Wyszków oddycha czystym powietrzem

Wydarzenia

Wyszków oddycha czystym powietrzem

19.09.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
- to hasło przewodnie kampanii edukacyjnej realizowanej przez Gminę Wyszków. Warto się zainteresować i tym, czym oddychamy, i konkursami, w których wygrać można m.in. rowery, hulajnogi i kamery.
 
Kampania „Wyszków oddycha czystym powietrzem” otrzymał dofinansowanie z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza. Jej celem jest poniesienie wiedzy na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, wpływu zanieczyszczeń na zdrowie i życie człowieka oraz sposobów ograniczania niskiej emisji. - Patrząc na kwestię ekologii w dłuższej perspektywie widzimy, jak ważna jest edukacja i na nią chcemy postawić - podkreśla zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. - Próbujemy wejść w niestandardowe działania, atrakcyjny przekaz, zainteresować dzieci i młodzież.
W ramach kampanii gmina przeprowadzi trzy konkursy. Zadaniem przedszkoli jest przygotowanie autorskiej akcji edukacyjnej „Co to jest smog?” Podobne przesłanie ma konkurs dla szkół podstawowych: dla klas I – III plastyczny, dla klasy IV – VIII filmowy. Zaproszenie do udziału w trzecim konkursie gmina kieruje do wszystkich mieszkańców. Polega on na zaprojektowaniu plakatu z hasłem przewodnim kampanii.
Gmina ma w planach również nagranie i dystrybucję filmu edukacyjno - informacyjnego „Wyszków oddycha czystym powietrzem”. Ma poruszać temat źródeł niskiej emisji, negatywnych skutków jej oddziaływania na człowieka i środowisko naturalne oraz lokalnych rozwiązań w zakresie jej ograniczania. W filmie wykorzystane zostaną również prace, które zostaną zgłoszone w ramach planowanych konkursów ekologicznych. Inauguracyjny pokaz filmu odbędzie się podczas konferencji informacyjno-edukacyjnej, planowanej na 8 listopada. - Chcemy pokazać, jak codziennymi działaniami możemy przeciwdziałać niebezpiecznym zjawiskom - dodaje naczelnik wydziału rozwoju Żaneta Kozak. 
Podobna idea przyświeca również podczas tworzenia przez urzędników edukacyjnej gry planszowej. Gra, skierowana głównie do dzieci, trafi do wszystkich gminnych placówek oświatowych, świetlic, Biblioteki Miejskiej oraz Domu Dziennego Pobytu „Senior”. Będzie też nagrodą dla osób biorących aktywny udział w debacie podczas konferencji informacyjno-edukacyjnej.
Konferencja odbędzie się w Hutniku. W planach jest m.in. debata uczniów klas VII- VIII nt. smogu i poprawy jakości powietrza, rozstrzygniecie konkursów, prezentacja zwycięskich prac i filmu edukacyjno- informacyjnego.
Całkowita wartość zadania wynosi 51.955 zł, w tym dotacja - 25.977 zł.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom