Wyszków pamięta! (foto)

Wydarzenia

Wyszków pamięta! (foto)

03.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
1 września obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Wyszkowie odbyły się dwie uroczystości. Na pierwszą, poranną zaprosiła Gmina Wyszków, drugą, popołudniową – Prawo i Sprawiedliwość.
Uroczystość przy pomniku grupy operacyjnej „Wyszków”, przy sanktuarium św. Idziego w Wyszkowie rozpoczęła się o godz. 4.45 syreną alarmową oraz autentycznym komunikatem radiowym, który 1 września 1939 roku oznajmił słuchaczom Polskiego Radia wkroczenie wojsk niemieckich do Polski. Historię działań wojennych przybliżyli piłsudczycy Sylwester Raniszewski i Konrad Wróbel.
Burmistrz Grzegorz Nowosielski przypomniał z kolei, że w roku odzyskania przez Polskę niepodległości wyszkowianie wyruszyli na wyjątkowy rejs na Westerplatte. - Właśnie dobijają celu podróży specjalnie zbudowaną tratwą dzierżącą maszt symbolizujący wielkość i dumę naszej Ojczyzny. Pozdrawiamy wyszkowian na Westerplatte, wspólnie łączymy się w poczuciu narodowej jedności i solidarności. Jesteśmy dumni z Polski, dumni z Wyszkowa – podkreślił.
Kwiaty przed pomnikiem złożyli przedstawiciele samorządu gminy Wyszków i powiatu wyszkowskiego, mieszkańcy, a także przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych.
Prawo i Sprawiedliwość na uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis zaprosiło o godz. 16. – 1 września właśnie ok. godz. 16 mieszkańcy Wyszkowa usłyszeli odgłos bomb. O tej godzinie rozpoczęła się w Wyszkowie II wojna światowa – nawiązał Waldemar Sobczak.
O najtrudniejszym okresie w dziejach naszego kraju mówiła z kolei Ewa Runo. – Spotykamy się dziś, by oddać hołd wszystkim ofiarom tej strasznej wojny i obrońcom Ojczyzny. By dać światu przekaz, że żaden naród nie zasługuje na takie cierpienia. Pokazać dzieciom koszt wolność, by umiały ją uszanować – dodała.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom