla Piotr Aniśko. Organizatorzy zamierzają wykorzystać nie tylko wszelkie możliwe kanały informacyjne, ale też np. szkoły, gdzie będą po pierwsze promować ideę dawców szpiku kostnego, po drugie docierać, przez uczniów, do ich pełnoletnich członków rodzin i znajomych (zarejestrować mogą się osoby w wieku 18 – 55 lat). Na 24 maja planowany jest nawet marsz. 
- To piękny, szlachetny gest rodziców, którzy solidaryzują się z jedną z mam – podkreśla zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. - Piękny, wychowawczy czyn szkoły. Będę pierwszą osobą, która się zarejestruje. Cieszę się, że jako gmina włączyliśmy się do tej akcji.
- Bez państwa pomocy nie dałybyśmy rady – za wsparcie podziękowały inicjatorki szczytnej akcji.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche
Bricomarche-1
Bricomarche