Żebyś nie zwracał z odsetkami

Wydarzenia

Żebyś nie zwracał z odsetkami

14.07.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Przykra niespodzianka czeka na pobierających świadczenia rodzinne i świadczenie wychowawcze z pomocy społecznej, którzy nie poinformują o zmianie swojej sytuacji materialnej. Nienależnie pobrane pieniądze trzeba zwracać z odsetkami! – Wszelkie zmiany i tak zawsze wyjdą na jaw – ostrzegają pracownicy wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Informowanie o zmianach po pierwsze jest obowiązkiem, po drugie tak naprawdę leży w interesie osoby korzystającej ze świadczeń. – Po roku, kiedy ktoś składa nowy wniosek, okazuje się, że np. świadczenia nienależnie pobierane było przez 5 miesięcy. Trzeba je zwrócić z odsetkami – uczulają pracownicy OPS. 
Trzeba poinformować o wszelkich zmianach, które mają wpływ na prawo do świadczeń: uzyskaniu dochodu, stypendium, zmianie liczby członków rodziny, zakończeniu urlopu wychowawczego, podjęciu pracy, przyznaniu renty lub emerytury. Wykazać należy każdy dochód.
- Skala problemu może nie jest duża, ale bywa dotkliwa – dodają pracownicy ośrodka. - Dlatego chcemy uczulić osoby korzystające z pomocy. Przede wszystkim przypominamy po raz kolejny o dokładnym czytaniu decyzji, także pouczeń, w których to wszystko jest napisane. Jeśli są wątpliwości, lepiej przyjść i sprawdzić niż później mieć kłopot. Bo zmiany i tak zawsze wyjdą na jaw.
To samo dotyczy zasiłku pielęgnacyjnego, który – zdarza się – jest pobierany po śmierci osoby, która miała przyznane świadczenie. – Żadnego świadczenia się nie dziedziczy – podkreślają pracownicy OPS.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom