Zmieniamy nazwy ulic I AWP, Gwardii Ludowej i Hanki Sawickiej

Wydarzenia

Zmieniamy nazwy ulic I AWP, Gwardii Ludowej i Hanki Sawickiej

31.03.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej zdecydowała, że nazwa ulicy I Armii Wojska Polskiego musi zostać zmieniona. W takim razie wróćmy do dawnej nazwy tej ulicy – Świętojańska – proponuje komisja promocji rady miejskiej.
Z planu Wyszkowa znikną też ulice Gwardii Ludowej oraz Hanki Sawickiej.
Obowiązująca od września 2016 r. ustawa dekomunizacyjna dała samorządom rok na usunięcie nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub go propagujące. Na łamach Nowego Wyszkowiaka pisaliśmy już, które nazwy budzą wątpliwości. W ocenie IPN miasto powinno zmienić nazwę ulicy I AWP. Komisja promocji rady miejskiej proponuje więc powrót do nazwy poprzedniej – Świętojańska. Ostateczna decyzja należy jednak do całej rady miejskiej. Samorządy mają obowiązek dostosować nazewnictwo ulic do września 2017 r. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku, nową nazwę nada wojewoda. 
Uwagi i wnioski można kierować do urzędu miejskiego pisemnie lub mejlowo (gmina@wyszkow.pl) do 24 kwietnia.
Wydział zagospodarowania przestrzennego wystąpił do IPN o opinię także w sprawie ulic Gwardii Ludowej, Hanki Sawickiej oraz Bojowników o Wolność i Demokrację. Ta ostatnia nazwa nie zostanie zmieniona, ale w uzasadnieniu uchwały rada miejska musi określić, o jakich bojowników konkretnie chodzi.
Ulica Hanki Sawickiej stanie się al. Piłsudskiego. Z kolei mieszkańcy ul. Gwardii Ludowej otrzymali propozycje dwóch nowych patronów: Bolesława Prusa i Cypriana Norwida (w sąsiedztwie swoje ulice mają m.in. Jan Kochanowski i Mikołaj Rej).
Zmiana nazwy ulicy, dokonana na podstawie ustawy, nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów, które zawierają dotychczasową nazwę. Wolne od opłat będą postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 4 kwietnia.
Zajazd Gadałka 2
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Sukces zespołu „Iskry Dźwięków” (WIDEO, FOTO)

Sukces zespołu „Iskry Dźwięków” (WIDEO, FOTO)

Zespół wokalny Iskry Dźwięków z Porządzia zajął III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.
zobacz więcej
Ukazał się II tom książki Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała "kto był kim" (FOTO)

Ukazał się II tom książki Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała "kto był kim" (FOTO)

Tak dużej frekwencji nie spodziewali się organizatorzy spotkania autorskiego promującego II tom publikacji Ziemia wyszkowska i Puszcza Biała „kto był kim”, które odbyło się 9 stycznia w Bibliotece Miejskiej. 
We wstępie czytamy: Mamy nadzieję, że prezentowany w publikacji materiał biograficzny sprawi, że dzieje fragmentu Mazowsza wokół dolnego Bugu i Narwi staną się w mniejszym niż dotąd stopniu „bezimienne” – bardziej wyraźne w świadomości zbiorowej dostrzeżony zostanie udział poszczególnych osób w kształtowaniu historii lokalnej.
zobacz więcej
Jak wprowadzić oznaczenia regałów, które ułatwią pracę magazynierom?

Jak wprowadzić oznaczenia regałów, które ułatwią pracę magazynierom?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak poprawić efektywność pracy w magazynie? Jak sprawić, aby magazynierzy mogli szybciej i łatwiej odnajdywać potrzebne produkty? Oznaczenia regałów to kluczowy element, który może znacząco ułatwić codzienną pracę w magazynie. W tym artykule dowiesz się, jak wprowadzić skuteczne oznaczenia regałów oraz jakie korzyści to przynosi. Czy jesteś gotowy na zmiany, które mogą zrewolucjonizować Twój magazyn?
zobacz więcej
Czym różnią się sztyblety od innych rodzajów botków? Kompletny przewodnik

Czym różnią się sztyblety od innych rodzajów botków? Kompletny przewodnik

zobacz więcej