Wyszków pamiętał (foto)

Wydarzenia

Wyszków pamiętał (foto)

01.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Jest tylko jeden taki dzień w roku, kiedy ruch na ulicach zamiera. To przejmujący widok, gdy wyszkowianie 1 sierpnia o godz. 17 zatrzymują się, by uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Nie inaczej było w tym roku: ulice stanęły, zapłonęły race, a ciszę wypełniał jedynie dźwięk syren i klaksonów.
Co cieszy, z roku na rok uroczystości przy pomniku Gloria Victis gromadzą coraz więcej wyszkowian. Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na które zaprosiła Gmina Wyszków, rozpoczęły się o godz. 16. Na ulice wyszli uczniowie Zespołu Szkół na Polonezie. Przypinali przechodniom biało-czerwone wstążeczki, rozdawali ulotki z historią powstania i tekstami piosenek powstańczych, zapraszając do wspólnego śpiewania od godz. 16.30. Program z wierszami i piosenkami o powstaniu przygotowali, mimo wakacji, uczniowie klas Vd szkoły podstawowej i IIIb gimnazjum wraz z nauczycielkami Krystyną Szczuką-Wiśniewską i Lucyną Wilczyńską. Można było usłyszeć m.in. piosenki „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem”, „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla”. Z pięknym koncertem pieśni i świadectw powstania do Wyszkowa przyjechali akordeonista Włodzimierz Trzeciak oraz soliści Andrzej Wiśniewski i Wiktor Szymonowicz. Wiersz Józefa Szczepańskiego „Czerwona zaraza” przypomniał Mieczysław Joniuk.
Wraz ze zbliżaniem się godziny „W”, przed pomnik przybywało coraz więcej wyszkowian. Godzina W to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego: godz. 17 we wtorek 1 sierpnia 1944 r. Podobnie jak wszyscy Polacy, w 73. rocznicę tego wydarzenia wyszkowianie uczcili pamięć o powstańcach. Zaśpiewno hymn państwowy. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej złożyli kwiaty i zapalili znicze, m.in. władze miasta i powiatu, przedstawiciele wojska, organizacji mundurowych i politycznych, harcerze, kibice. Mimo upału, sporo osób zostało na drugą część koncertu solistów Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Biorąc pod uwagę charakter uroczystości, w jej programie nie przewidziano przemówień, ale o głos poprosił przedstawiciel środowisk prawicowych Marek Głowacki, ponieważ – jak wyjaśnił – to Prawo i Sprawiedliwość kilka lat temu zainicjowało obchody rocznicy wybuchu powstania. – Oddajemy hołd powstańcom. Wspaniale nam to dzisiaj wyszło – mówił. – Kiedy oglądam zdjęcia wspaniałych dziewcząt i chłopców z tamtego okresu, zastanawiam się, co ich łączyło. To patriotyzm i walka o niepodległość. To najważniejsze przesłanie, które powinno nam dziś towarzyszyć. Patriotyzm to walka o swoją ojczyznę, szacunek dla jej tradycji i historii, co próbuje się dziś rozmywać.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.14% (188 głosów)
29.09% (247 głosów)
6.95% (59 głosów)
6.95% (59 głosów)
34.86% (296 głosów)
manhattan