Zasłużyli na szacunek i wdzięczność (foto)

Wydarzenia

Zasłużyli na szacunek i wdzięczność (foto)

03.07.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Serdeczna, rodzinna atmosfera panowała podczas siódmej już „Niedzieli Seniora”, zorganizowanej (dla osób w wieku 65 lat i więcej) przez sołtysa Lucynowa Dużego Eugeniusza Zarembę, Radę Sołecką i Zarząd Wspólnoty Gruntowej, przy wsparciu Gminy Wyszków. Uroczystą Mszę św. w intencji seniorów i zmarłych seniorów odprawił w kościele pw. św. Antoniego biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski.
Gości, wśród nich  JE bp. Rafała Markowskiego (młodszego brata muzyka rockowego Grzegorza Markowskiego), burmistrza Grzegorza Nowosielskiego z żoną Sylwią, a przede seniorów z Lucynowa Dużego i Fidestu, powitał Eugeniusz Zaremba.
- Cieszymy się, że raz w roku przeżywamy to święto, które w tym roku ma wymiar historyczny – podkreślił ks. proboszcz Dariusz Niewęgłowski. – Zawsze prawie w tym samym gronie je przeżywamy, na czele z panem burmistrzem, ale z następcą apostołów jeszcze nigdy nam się nie przydarzyło. Bardzo się cieszymy, że wśród nas jest ks. biskup. 
Mirosława Zaremba zaznaczyła, że dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości cała oprawa Mszy św. będzie w duchu patriotycznym. 
Tradycyjnie zapalono lampki, będące symbolem łączności z bliskimi zmarłymi. 
- Dziś oddajemy szacunek najstarszemu pokoleniu – podkreślił w kazaniu ks. biskup. – Są to ludzie, którzy przez swoje życie byli wiele razy w sposób trudny doświadczani. Wielu z nich pamięta dramat II wojny światowej, okres terroru, strachu, pogardy dla życia ludzkiego, czas, w którym w każdej chwili właściwie za nic można było za nic stracić życie. Doświadczali również okresu powojennego, w którym chciano uszczęśliwiać na siłę, m.in. zamykając kościoły. Znowu trudny czas. Mimo trudnych warunków zewnętrznych próbowali żyć normalnie i żyli normalnie. To pokolenie, które zasługuje na nasz wielki szacunek i wdzięczność.
Ks. biskup, ks. proboszcz i burmistrz otrzymali w podziękowaniu od seniorów kwiaty. Natomiast burmistrz wręczył kwiaty Mariannie i Marianowi Zawiszom (wspólnie przeżyli 60 lat, a sam pan Marian – 90 lat), Stanisławie Rejnuś (lat 89), aktywnej seniorce o otwartym sercu na drugiego człowieka oraz Stanisławowi Oleksiakowi, aktywnemu członkowi OSP, jednemu z budowniczych kościoła.
Wszyscy seniorzy otrzymali od rady sołeckiej słodkie upominki.
Dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP. Tu na seniorów czekał pyszny obiad i kolejne niespodzianki. Śpiewem i muzyką czas umilali zespół „Nadbużanie” oraz akordeonista Józef Kulesza.
Szczególne podziękowania za przygotowanie „Niedzieli Seniora” otrzymali: Danuta i Andrzej Rzempołuchowie, Bożena i Dariusz Wydryszkowie, Ewa Zawisza, Elżbieta Świderska, Danuta Wydryszek, Barbara Wiśniewska, Elżbieta Szymańska, Małgorzata Ziółkowska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość