Znowu poczuli klimat „Norwida” (foto)

Wydarzenia

Znowu poczuli klimat „Norwida” (foto)

16.11.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Sylwia Bardyszewska
II Dzień Absolwenta, organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Norwida odbył się 15 listopada. Jego pierwszą odsłoną był wrześniowy koncert „Uczniowie i absolwenci LO grają i śpiewają”. Natomiast w piątek 18 absolwentów – naukowcy, sportowcy, studenci, artyści – przekroczyło znowu mury swojej szkoły, by spotkać się z licealistami.
 
- Dzięki tej inicjatywie mamy okazję poznać naszych starszych kolegów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i wrócili dziś w mury swojego liceum – zapowiedzieli prowadzący Julia Borzymek i Jakub Mastala. – A oni mogą znowu poczuć klimat „Norwida” i zobaczyć co się u nas zmieniło. Poznają też nas, obecnych licealistów.
Uczestników spotkania powitali  dyrektor LO Dorota Piotrowicz, przedstawicielka Stowarzyszenia Elżbieta Borzymek oraz przewodniczący Samorządu Szkolnego Kajetan Depta. 
Minuta ciszą uczczono pamięć nauczycieli i absolwentów, którzy zmarli w tym roku: prof. Janusza Bielskiego, prof. Adama Grudnia, Ewy Ryszawej, Ewy Saulewicz, Marka Ziemieckiego, dyr. Józefa Bułatowicza, Jerzego Napiórkowskiego.
Jednym z wybitnych absolwentów szkoły jest Jerzy Różycki, kryptolog i matematyk, jeden z trzech pogromców Enigmy. To właśnie jemu poświęcone były kolejne punkty programu. Absolwentka Elżbieta Szczuka w swoim wykładzie przedstawiła go przede wszystkim jako człowieka, dzieląc się unikalnymi informacjami, które udało jej się zdobyć w toku poszukiwań.
W sentymentalną podróż w czasie, która odkrywała sekrety życia w cieniu Enigmy, zaprosili licealiści. 
Swoją szkołę po latach odwiedzili:  
Bartek Krupka - absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Mógł pozostać na uczelni, ale  postanowił robić filmy. Produkuje filmy reklamowe dla dużej firmy. Zrobił już setki reklam, ale nadal ogromną frajdą i wyzwaniem dla niego jest produkowanie spotów. Reżyserował serial o historii naszego liceum, nakręcony z okazji 100-lecia szkoły
Kamil Wykowski – absolwent Wyższej Szkoły Edukacja w Sporcie w Warszawie; pracuje jako trener w siłowni. Jest jednym z założycieli i zawodników drużyny futbolu amerykańskiego Rhinos Wyszków. Uprawia też kulturystykę.
ks. Tomasz Trzaska - był wicedyrektorem Radia Nadzieja w Łomży, redaktorem naczelnym portalu wZasięgu. Obecnie jest kapelanem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Wojtek Smółkowski - absolwent Wydziału Architektury PW, prowadzi własną pracownię projektową, ale też  maluje, robi grafiki, fotografuje. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody. 
Michał Macioch - dyplomowany aktor i instruktor teatralny szkoły aktorskiej w Warszawie. Reżyser teatralny, piosenkarz, pedagog. Mieszka w Australii, gdzie organizuje wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i uczestniczy w nich. Laureat wielu konkursów, festiwali, grał w  musicalach. 
Piotr Trześniewski – nauczyciel wychowania fizycznego w CEZiU Kopernik, trener sportów walki w Klubie Gimnazjon Kuźnia Wyszków. Stoczył ponad 120 pojedynków na ringach i matach. Wicemistrz świata i zawodowy mistrz Polski. Pedagog ulicy.
Małgorzata Bajowska - architektka, prowadzi autorskie biuro projektowe i Anna Cudny - doktor inż. architektury, pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki Warszawskiej, badaczka miasta, edukatorka. W czasach liceum razem działały w harcerstwie, tym razem wspólnie poprowadziły warsztaty „Zawód: architekt. Od nauki do projektowania”.
Jola Wiśniewska - prezeska Fundacji Wyszkowski Teatr Tańca, założycielka Szkoły Tańca "Deptak", menedżerka i animatorka kultury, choreografka, instruktorka tańca. Bardzo dzielna kobieta, której nie złamały żadne życiowe zawirowania. Miłością do tańca zaraziła nie tylko swoje córki, również absolwentki „Norwida” – Blankę Malinowską i Martynę Busławską, ale setki młodych wyszkowianek i nieco mniej wyszkowian.
Grzegorz Kowalczyk – od 24 lat pracuje w radiu jako dziennikarz, związany był z najważniejszymi stacjami radiowymi w Warszawie, m.in. Radiem Wawa, Radiem Zet, Radiem Eska, Radiem Złote Przeboje. Współpracował z telewizyjnymi programami „Nuta.pl” i „Qadrans qultury”.  Obecnie pracuje w Meloradiu.
Aneta Pobudkowska-Mirecka - doktor habilitowany w dziedzinie chemii, profesor w Katedrze Chemii Fizycznej Politechniki Warszawskiej; otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. za osiągnięcia naukowe i za wyróżniające prowadzenie zajęć dydaktycznych. Prace badawcze prowadziła m. in. we Francji, Hiszpanii, Republice Południowej Afryki, Danii, Australi. Mówi, że w zawodzie naukowca nie ma tematów tabu.
Karolina Borzymek - studentka architektury wnętrz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, pracuje jako architekt wnętrz w Duet Studio w Warszawie, uzyskała licencjat z zarządzanie na UW. Uparcie szukała swojej drogi, aż udało się jej połączyć pasję z pracą zawodową.
Agata Lamparska - psycholożka w biznesie, coach, trenerka, konsultantka programów rozwojowych, psychoterapeutka w trakcie szkolenia. Pracuje w organizacjach pozarządowych i biznesie – z menedżerami, przedsiębiorcami,  liderami. Organizuję projekty i inicjatywy rozwojowe związane ze „światozmienianiem”, wzmacnianiem kobiet i uczeniem się na błędach.
Grzegorz Piotrowicz - doktor nauk medycznych,  specjalista urolog. Od prawie 20 lat pracuje w Klinice Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MON, w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Jego szczególnym zainteresowaniem zawodowym są tzw. zabiegi małoinwazyjne z wykorzystaniem technik laserowych. Pasjonuje się muzyką i sportem, jest zapalonym gitarzystą i rowerzystą.
Przemysław Kurowski - doktor nauk farmaceutycznych, nauczyciel akademicki, adiunkt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i pracownik naukowy Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół poznania molekularnych mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój chorób neuropsychiatrycznych i neurologicznych oraz poszukiwań efektywnych metod leczenia tych schorzeń.
Joanna Ziembowska - studentka drugiego roku Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Studiując, pracowała w szkole rysunku, gdzie przygotowywała licealistów do egzaminu na architekturę, oraz jako ilustratorka.
Ewa Trzcińska - z wykształcenia dziennikarka, współzarządza polsko-francuską firmą produkcyjną o globalnym zasięgu; konsultant biznesowy, trener sprzedaży, coach. Studentka III roku Zarządzania i Przywództwa na Uniwersytecie SWPS. Założycielka Wyszkowskiego Centrum Rozwoju Biznesu.
Bartek Trzciński – studia licencjackie ukończył na Politechnice Warszawskiej, magisterskie na Uniwersytecie w Nicei. Pracuje w dziedzinie marketingu dla polskiej firmy produkującej sprzęt nurkowy; jest nurkiem i instruktorem nurkowania. Ukończył klasę gitary  w Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy w Warszawie. Grał w zespole Mahikan. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość