Żeby się wszyscy pomieścili

Wydarzenia

Żeby się wszyscy pomieścili

19.09.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Może należałoby wreszcie podjąć trudną decyzję o tym, żeby część budżetu inwestycyjnego przeznaczyć na budynek użyteczności publicznej, a niekoniecznie drogi i chodniki - na ostatniej sesji rady miejskiej zastanawiał się Adam Szczerba. Rozmowy na ten temat toczyły się przy okazji omawiania koncepcji przeniesienia Urzędu Stanu Cywilnego do budynku Biblioteki Miejskiej.
 
O tym, że gmina rozważa taki pomysł, informowaliśmy już na łamach Nowego Wyszkowiaka. Póki co analizowane są możliwości techniczne i koszty. Na ostatniej sesji, radny Szczerba zwrócił uwagę, że trzeba wziąć też pod uwagę potrzeby biblioteki. USC miałoby bowiem zająć pomieszczenia na parterze, gdzie znajduje się czytelnia dla dzieci: - Jak rozważacie te aspekty, to jednak trzeba mieć na uwadze zadania statutowe biblioteki, popularyzację książek. Sale, o których mówimy, są na te cele wykorzystywane, popularyzację książek wśród dzieci i młodzieży. Biblioteka współpracuje z instytucjami kultury, mamy szkołę artystyczną, harcerzy. Uszczuplenie bazy lokalowej biblioteki będzie bardzo trudne. Skoro baza lokalowa w urzędzie nie jest wystarczająca i trzeba wykonać ruchy, żeby przestrzeń administracyjną powiększyć, to pewnie trzeba je podjąć. Może należałoby wreszcie podjąć trudną decyzję o tym, żeby część budżetu inwestycyjnego przeznaczyć na budynek użyteczności publicznej, a niekoniecznie drogi i chodniki.
- Zmiany organizacyjne nie będą dotyczyły zmiany oferty biblioteki. Pozostanie niezmieniona i nieograniczona - zapewnił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Żadne decyzje nie zapadły, ale same prace koncepcyjne pokazały, że przeniesienie harcerzy do WOSiR-u, a szkoły artystycznej do WOK-u poprawi bazę lokalową tych dwóch instytucji. Nawet jeśli nie zapadnie decyzja o przeniesieniu USC, to mam wrażenie, że harcerze będą chcieli się przenieść do WOSiR-u. Wydaje mi się, że pomysł budowy kubaturowej w tym momencie, w tej sytuacji gospodarczej, Covidu, nie jest trafiony. Mógłby być bardzo źle zrozumiany przez społeczeństwo. Już teraz podniosły się, całkiem niesłusznie, głosy, że to urzędnicy chcą sobie poprawić bytowanie. Nic bardziej mylnego. Po prostu chcemy naszym interesantom stworzyć lepsze, godne warunki załatwiania wszelkich spraw. I tylko taki pomysł nam przyświeca. Urzędnicy spokojnie by wytrzymali w takich warunkach, w jakich pracują. Ale musimy spełnić pewne standardy obsługi interesanta.
Adam Szczerba sprecyzował, że chodziło mu o decyzję w sprawie pustego budynku hotelowego WOSiR-u: - On jest i w pewnym momencie trzeba będzie podjąć decyzję, co z nim robić: adaptujemy, czy niszczymy. Za 3-4 lata koszty adaptacji mogą być jeszcze większe.
- Los tego budynku jest przesądzony - do dyskusji włączyła się zastępczni burmistrza Aneta Kowalewska. - Trwają prace projektowe nad tym, żeby przenieść tam OPS. Ale, jak sam pan zauważył, znowu wracamy do punktu pieniądze. Żeby przystosować ten budynek, potrzebne są pieniądze. Żeby budować nowy, potrzebne są pieniądze. Część OPS już została tam zlokalizowana. Mamy nadzieję, że, kiedy środki nam pozwolą, będziemy przeprowadzać tam pozostałą część. Zgłasza się do nas wiele różnorakich pomiotów, stowarzyszeń. Wszędzie tam, gdzie pojawia się przestrzeń, którą można rozsądnie wykorzystać, robimy to. Dotychczas taką bazą były dla nas szkoły. Teraz na razie jesteśmy ograniczeni, ale mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni, że od rana będą służyły uczniom, a popołudniami społeczności.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość