Wyszkowska rodzina Enigmy w Poznaniu (foto)

Wydarzenia

Wyszkowska rodzina Enigmy w Poznaniu (foto)

27.11.2016
autor: Elżbieta Szczuka
- Nie będę nawet próbować ukrywać wzruszenia, że udało się tu zgromadzić całą rodzinę enigmową – wyznał dr Marek Grajek. 25 listopada w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu spotkały się osoby zaangażowane w promocję wiedzy o polskich kryptologach, którzy złamali kody Enigmy. Wśród nich była delegacja z Wyszkowa. 
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego dotyczyło skutecznej promocji sukcesu poznańskich kryptologów oraz rozważenia możliwości stworzenia wspólnego produktu turystycznego. Urząd Marszałkowski w Poznaniu od wielu lat zajmuje się taką promocją, o czym przypomniał marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Przygotowuje i ekspediuje cieszące się dużym zainteresowaniem wystawy poświęcone kryptologom. Wystawa „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo” miała już 30 odsłon 9 krajach, w 4 wersjach językowych, na dwóch kontynentach. 
- To jest bez precedensu przedsięwzięcie, jeśli chodzi o działania samorządowe – zaznaczył. – Nie znam innej tak konsekwentnej realizacji. 
Zauważył też, że nie da się dziś poprzestać na ekspozycji muzealnej, promocję trzeba poszerzyć o nowe, atrakcyjne formy.
Obecnie głównym przedsięwzięciem Poznania jest Muzeum Enigmy, które ma upamiętnić zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Jego utworzeniem zajmie się Urząd Miasta Poznania (mówił o tym wiceprezydent Mariusz Wiśniewski) przy współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza. Funkcja muzeum będzie połączona z centrum edukacyjnym. Planowane koszty to 15 mln zł. Urząd marszałkowski wesprze projekt kwotą ponad 10 mln zł (z funduszy unijnych) w trybie bezkonkursowym.
 
Miasta pamiętają
Poznań to nie jedyne miejsce, które ma związek z kryptologami. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Bydgoszczy (miejsca urodzenia i wieloletniego zamieszkania Mariana Rejewskiego), Szamotuł (to tu urodził się ppłk Maksymilian Ciężki, dowódca Biura Szyfrów polskiego wywiadu), Cieszyna (gdzie dzieciństwo i młodość spędził Gwido Langer, który stał na czele zespołu, który złamał klucz kodowania Enigmy), Sosnowca ( tam urodzili się i skończyli gimnazjum Ludomir Danilewicz i Tadeusz Heftman; inż. Danilewicz rozebrał na części niemiecką maszynę szyfrującą Enigmę, zrobił pomiary, sfotografował i z powrotem ją złożył; Tadeusz Heftman był konstruktorem radiowego sprzętu nadawczo-odbiorczego dla potrzeb wojskowych), Pobiedzisk (tam urodził się Antoni Palluth, wykładowca tajnych kursów kryptologii wojskowej w Poznaniu).
O wyszkowskich obchodach 90-lecia matury Jerzego Różyckiego (w maju 1926 r. zdał w wyszkowskim gimnazjum egzamin dojrzałości), tablicy na budynku LO, miejskiej grze terenowej i rondzie im. matematyka i kryptologa Jerzego Różyckiego mówili wicestarosta Adam Mróz i naczelnik wydziału promocji urzędu miejskiego Leszek Marszał.
Z zachwytem wspominał wyszkowską uroczystość dr Marek Grajek, historyk i kryptolog; wciąż ma w oczach „Cafe pod Enigmą” - program artystyczny z 22 kwietnia br. w wykonaniu uczniów I LO. Napomknął o tym i na piątkowym spotkaniu. Zainteresowani mogą obejrzeć ten program pod adresem: http://www.1lowyszkow.pl/index.php?id=rozycki&cmd=Kawiarnia_Pod_Enigma
 
Niedocenione zwycięstwo
Marek Grajek przedstawił ciekawą prezentację „o polskim zwycięstwie, którego imienia nie odnajdziemy na płytach Grobu Nieznanego Żołnierza. Zwycięstwa, którego nie wymieniają nasze podręczniki historii, a wiele książek, szczególnie tych wydawanych poza granicami Polski, przypisuje jego chwałę innym narodom. A przede wszystkim zwycięstwa, uważanego dzisiaj, po latach zapomnienia, gdy historycy potrafili oczyścić go z kurzu, za najważniejszy wkład Polaków w triumf aliantów w II wojnie światowej”.
W części drugiej spotkania wystąpili Sławomir Dąbrowski – autor wielu projektów poświęconych tematyce kryptologicznej, Patryk Piłasiewicz – autor projektu o Henryku Zygalskim „Czy świat potrwa jeszcze trzy kwadranse”. Prof. dr hab. Jerzy Jaworski przedstawił działania UAM dotyczące kryptologii, zaś Jan Mazurczak dzielił się, jak dotrzeć do społeczeństwa, szczególnie młodego, z wiedzą o „Enigmie” i kryptologach, przełożyć ją na nowoczesne środki przekazu, zasiać ziarenko ciekawości. Powinien być profesjonalny zespół ludzi zajmujący się tym w sposób spójny.
Ze spotkania zadowolony był nie tylko marszałek Marek Woźniak, ale i pozostali uczestnicy. 
- Nie da się dziś poprzestać na ekspozycji muzealnej, trzeba poszerzyć o nowe, atrakcyjne formy – mówił marszałek.
Anna Markiewicz, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej, podsumowując spotkanie zachęcała do wspólnej promocji polskich kryptologów, wymiany adresów i pomysłów, stworzenia bazy danych, przygotowania wspólnego produktu turystycznego promującego polskich kryptologów. 
Na zakończenie uczestników zaproszono na zwiedzanie wystawy „Pogromcy Enigmy”, która znajduje się w tzw. szyfrokontenerze. Można było prześledzić historię kodowania od starożytności, a także, dzięki multimedialnym tablicom, poznać kody i spróbować je złamać. Jest szansa, że wiosną szyfrokontener stanie w Wyszkowie.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 29 listopada.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Ty się nie zmieniaj i spełniaj marzenia (foto)

Ty się nie zmieniaj i spełniaj marzenia (foto)

- to motto koncertu dla rodziców najlepszych uczniów, na który Gimnazjum nr 2 zaprosiło 8 lutego do WOK „Hutnik”. - I to właśnie dziś spełniają się marzenia uczniów, którzy wytrwale i solidnie pracowali w pierwszym semestrze. Pragniemy więc nagrodzić najlepszych gimnazjalistów i złożyć gratulacje ich rodzicom – powitali prowadzący uroczystość Weronika Chodkowska i Szymon Andrzejewski.
zobacz więcej
Sowiński bohaterem muralu

Sowiński bohaterem muralu

Generał Józef Sowiński ma być bohaterem muralu na jednej z głównych ulic Wyszkowa… oczywiście ul. Sowińskiego. Gmina i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość” proponują, by malatura powstała na ścianie szczytowej bloku numer 39 (przy postoju taksówek). Spotkanie z mieszkańcami bloku planowane jest na 20 czerwca.
zobacz więcej
Zwycięzcy eliminacji powiatowych konkursu „Młodzież zapobiega pożarom” (foto)

Zwycięzcy eliminacji powiatowych konkursu „Młodzież zapobiega pożarom” (foto)

10 marca w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie odbyły się eliminacje powiatowe w XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Brali w nim udział uczniowie z gmin powiatu wyszkowskiego, laureaci eliminacji gminnych. Najlepszymi okazali się: Zuzanna Kuchta z SP nr 1 w Wyszkowie i Piotr Czestkowski z Gimnazjum nr 2.
zobacz więcej
Tragiczny wypadek. Nastolatek nie żyje, dwaj inni ciężko ranni

Tragiczny wypadek. Nastolatek nie żyje, dwaj inni ciężko ranni

Policja wyjaśnia przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło 8 sierpnia wieczorem w Wincentowie, gmina Rząśnik. Na miejscu zginął 13-letni chłopiec, do szpitali w Wyszkowie i Warszawie przewieziono ciężko rannych 13- i 17-latków.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
24.52% (166 głosów)
29.84% (202 głosów)
7.39% (50 głosów)
6.79% (46 głosów)
31.46% (213 głosów)
manhattan