Wyszków pamiętał (foto)

Wydarzenia

Wyszków pamiętał (foto)

01.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
Jest tylko jeden taki dzień w roku, kiedy ruch na ulicach zamiera. To przejmujący widok, gdy wyszkowianie 1 sierpnia o godz. 17 zatrzymują się, by uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. Nie inaczej było w tym roku: ulice stanęły, zapłonęły race, a ciszę wypełniał jedynie dźwięk syren i klaksonów.
Co cieszy, z roku na rok uroczystości przy pomniku Gloria Victis gromadzą coraz więcej wyszkowian. Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na które zaprosiła Gmina Wyszków, rozpoczęły się o godz. 16. Na ulice wyszli uczniowie Zespołu Szkół na Polonezie. Przypinali przechodniom biało-czerwone wstążeczki, rozdawali ulotki z historią powstania i tekstami piosenek powstańczych, zapraszając do wspólnego śpiewania od godz. 16.30. Program z wierszami i piosenkami o powstaniu przygotowali, mimo wakacji, uczniowie klas Vd szkoły podstawowej i IIIb gimnazjum wraz z nauczycielkami Krystyną Szczuką-Wiśniewską i Lucyną Wilczyńską. Można było usłyszeć m.in. piosenki „Warszawskie dzieci”, „Dziewczyna z granatem”, „Serce w plecaku”, „Pałacyk Michla”. Z pięknym koncertem pieśni i świadectw powstania do Wyszkowa przyjechali akordeonista Włodzimierz Trzeciak oraz soliści Andrzej Wiśniewski i Wiktor Szymonowicz. Wiersz Józefa Szczepańskiego „Czerwona zaraza” przypomniał Mieczysław Joniuk.
Wraz ze zbliżaniem się godziny „W”, przed pomnik przybywało coraz więcej wyszkowian. Godzina W to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego: godz. 17 we wtorek 1 sierpnia 1944 r. Podobnie jak wszyscy Polacy, w 73. rocznicę tego wydarzenia wyszkowianie uczcili pamięć o powstańcach. Zaśpiewno hymn państwowy. Przed pomnikiem upamiętniającym ofiary II wojny światowej złożyli kwiaty i zapalili znicze, m.in. władze miasta i powiatu, przedstawiciele wojska, organizacji mundurowych i politycznych, harcerze, kibice. Mimo upału, sporo osób zostało na drugą część koncertu solistów Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Biorąc pod uwagę charakter uroczystości, w jej programie nie przewidziano przemówień, ale o głos poprosił przedstawiciel środowisk prawicowych Marek Głowacki, ponieważ – jak wyjaśnił – to Prawo i Sprawiedliwość kilka lat temu zainicjowało obchody rocznicy wybuchu powstania. – Oddajemy hołd powstańcom. Wspaniale nam to dzisiaj wyszło – mówił. – Kiedy oglądam zdjęcia wspaniałych dziewcząt i chłopców z tamtego okresu, zastanawiam się, co ich łączyło. To patriotyzm i walka o niepodległość. To najważniejsze przesłanie, które powinno nam dziś towarzyszyć. Patriotyzm to walka o swoją ojczyznę, szacunek dla jej tradycji i historii, co próbuje się dziś rozmywać.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
INTERWENCJA: O porządek dbają nieporządnie

INTERWENCJA: O porządek dbają nieporządnie

Na pracę firmy sprzątającej ulice w Wyszkowie skarży się mieszkaniec ul. Polnej. Okazuje się, że firmie zepsuła się maszyna i dopiero po interwencji urzędu miejskiego, zamiast czekać na jej naprawę, po prostu wynajęli drugą.
zobacz więcej
Jubileusz klas integracyjnych (foto)

Jubileusz klas integracyjnych (foto)

Podczas porannego apelu 5 grudnia Szkoła Podstawowa nr 5 rozpoczęła Tydzień Integracji i świętowanie jubileuszu 15-lecia klas integracyjnych. Obchody zakończą się w czerwcu. – Apelem zaczynamy, a kończymy wspaniałym świętem – zapowiedział dyrektor Zbigniew Szczerba. Nauczyciel angielskiego, reżyser Nenko Genov już napisał po angielsku scenariusz, w spektaklu wystąpią uczniowie i nauczyciele. W międzyczasie odbędzie się wiele imprez i uroczystości propagujących integrację.
zobacz więcej
O wolną, suwerenną i niepodległą Polskę walczyli aż do końca (foto, wideo)

O wolną, suwerenną i niepodległą Polskę walczyli aż do końca (foto, wideo)

1 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie miała miejsce niecodzienna uroczystość. Instytut Pamięci Narodowej ogłosił nazwiska 22 osób, których szczątki odnaleziono w Polsce i za granicą. Wśród zidentyfikowanych osób jest Jan Kmiołek ps. Wir, pochodzący z Rząśnika dowódca oddziału NZW walczącego na Ziemi Wyszkowskiej w latach 1948-1951. Wraz z ośmioma innymi żołnierzami został odnaleziony na Łączce na Powązkach Wojskowych.
zobacz więcej
Fanki czekają od rana (foto)

Fanki czekają od rana (foto)

Wcześnie rano przed stadionem miejskim pojawiły się pierwsze fanki Dawida Kwiatkowskiego. Takich wielbicielek nie ma nawet największa gwiazda koncertu Lata z Radiem Maryla Rodowicz. Przypominamy, że dzisiejsza impreza zaczyna się o godz. 16.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
censor jpk
manhattan
manhattan