Za czyn 2017 – uhonorowaliśmy najlepszych (foto)

Wydarzenia

Za czyn 2017 – uhonorowaliśmy najlepszych (foto)

13.02.2018
autor: Elżbieta Szczuka
12 lutego po raz jedenasty zostały wręczone nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego „Za czyn”, przyznawane wyróżniającym się osobom i organizacjom. Otrzymali je: w kategorii działalność społeczna Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego „Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w Wyszkowie, w kat. innowacja jako element rozwoju gospodarczego powiatu Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu, w kat. kultura Fundacja Wyszkowski Teatr Tańca, w kat. kultura fizyczna i sport Kacper Terlikowski – Terlikowski Rally Team.
Do nagrody „Za czyn 2017”  wpłynęło 17 wniosków, rozpatrywała je powołana przez starostę kapituła w składzie: wicestarosta Adam Mróz – przewodniczący, radny powiatu Paweł Deluga, kapelmistrz orkiestry dętej Franciszek Józef Bieganowski, przedsiębiorca Paweł Trzciński, nauczyciel wych. fizycznego Paweł Nida i dyr. POKiS Maria Gajewska – sekretarz kapituły.
- Ta praca jest coraz trudniejsza, coraz bardziej odpowiedzialna i trudno jest nam sprostać wszystkim wymogom i oczekiwaniom, które leżą u podstaw sporządzanych wniosków – zauważył wicestarosta Adam Mróz.
Pomoc społeczna: Hufiec ZHP „Rój Promienistych”
Wnioskodawca – Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski – podkreślił, że Hufiec od wielu lat inicjuje i wspiera działania dobroczynne i charytatywne na terenie Gminy Wyszków i Powiatu Wyszkowskiego, współorganizuje finały WOŚP, organizuje kursy pierwszej pomocy, rajd „Śladami Zośki w Warszawie”. „Wyszkowscy harcerze, corocznie organizują zimowiska, obozy letnie i rajdy terenowe dla dzieci i młodzieży. Podczas tych wydarzeń, uczestnicy zdobywają liczne umiejętności, uczą się samodzielności, a także wyrabiają w sobie nawyk pomocy drugiemu człowiekowi. Wiele uroczystości państwowych, gminnych i powiatowych przebiega przy udziale i pomocy. Na przełomie 2016 i 2017 roku, harcerze ziemi wyszkowskiej obchodzili stulecie swego istnienia.
Pozostałe wnioski
Monikę Bieżuńską, sołtysa wsi Leszczydół Stary zgłosiła Justyna Pochmara: „Pani Monika jest aktywnym sołtysem w Leszczydole Starym wspiera działania lokalne. Organizuje festyny, wyjazdy integracyjne, turnieje, dożynki i pikniki dla dzieci. W 2017r. zajęła III miejsce jako najaktywniejsza Liderka Obszarów wiejskich w województwie mazowieckim.”
Innowacja: Wyszkowskie Centrum Rozwoju Biznesu
Zgłaszający burmistrz Grzegorz Nowosielski: „W sposób konsekwentny i kreatywny wspiera lokalnych przedsiębiorców. Tworzy przestrzeń do wymiany doświadczeń i promuje dobre praktyki w biznesie organizując szkolenia, wykłady i debaty stosując w nich nowoczesne metody nauczania o ekonomii i zarządzaniu.
Wnioskodawca przypomina zorganizowane lub współorganizowane przez WCRB: wykład profesora Andrzeja Bliklego, debatę oksfordzką nad tezą „Wyszków jako miejsce z perspektywami zawodowymi dla ludzi młodych”, spotkanie na temat możliwości pozyskania funduszy europejskich na rozwój biznesu, otwartą dyskusję podczas Targów dla Kobiet pn. „Kobieta w małym mieście – blaski i cienie”, współpracę z CEZiU, szkolenia dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców. „Główną ideą organizacji jest integracja wyszkowskich przedsiębiorców i współpraca z samorządem.
Pozostałe wnioski
„Społem” Powszechną Spółdzielnię Spożywców w Wyszkowie zgłosił dyr. WOK „ Hutnik” Mariusz Kowalski: „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Wyszkowie istnieje od 1960 roku. Zrzesza obecnie ponad220 członków i zatrudnia ponad 120 pracowników.
Podejmowane działania i zabiegi spowodowały, że „Społem” PSS w Wyszkowie jest dobrze postrzegana na miejscowym rynku zarówno przez klientów, jak i przez władze samorządowe. (…) Spółdzielnia od lat wspiera również oddolne inicjatywy obywatelskie i wydarzenia gminno-powiatowe, zarówno w formie pracy społecznej, wolontariackiej, jak i sponsoringu. Od 6 lat podmiot jest głównym partnerem Gminy Wyszków w realizacji przedsięwzięcia kulturalno-społecznego pn. Festiwal Miodu i Chleba w Kamieńczyku. Tylko w 2017 i na początku 2018 roku Społem PSS w Wyszkowie wsparło pracą lub wkładem własnym następujące wydarzenia: 25. i 26. Finał WOŚP w Wyszkowie, Targi dla Kobiet „Extra Wyszkowianka”, Festiwal Miodu i Chleba, Gminne Dożynki, Wyszkowski Festiwal Latawcowy, spotkanie wigilijne w parafii św. Idziego dla osób samotnych i niepełnosprawnych, plenerowa Wigilia Miejska.” 
Kultura: Fundację Wyszkowski Teatr Tańca
Wnioskodawca dyrektor WOSiR Marek Wiśniewski: „Tancerze cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Wyszkowa i powiatu wyszkowskiego. Obecnie w grupie ćwiczy około 30 tancerzy w wieku 13-19 lat. 9 grudnia 2017 roku WTT osiągnął sukces, promując powiat wyszkowski. Zespół zdobył Grand Prix Polski 2017 w jednym z największych turniejów tanecznych w kraju. W 2017 roku WTT zajmował miejsca na podium w turniejach tanecznych m.in. w Ostrowi Mazowieckiej, w Toruniu Ogólnopolskim Turnieju Tańca 1. miejsce. Tańczą pod opieką wykwalifikowanej kadry. Fundacja jest również otwarta na pomoc i naukę niepełnosprawnych wielbicieli tańca. Tancerze niepełnosprawni ruchowo mają możliwość nauki tańca towarzyskiego.”
Pozostałe wnioski
  • Andrzej Rębowski „za konsekwentne i skuteczne działania w sferze kultury i sportu. Łączy w ramach festiwali kulturę ze sportem poprzez obecność gwiazd polskiego sportu”. Wnioskodawca - Artur Rębowski.
  • Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie „prowadzi liczne inicjatywy kulturalne, upowszechnia dziedzictwo Cypriana Kamila Norwida , Antoniego Gawlińskiego, tradycji kurpiowskich, młynarstwa, lokalnej historii i twórczości mieszkańców.” Wnioskodawca - Justyna Pochmara.
  • Klasa gimnazjalna 3b w Szkole Podstawowej nr 5: „W roku szkolnym 2016/17 klasa organizowała cykl przedstawień dla klas młodszych, uczniowie udzielają się społecznie organizując imprezy kulturalne, uroczystości państwowe oraz inne happeningi.” Wnioskodawca - dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba.
  • Amatorska Szkoła Artystyczna TOMITOFA Magdaleny Kamińskiej. „Jest prywatną placówką edukacyjną, która powstała w październiku 2015 roku dla utalentowanych młodych ludzi pragnących realizować swoje artystyczne marzenia poprzez prowadzenie szeregu zajęć skierowanych do dzieci i młodzieży powiatu wyszkowskiego (…). W 2017 r. zorganizowano liczne inicjatywy kulturalne i charytatywne m.in. „Parada Moli Książkowych” , impreza charytatywna „Dla Marka”, 26. Finał WOŚP, pokazy dedykowane dla szkół, „Świąteczne Spotkania Artystyczne”. W ramach zajęć teatralnych oraz wokalnych uczniowie ASA Tomitofa mieli okazję zrealizować nagrania piosenek do musicalu w profesjonalnym studio nagrań.” Wnioskodawca – dyr. WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski.
  • Ilona Gąłębiewska: „Autorka bestsellerowych powieści obyczajowych: „Powrót do starego domu” oraz „Tajemnice starego domu”, sprzedanych w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, cieszących się dużą popularnością w Polsce i wśród Polonii na całym świecie. Autorka osadziła akcję swoich powieści na Kurpiowszczyźnie (Kurpie Białe), szczególnie w Wyszkowie i Pułtusku.” Wnioskodawca – burmistrz Grzegorz Nowosielski.
  • Tygodnik „Wyszkowiak”: „Konsekwentnie prowadzi działania upowszechniania wartości kultury związanej z powiatem wyszkowskim. W 2017r. opublikował szereg informacji o działalności kulturalnej upowszechniając jej wartości i edukując odbiorców.” Wnioskodawca - Piotr Wykowski, Stowarzyszenie Rhinos Wyszków.
Kultura fizyczna i sport: Kacper Terlikowski – Terlikowski Rally Team
Za osiągnięcia, sukcesy i czołowe miejsca w sporcie motorowym w 2017 r. Największym osiągnięciem Kacpra w 2017 roku jest udział w Rajdzie Barbórka. Po raz pierwszy rywalizował z najlepszymi kierowcami Polski, przy czym osiągnął świetny wynik: 11. miejsce, które pozwoliło mu na spełnienie marzeń i wzięcie udziału w dalszym etapie, czyli przejazd ulicą Karową (45. najlepszych z najlepszych kierowców), na której zajął 12. miejsce w kryterium asów! Kacper Terlikowski zajął kilkakrotnie miejsce na podium podczas ogólnopolskich zawodów: Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Pomorza, Rajdowym Samochodowym Pucharze Warmii i Mazur, Rajdzie Salamander, Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Podkarpacia, Pucharze Wiosny AK Polskiego. Ponadto Terlikowski w 2017 roku wygrał nasz lokalny rajd XX Rally Wyszków. Kacper Terlikowski promuje powiat wyszkowski w całej Polsce.” Wnioskodawcy: Marcin Ślubowski, dyr. WOK „Hutnik” Mariusz Kowalski.
Pozostałe wnioski
  • Mateusz Tryc : „Wychowanek MKS Gimnazjon Apin Wyszków. W latach 2010-2017 reprezentował nasz kraju w boksie olimpijskim, uczestniczył także w kwalifikacjach Olimpijskich w Londynie w roku 2012 oraz w Rio 2016 roku. Uczestnik Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Świata. Wielokrotny Medalista Mistrzostw Polski oraz Turniejów Grand Prix Polski. Dwukrotny ćwierćfinalista Mistrzostw Europy. Stypendysta sportowy Gminy Wyszków. Rok 2017 był przełomowym rokiem w karierze Mateusza Tryca. Ówczesny wicemistrz Polski w boksie w kategorii półciężkiej, zdecydował się przejść na zawodowstwo wagi super średniej. W zawodowym debiucie Tryc pokonał Tomasza Gargulę. Następnie ulegli mu Przemysław Gorgon, Remigiusz Wóz.” Wnioskodawca – dyr. WOSiR Marek Wiśniewski.
  • Uczniowski Klub Sportowy Olimp „Loczki” Wyszków „za osiągnięcia i zwycięstwa w żeńskiej piłce nożnej, sukcesy ligowe i turniejowe. W styczniu 2017 r. piłkarki klubu Karolina i Paulina Pokraśniewicz oraz Natalia Chimkowska zdobyły Mistrzostwo Polski w Halowej Piłce Nożnej Kobiet do lat 18. Złoty medal otrzymał trener drużyny Karol Wołynko.” Wnioskodawca - Maciej J. Kowalski.
  • Stowarzyszenie BOCIAN KRiS w Brańszczyku. „W 2017 r. zorganizowano Gminną Ligę Piłkarską „ Liga Bociana” oraz Turniej Tenisa Stołowego.” Wnioskodawca – dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Brańszczyku Maria Puścian.
  • Stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” z Wyszkowa „za organizację zajęć sportowych dla dzieci ze szkół podstawowych w dyscyplinie piłka nożna, a także indywidualne i zespołowe sukcesy uczniów UKS Jedynka.” Wnioskodawca - burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Wyróżnienia Kapituła przyznała Bractwu Zabrodzkiemu i KSO „Loczki”. 
- Cieszę się, że dziś mogliśmy uhonorować tych najlepszych – powiedział starosta Bogdan Pągowski.
List do starosty i nagrody dla uhonorowanych od marszałka Adama Struzika wręczyli radni wojewódzcy Cecylia Domżała i Marian Krupiński.
Podczas odbywającej się w „Hutniku” uroczystości starosta wręczył nagrodę st. asp. Przemysławowi Deludze, który wygrał w plebiscycie „Najlepszy Dzielnicowy”.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert galowy, w którym przeboje operowe i operetkowe zaśpiewali soliści Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi: Kazimierz Kowalski, Andrzej Niemierowicz i Paulina Janczaruk, akompaniowała im Ewa Szpakowska.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość