Żeby dąb rósł, żeby przypominał (foto)

Wydarzenia

Żeby dąb rósł, żeby przypominał (foto)

07.02.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Na 156. rocznicę powstania styczniowego, dzięki porozumieniu zawartemu w połowie listopada ub. roku między Nadleśnictwem Wyszków (koordynator prac), Starostwem Powiatowym w Wyszkowie, Gminą Długosiodło i Gminą Rząśnik, został zabezpieczony rosnący przy drodze Porządzie - Sieczychy pochylony dąb, na którym w czasie powstań listopadowego i styczniowego Rosjanie wieszali powstańców.
Jednym z ostatnich żywych świadków tamtych czasów jest dąb zwany potocznie wieszatielem albo dębem powstańców. Przy leśnej przecince, na trakcie prowadzącym z Porządzia do Sieczych, na pochylonym nad drogą konarze, carscy żołnierze wieszali schwytanych w puszczy powstańców. Miejsce przy dębię od zawsze pozostawało w należytym porządku jako wspomnienie po powstańcach. Konar, na którym wieszano bojowników, odłamał się na początku lat 90. XX w” – czytamy na tablicy ustawionej przez Gminę Rząśnik w pobliżu dębu.
Opasany biało-czerwoną wstążką dąb, którego wiek oceniany jest na ok. 250 lat, nie jest pomnikiem przyrody. Będąc w nie najlepszym stanie, może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa, dlatego drzewo można by wyciąć. Ale dla okolicznych mieszkańców ma wartość historyczną.
- W pamięci ludzkiej ten dąb jest ściśle związany z historią Polski, z powstaniami narodowymi, a szczególnie z powstaniem styczniowym. Dlatego pan nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski, inicjator tego przedsięwzięcia, postanowił go zachować – mówi zastępca nadleśniczego Celina Wielkowska. – Chcemy, żeby dąb rósł, żeby był, żeby przypominał.
- To nie było tanie zadanie, stąd porozumienie kilku instytucji – tłumaczy emerytowany nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski. – Najpierw trzeba było wykonać ekspertyzę dendrologiczną i zdrowotnościową, żeby określić, w jakim stanie znajduje się pień oraz system korzeniowy drzewa. Następnie fachowcy wskazali miejsca, gdzie można wiązać liny, jak je przeciągnąć. Potem był projekt techniczny, a na koniec trzeba było znaleźć odpowiedniego wykonawcę. 
Została prześwietlona korona dębu, usunięto dwie rosnące obok sosny, dzięki czemu dąb ma lepszy dostęp do światła i szansę budowania korony w stronę przeciwną do drogi. Do pnia zamontowano wyciągi z lin stalowych, mające zabezpieczyć drzewo przed złamaniem i runięciem na nią. Wszystkie grube konary zabezpieczono podwiązaniami pojedynczymi ze stalowej liny.
- Najważniejsze jest bezpieczeństwo – podkreśla Wojciech Kwiatkowski.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Poprawiać oświatę, ale nie „z buta”

Poprawiać oświatę, ale nie „z buta”

- Miałem mówić o blaskach i cieniach, ale ja blasków raczej tu nie widzę – 1 grudnia podczas spotkania poświęconego edukacji przyznał Dominik Linowski. - Ekspert z zakresu badań nad oświatą, wykładowca akademicki, szkoleniowiec – tak przedstawił go Karol Pękul. Pan Dominik jest też sekretarzem Nowoczesnej ds. edukacji. 
zobacz więcej
Gimnazjum do likwidacji. Co dalej?

Gimnazjum do likwidacji. Co dalej?

Choć reforma szkolnictwa likwidująca gimnazja będzie realizowana od roku szkolnego 2017/2018, gmina już teraz zmuszona jest do ciągłych zmian koncepcji. Po otrzymaniu informacji od minister edukacji, że ustawa będzie gotowa dopiero w grudniu, musiała zmienić zamierzenia dotyczące tworzenia 8-letnich szkół powszechnych. W centrum miasta powstaną dwie, a nie jak wcześniej planowano, trzy. „W naszym przekonaniu budynek szkoły musi jednak pozostać szkołą” – w liście do burmistrza piszą zaniepokojeni nauczyciele Gimnazjum nr 2, gdzie, przynajmniej na razie, szkoła powszechna najprawdopodobniej nie powstanie. 
zobacz więcej
Znają się na ruchu drogowym (foto)

Znają się na ruchu drogowym (foto)

Uczniowie z podstawówki w Rząśniku i Gimnazjum w Długosiodle wygrali powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który w tym roku odbywa się już po raz 39. Musieli wykazać się znajomością przepisów, umiejętnością jazdy na rowerze i udzielania pierwszej pomocy.
zobacz więcej
Dziś odsłonięcie rzeźby Papieża Polaka (foto)

Dziś odsłonięcie rzeźby Papieża Polaka (foto)

Dziś 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. O godz. 19.30, po nabożeństwie i różańcu w sanktuarium św. Idziego, na skwerze Jana Pawła II zostanie odsłonięta i poświęcona rzeźba przedstawiająca Papieża Polaka.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom