Advertisement 
Żłobek: prywatne funkcjonują, a gminie się nie opłaci?

Wydarzenia

Żłobek: prywatne funkcjonują, a gminie się nie opłaci?

30.11.-0001
autor: Sylwia Bardyszewska
- dziwi się radny miejski Włodzimierz Gryz. Zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska przypomina, że gminny żłobek w Przedszkolu nr 1 przestał funkcjonować, ponieważ – z uwagi na wysokie koszty – nie było chętnych. Radni nieistniejący już żłobek wspominają doskonale, ale czy zdecydują się na ponowne powołanie placówki opiekuńczej dla najmłodszych wyszkowian?
Dyskusja na temat żłobka wywiązała się na wspólnym posiedzeniu komisji rady miejskiej, przy okazji rozmowy o nowym systemie udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych szkół i przedszkoli. 
- Co z dziećmi, które mają 1,5 roku, 2 lata? Prywatne żłobki są, ale nie ma gminnego. Co możemy tym rodzicom zaoferować? – temat zainicjował Włodzimierz Gryz.
- Gminny żłobek przestał istnieć ze względu na wysokie koszty dla rodziców. Nie było chętnych – przypomniała Aneta Kowalewska. – W ubiegłym roku przyjmowaliśmy 2,5-latki do przedszkoli. W tym roku sytuacja była inna, bo zostały 6-latki. Być może w przyszłym roku miejsca dla 2,5-latków będą. Otwarcie żłobka to ciężar gminnych pieniędzy. 
- W tamtych czasach to była najlepsza instytucja, doskonała. Chętni byli, ale koszty były ogromne – przyznała Elżbieta Piórkowska.
- Prywatne funkcjonują, a gminie się nie opłaci? – dziwił się Włodzimierz Gryz.
Naczelnik wyliczył, jak kosztowną inwestycją byłby żłobek: - Przepisy dotyczące takich placówek są bardzo restrykcyjne. Inwestycja na 200 miejsc kosztowałby ok. 7 – 8 mln. Do tego koszty osobowe ok. 2 mln rocznie plus koszty bieżące – 700 zł na dziecko. Czyli sama obsługa kosztowałaby ok. 4 mln zł, jeśli żłobek miałby być bezpłatny.
- Ale nigdy nie był bezpłatny – oponowała Elżbieta Piórkowska.
- Państwo dzielicie pieniądze – do radnych zwróciła się zastępczyni burmistrza. - Jeśli uznacie, że nas na to stać, to możemy rozmawiać. Koszty oświaty rosną, dlatego ostrożnie podchodzimy do planów, inwestycji. Za chwilę może się okazać, że będziemy szukali pieniędzy, żeby kupić miejsca dla 3-latków. 
- Jeśli mamy dbać o rozwój rodzin, to jakieś warunki trzeba im zapewnić – podsumował Włodzimierz Gryz. – Rodzice z dzieckiem do 3 lat coś muszą zrobić. W niektórych żłobkach nie ma miejsc, to znaczy, że zainteresowanie jest.
- Zgadzam się z panem, że to element polityki prorodzinnej i jak najbardziej ją popieram, ale musimy zdecydować, na co nas stać – dodała Aneta Kowalewska.
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nadwiślańskim szlakiem (foto)

Nadwiślańskim szlakiem (foto)

Bardzo udaną wycieczkę zorganizował w czwartek 12 października Wyszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczestnicy byli w muzeum secesji i katedrze w Płocku, obejrzeli resztki drewnianego mostu w Wyszogrodzie oraz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku.
zobacz więcej
Fotobudka — sprawdzony sposób na świetną zabawę

Fotobudka — sprawdzony sposób na świetną zabawę

Organizujesz urodziny, firmową imprezę lub spotkanie rodzinne? Postaw na oryginalny akcent i… wynajmij fotobudkę! Czym jest fotobudka i ile kosztuje taka atrakcja? Fotobudka to popularna atrakcja używana przede wszystkim podczas imprez: wesel, urodzin, firmowych eventów czy pikników w plenerze. Jej uniwersalny charakter sprawia, że świetnie odnajdzie się zarówno podczas imprezy dla dzieci, rodziców, jak i… dziadków.
zobacz więcej
ŻYCIE W PEŁNI: Na zdrowie Racjonalizacjo!

ŻYCIE W PEŁNI: Na zdrowie Racjonalizacjo!

Budzimy się rano, a w głowie wciąż kłótnia z partnerem z poprzedniego wieczora. Kończymy pracę zdołowani, bo szef znów nas nie docenił. Nasze dziecko mówi, że obiad dziś wcale nie jest smaczny i że kiepska z nas kucharka. Mąż jedzie zmienić opony do mechanika, a żona ma pretensje, że nie umie zrobić tego sam. 
zobacz więcej
W maju znaczne utrudnienia na moście

W maju znaczne utrudnienia na moście

W związku z budową kładki dla pieszych i rowerzystów przy moście samochodowym 14 maja wprowadzona zostanie zapowiadana już przez nas tymczasowa organizacja ruchu. Utrudnienia mogą wystąpić już od 7 maja, kiedy wykonawca będzie wyklejał linie tymczasowej organizacji.
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku