Wyszkowski projekt wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim

Wydarzenia

Wyszkowski projekt wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim

25.11.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. Urząd Marszałkowski
Projekt Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie na stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej wygrał głosowanie Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w podregionie ostrołęckim. Cieszymy się i gratulujemy! 
 
W głosowaniu pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza wzięło udział 38 tys. mieszkańców Mazowsza, zdecydowali o wyborze 63 projektów. – Mazowszanie przygotowali nie tylko ciekawe projekty, ale wykazali się dużą aktywnością podczas głosowania – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.
W skali całego przedsięwzięciom więcej głosów oddały kobiety, bo aż 23.291, co stanowi 61% całej puli. Mazowszanie chętniej głosowali przy użyciu urządzeń mobilnych - ponad 60% poparło projekty przez telefon komórkowy. Jak zauważa marszałek Adam Struzik cieszy duża aktywność mieszkańców: – 2020 rok nie jest łatwym czasem do inicjowania działań społecznych, aktywizujących czy włączających mieszkańców. Wszyscy jesteśmy mocno skupieni na pandemii, na zdrowiu i bezpieczeństwie. Co widać też w efektach głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Największą popularnością cieszyły się projekty prozdrowotne. Mieszkańcy decydowali się wspierać swoimi głosami zakup karetki czy badania profilaktyczne bardziej niż projekty kulturalne czy nawet infrastrukturalne.
Największą frekwencję zanotował podregion warszawski wschodni, z którego zagłosowało ponad 9,1 tys. mieszkańców. Za nim plasują się podregiony warszawski zachodni (blisko 7,4 tys.). Nasz podregion ostrołęcki zajął trzecie miejsce - zagłosowało ponad 3,7 tys. Mieszkańców.
Cieszy, że w podregionie ostrołęckim największą liczbę głosów zdobył wyszkowski projekt Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego. Radości nie kryje Natalia Skolimowska z CKU: – Informacja o tym, że mój projekt znalazł się na liście projektów z największą liczbą głosów, była bardzo miłym zaskoczeniem. Włożyliśmy bardzo dużo czasu i serca w rozpowszechnienie i rozpropagowanie informacji o naszym projekcie i mieliśmy nadzieję, że otrzymamy szansę na realizację tego pomysłu. Szczęśliwie dla naszego centrum, realizacja projektu w budżecie obywatelskim zbiega się z realizacją inwestycji dotyczącej przebudowy budynku szkoły i dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Stworzenie przestrzeni edukacyjno-rekreacyjnej na terenie naszej placówki będzie dopełnieniem inwestycji i pozwoli na promocję centrum nie tylko jako placówki o wysokim poziomie kształcenie, ale również jako nowoczesnej, zadbanej i przyjaznej jednostki samorządu województwa mazowieckiego.
Przypomnijmy, że projekt zakłada zagospodarowanie terenu wokół placówki: nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów (w tym miododajnych), elementy małej architektury, tj. siłownia plenerowa, wiata i stojaki na rowery, mała altana, ławki i stoliki zewnętrzne, kosze na śmieci, a także wykonanie muralu nawiązującego do patrona placówki (wykonanie muralu oraz odnowienie elewacji i dachu budynku garażowo-warsztatowego). Elementem edukacyjnym projektu ma być utworzenie ścieżki edukacyjnej o tematyce ochrony pszczół. Koszt projektu - 427 tys. Zł. 
Projekt zdobył 1.189 głosów. Zakwalifikowały się jeszcze dwa projekty: tężnia solankowa z miejscem do wypoczynku (777 głosów) i zakup ambulansów ratunkowych dla MEDITRANS Ostrołęka (738 głosów).
Każdy mógł zagłosować na jeden projekt w podregionie i jeden ogólnowojewódzki. Wybrano czternaście. Szpital bródnowski będzie prowadził dwa projekty. Pierwszy z nich dotyczy poprawy wykrywalności wrodzonych wad serca u noworodków bezpośrednio po urodzeniu. Dzięki oddanym przez mieszkańców głosom placówka zakupi nowoczesny sprzęt, który jest niezbędny w kompleksowej diagnostyce wad serca. Drugi projekt również dotyczy schorzeń kardiologicznych. Dzięki niemu szpital wzbogaci się w wysokospecjalistyczny ultrasonograf z funkcją 3D, który będzie wykorzystywany w diagnostyce wad serca w klinice kardiologii. Kolejny projekt, tym razem realizowany przez szpital międzyleski, dotyczy diagnostyki nagłego zaniewidzenia i zapobiegania ślepocie. Dzięki głosom oddanym przez mieszkańców placówka zakupi niezbędny sprzęt specjalistyczny, który pozwoli diagnostykę chorób o podłożu genetycznym u dzieci i dorosłych.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Usterki, które mogą przydarzyć się w trasie: Jak się do nich przygotować i jak sobie radzić

Witajcie, drodzy kierowcy! Życie na drodze zawsze pełne jest niespodzianek, a jedną z najbardziej stresujących sytuacji jest usterka pojazdu w trakcie podróży. Nie ma co ukrywać, że nawet najlepiej utrzymany samochód może czasami odmówić posłuszeństwa. Warto więc być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Dlatego też chciałbym podzielić się z Wami kilkoma radami dotyczącymi usterkowych przygód, które mogą przytrafić się w trakcie podróży oraz sposobami radzenia sobie z nimi.
zobacz więcej
Piotr Płochocki i Piotr Eychler w drugiej turze wyborów na Burmistrza Wyszkowa

Piotr Płochocki i Piotr Eychler w drugiej turze wyborów na Burmistrza Wyszkowa

zobacz więcej
Przez przejazd kolejowy na czerwonym świetle… na oczach policjantów

Przez przejazd kolejowy na czerwonym świetle… na oczach policjantów

Na oczach policjantów młody kierowca przejechał przez przejazd kolejowy, mimo czerwonego światła na sygnalizatorze.
zobacz więcej
Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

Tworzenie sklepów internetowych - dlaczego warto?

W erze cyfryzacji i rosnących możliwości technologicznych, przedsiębiorcy znajdują coraz to nowsze sposoby na rozszerzenie swojej działalności. Jednym z najbardziej skutecznych i dynamicznie rozwijających się kanałów sprzedaży jest handel elektroniczny. Firmy, które wcześniej opierały się na tradycyjnych metodach sprzedaży, dziś masowo przenoszą swoje biznesy do przestrzeni online. Tworzenie sklepów internetowych stało się nie tyle opcją, co koniecznością, aby dotrzymać kroku rosnącym wymaganiom rynku oraz zmieniającym się nawykom zakupowym konsumentów.
zobacz więcej