Wzbogaceni o specjalistyczne ubrania (foto)

Wydarzenia

Wzbogaceni o specjalistyczne ubrania (foto)

14.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Gulczewa, Kamieńczyka, Lucynowa Dużego i Rybna wzbogaciły się o nowe ubrania specjalistyczne (po pięć kompletów). Uroczyście przekazała je 11 października Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
 
Każda jednostka otrzymała 5 kompletów ubrań specjalnych według nowego wzoru (kurtka i spodnie), butów specjalnych gumowych, rękawic specjalnych strażackich i hełmów z latarką.
- Cieszę się, że nasz samorządowy program doposażenia ochotniczych straży pożarnych, konkretnego, jest akcentem, który tworzy bezpieczeństwo was, ochotników – mówiła wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc, członek OSP w Sadownem. - Sprzęt jest piekielnie ważny, my co roku na ten sprzęt przeznaczamy środki finansowe, ale tym razem uznaliśmy, że mundury, nomexy, hełmy, obuwie, rękawice to jest sprzęt, który daje poczucie bezpieczeństwa. Staraliśmy się wyposażyć wszystkie jednostki, każda otrzymuje po pięć kompletów. Koszt tego przedsięwzięcia jest znaczny, prawie 80 tys. zł. Tego programu by nie było, gdyby nie ochotnicy, gdyby nie wasza praca, zaangażowanie, misja, to, co tworzycie od wielu, wielu lat. Żebyście mieli poczucie bezpieczeństwa, żeby ta trudna, ryzykowna pomoc niesiona potrzebującym była dla was bezpieczna, stąd ten pomysł, ten program zakupu umundurowania. Program będziemy kontynuować w następnym roku.
Głos zabrała też uczestnicząca w przekazaniu sprzętu posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Idea ochotniczych straży pożarnych jest jej bardzo bliska, w jej rodzinie wiele osób było strażakami – ochotnikami, jej prapradziadek był współzałożycielem OSP w Sadownem.
- Gratuluje państwu serdecznie – zwróciła się do strażaków – dziękuję za państwa służbę. Nie życzę używania tego sprzętu zbyt często, ale dobrze, że jest i będzie dawał państwu możliwość podejmowania bezpiecznych akcji.
Bardzo pozytywnie o współpracy z samorządem województwa mazowieckiego wypowiedział się burmistrz Grzegorz Nowosielski. Podziękował za wsparcie we wszystkich aspektach działalności, m.in. w inwestycjach, kulturze.
- Strażacy, wyjeżdżając do akcji, narażając własne zdrowie, a czasem i życie, czują się bezpieczniej, dysponując profesjonalnym, dobrym, nowym sprzętem - zaznaczył.
Za te prezenty dla strażaków podziękował też Adam Mróz, prezes Zarządu Gminnego ZOSP w Wyszkowie.
Zewnętrzną warstwę kurtek i spodni, które otrzymali strażacy, stanowi tkanina z wykończeniem olejo- i wodoodpornym. Kurtka zamykana jest jednogłowicowym zamkiem błyskawicznym z systemem awaryjnego rozsuwania; do głowicy zamka zamontowany jest uchwyt, który pozwala na zasuwanie i rozsuwanie zamka ręką w rękawicy. Ma bardzo dużo kieszeni. Ubranie specjalne ma kolor żółty w odcieniu naturalnego aramidu, a nie, jak dotąd, czarny. O powodzie zmiany koloru mówi nam druh Adam Bodzan z Kamieńczyka. - Przede wszystkim widać na nim zabrudzenia. Motywuje to do częstszego czyszczenia, dzięki temu szybciej pozbywamy się wszystkich rakotwórczych substancji.
Chwali też nowe buty specjalne: mają stalowe podstopia, można w nich biegać po gwoździach, a stalowe noski są odporne na uderzenia energią 200 J i zgniecenia z siłą 15 kN.
Kilka godzin później druhowie z 24 jednostek OSP z powiatu wyszkowskiego odebrali w Ostrowi Maz. decyzje o przyznaniu dofinansowania na zadanie publiczne „Dofinansowanie jednostek OSP w 2019 roku” dla powiatów ostrowskiego oraz wyszkowskiego. W tej uroczystości udział wzięli m.in. posłowie Henryk Kowalczyk i Arkadiusz Czartoryski oraz senator Robert Mamątow. To dofinansowanie (potocznie zwane 5000+) zostało zrealizowane w związku z nowelizacją ustawy o ochronie przeciwpożarowej, która weszła w życie 14 sierpnia br.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom