Wyszkowski Dzień Nauki: nie tylko informatyka (foto)

Wydarzenia

Wyszkowski Dzień Nauki: nie tylko informatyka (foto)

09.06.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który w tym roku burmistrz zaprosił wraz z Zespołem Szkół na Polonezie i filią Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica.
- Droga do wiedzy otwarta jest dla każdego. Dziś chcemy pokazać potęgę nauki, popularyzować ją i promować – podkreśliła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Pokazać, że nauka ma wymiar praktyczny, że warto się uczyć, bo to naprawdę przydaje się w życiu. Chcemy otwierać umysły młodzieży, by byli ciekawi świata i potrafili dokonywać wyborów. Niech dzisiaj w Wyszkowie króluje nauka.
Szczególnie ciepło Anta Kowalewska powitała młodzieżową radę miejską, zachęcając innych uczniów do współpracy, „żeby szkoła kształciła nie tylko naukowców, ale też świadomych i światłych obywateli.”
Dzień nauki to doskonała okazja do zaprezentowania dorobku gimnazjów i szkół ponadgimnajalnych, co podkreślił wicestarosta Adam Mróz. – Jeśli wspólnie podejmujemy działania, to wtedy mają one głęboki sens – dodał. Zaprosił również do znajdującego się w internacie ILO Mazowieckiego Edukacyjnego Centrum Energii Odnawialnej, „potężnego mercedesa, który czeka, by do niego wsiąść”.
Młodzież gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowała ponad 20 projektów związanych nie tylko z komputerami i robotyką, czy kryptografią, ale i muzyczne, patriotyczne, plastyczne, dotyczące udzielania pierwszej pomocy, współczesnych zjawisk społecznych tj. hejt, czy odnawialnych źródeł energii.
Oprócz gospodarza Dnia Nauki, SW im. P. Włodkowica, promowały się inne wyższe uczelnie, z którymi Wyszków podpisał partnerskie porozumienia.
Wykład dla nauczycieli „e-nauczyciel – moda czy konieczność” wygłosił doc. dr Robert Żak z „Włodkowica”, wykład dla młodzieży na temat informatyki w życiu człowiek i w społeczeństwie – Leszek Marszał, naczelnik wydziału promocji urzędu miejskiego.
Nagrody dla matematyków, polonistów i filmowców
Tradycyjnie już Dzień Nauki był okazją do podsumowania trzech konkursów: matematycznego, polonistycznego i filmowego.
XII Wojewódzki Maraton Matematyczny odbył się 14 maja w Gimnazjum nr 1. Wzięło w nim udział 30 sześcioosobowych drużyn, w sumie 180 uczniów, z 21 gimnazjów. W ciągu 6 godzin mieli do rozwiązania 30 zadań zamkniętych i 60 otwartych. 
Do maratonu przystąpiły Gimnazja nr 1, nr 2 i nr 3 w Wyszkowie, w Leszczydole-Nowinach, Rząśniku, Rybnie, Łazach, Wieliszewie, Łochowie, Jońcu, Ostrołęce, Milanówku, Sierpcu, Baniosze, Warszawie, Wąsewie, Bielanach Jarosławach, Legionowie i Izabelinie.
Bezkonkurencyjne okazały się, zdobywając I i II miejsce, drużyny Gimnazjum Społecznego Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego. III miejsce zajęło gimnazjum w Izabelinie. Spośród wyszkowskich drużyn nagrodę, za zdobycie V miejsca, otrzymali uczniowie Gimnazjum nr 2: Albert Mikołajczyk, Alicja Skoczylas, Marcel Zawadzki, Piotr Twardo, Weronika Londzin, Bartosz Kamiński. 
26 kwietnia w Gimnazjum nr 2 odbyło się XVI Wyszkowskie Dyktando, w którym wzięły udział 82 osoby, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Brańszczyka, Poręby, Zabrodzia, Somianki, Woli Mystkowskiej, Rząśnika, Długosiodła, Starego Bosewa, Wyszkowa, Rybna, Rybienka Leśnego i Leszczydołu-Nowin, Wierzbna, Ostrówka, Sadownego, Kamionnej, Kryp, Gwizdał, Pułtuska, Węgrowa, Łochowa i Sadownego. 
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii w kategorii gimnazjów zdobyła Wiktoria Łaszczewska (Rząśnik), II – Julia Czarnecka (Brańszczyk), III – Kacper Kaczmarczyk (Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Maz.); wyróżnienia: Julia Składanek (Stare Bosewo), Aleksandra Czarnecka (Brańszczyk). 
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejscem i tytułem Mistrza Ortografii cieszy się Błażej Szurawski (I LO Wyszków), II – Justyna Szczupak (I LO  Węgrów), III – Tomasz Garbarczyk (I LO Wyszków); wyróżnienia: Kinga Sosnowicz i Małgorzata Gronczewska (obie I LO Pułtusk).
Po raz drugi odbyło się również Dyktando dla Dorosłych. Tegoroczną Mistrzynią Ortografii jest Wiesława Wróbel. II miejsce zajęły Edyta Olbryś i Justyna Pochmara, III – Elżbieta Kacpura i Roman Składanowski. 
Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali wieczne pióra wraz z odręcznie napisanymi gratulacjami od Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. 
W tym roku po raz trzeci odbył się Przegląd Filmów Młodzieży Szkolnej o Wyszkowie, organizowany przez ZS na Polonezie. Tegoroczna edycja dotyczyła 1050. rocznicy Chrztu Polski. Szkoły w Rybienku Leśnym, Leszczydole-Nowinach, Leszczydole Starym, Rybnie, Lucynowie i ZS na Polonezie zgłosiły w sumie 15 filmów. 
Jury w składzie: Paweł Baranowski, Zofia Jaworska, Agnieszka Lachowska-Marzoch, Piotr Płochocki, Joanna Podgórska, Mirosław Powierza i Maciej Sarnacki oceniało ujęcie tematu, pomysłowość, wkład pracy i wartość edukacyjną. 
Wyróżnienia otrzymały ekipy filmowe z: ZS Rybno z opiekunem Lidią Groszyk za film „Wyszków w czasie II wojny światowej”, 11-osobowy zespół z Lucynowa z op. Urszulą Kalatą i Zenoną Turek za film „Chrzest Polski i początki chrześcijaństwa”, 17-osobowa drużyna z Leszczydołu Starego z op. Dorotą Kuleszą za film „Nasza miejscowość w latach okupacji hitlerowskiej” i uczniowie z SP5 z op. Ewą Winiarską za film „Lotnik”.
III miejsce jury przyznało dwóm filmom: „Jak to z tym chrztem było?” uczniów z Leszczydołu-Nowin (op. Teresa Przygoda) oraz „Drugie spojrzenie na historię Polski. Małe miasto z dużą historią” młodzieży z Gimnazjum nr 1 (op. Agata Dąbkowska).
II miejsce otrzymał film „Relacje z XX wieku – PRL w Wyszkowie” przygotowany przez najliczniejszą grupę z ZS w Rybienku Leśnym, op. Katarzyna Czechowska i Katarzyna Urbanowska.
Nagrodę główną zgarnął film „Wyszkowscy gimnazjaliści w 1050. rocznicę Chrztu Polski” uczniów Gimnazjum nr 1, op. Lidia Liwska-Napiórkowska.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość