Zmieniamy nazwy ulic I AWP, Gwardii Ludowej i Hanki Sawickiej

Wydarzenia

Zmieniamy nazwy ulic I AWP, Gwardii Ludowej i Hanki Sawickiej

31.03.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej zdecydowała, że nazwa ulicy I Armii Wojska Polskiego musi zostać zmieniona. W takim razie wróćmy do dawnej nazwy tej ulicy – Świętojańska – proponuje komisja promocji rady miejskiej.
Z planu Wyszkowa znikną też ulice Gwardii Ludowej oraz Hanki Sawickiej.
Obowiązująca od września 2016 r. ustawa dekomunizacyjna dała samorządom rok na usunięcie nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub go propagujące. Na łamach Nowego Wyszkowiaka pisaliśmy już, które nazwy budzą wątpliwości. W ocenie IPN miasto powinno zmienić nazwę ulicy I AWP. Komisja promocji rady miejskiej proponuje więc powrót do nazwy poprzedniej – Świętojańska. Ostateczna decyzja należy jednak do całej rady miejskiej. Samorządy mają obowiązek dostosować nazewnictwo ulic do września 2017 r. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, nową nazwę nada wojewoda. 
Uwagi i wnioski można kierować do urzędu miejskiego pisemnie lub mejlowo (gmina@wyszkow.pl) do 24 kwietnia.
Wydział zagospodarowania przestrzennego wystąpił do IPN o opinię także w sprawie ulic Gwardii Ludowej, Hanki Sawickiej oraz Bojowników o Wolność i Demokrację. Ta ostatnia nazwa nie zostanie zmieniona, ale w uzasadnieniu uchwały rada miejska musi określić, o jakich bojowników konkretnie chodzi.
Ulica Hanki Sawickiej stanie się al. Piłsudskiego. Z kolei mieszkańcy ul. Gwardii Ludowej otrzymali propozycje dwóch nowych patronów: Bolesława Prusa i Cypriana Norwida (w sąsiedztwie swoje ulice mają m.in. Jan Kochanowski i Mikołaj Rej).
Zmiana nazwy ulicy, dokonana na podstawie ustawy, nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów, które zawierają dotychczasową nazwę. Wolne od opłat będą postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 4 kwietnia.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość