Wyszków budzi się – nie jesteśmy sami (foto)

Wydarzenia

Wyszków budzi się – nie jesteśmy sami (foto)

24.05.2018
autor: Elżbieta Borzymek, Elżbieta Szczuka
Happening z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbył się 22 maja na pl. Miejskim.  Tym razem pod hasłem „Chodź, pomaluj mój świat”. Nic więc dziwnego, że wspólnym dziełem uczestników Dnia Godności był barwny obraz. - My jesteśmy mieszkańcami Wyszkowa i mamy takie same prawa jak wszyscy – podkreśliła Urszula Mikołajczyk, szefowa koła PSOUU. 
Organizatorem uroczystości było PSOUU(aktualnie PSONII) Koło w Wyszkowie. Dzień Godności został ustanowiony przez to stowarzyszenie w 1998 r. – Aby podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna, podobnie jak fizyczna, kolor skóry, płeć lub poglądy polityczne nie mogą być przyczyną dyskryminacji i wykluczenia żadnego człowieka – przypomniały prowadzące imprezę Anna Ropelewska-Gerek, nauczycielka współpracująca ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i Joanna Grabowska, zastępca dyrektora Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. – Prawa człowieka wynikają z przyrodzonej człowiekowi godności, przysługują każdemu bez względu na rasę, płeć, język, wyznanie, przekonania polityczne, pochodzenie narodowe i społeczne, majątek. Nie można się ich zrzec. Władza ich nie nadaje ani nie może ich odebrać.
 
Chcemy przypomnieć o konstytucyjnych prawach
Przybyłych powitała przewodnicząca koła PSOUU Urszula Mikołajczyk: 
- Dziś, po raz kolejny chcemy przypomnieć o konstytucyjnych prawach osób z niepełnosprawnościami i należnym im miejscu w społeczeństwie. Zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i my, ich rodzice, dokładnie wiemy, że prawa osób przez wiele lat były lekceważone i nierespektowane. W ostatnim miesiącu za sprawą protestu w sejmie problematyka osób z niepełnosprawnościami nabiera nowego wymiaru. Jednak, aby nastąpiła faktyczna zmiana w tym zakresie, obok doraźnych rozwiązań, musi być stworzony system wsparcia uwzględniający zarówno formy finansowe, jak i niefinansowe, obejmujący wszystkie obszary funkcjonowania – orzecznictwo, świadczenia, w tym świadczenie z tytułu niepełnosprawności, usługi społeczne, prawo do samostanowienia, opiekę zdrowotną, edukację, zatrudnienie, mieszkalnictwo, dostępność, udział w życiu politycznym i publicznym oraz regulacje antydyskryminacyjne – podkreśliła.
Patronat honorowy nad uroczystością objęli: burmistrz i starosta. 
- To kolejna piękna inicjatywa, w której pokazujemy, że różnymi rzeczami się różnimy, ale tak naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami – zaznaczyła zastępca burmistrza Aneta Kowalewska.
- Cieszę się, że jest tyle stanowisk, że wszystkie nasze instytucje, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, tutaj są i pokazują swoje osiągnięcia. Myślę, że w powiecie dla osób niepełnosprawnych robimy dużo – ocenił starosta Bogdan Pągowski. 
Obecnie byli także członkowie Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Jacy tacy” z gminy Łochów:  - My dopiero uczymy się od pani Uli. Cieszę się, że możemy tutaj być.
Każda z placówek wybrała sobie na to spotkanie prawo, które jest dla niej bardzo ważne. Prawa te – do życia, do godności i równości, do ochrony zdrowia, do pracy, do wolności słowa, do bezpieczeństwa, do pomocy od państwa w trudnych sytuacjach, do wyrażania swoich poglądów, do nauki – zostały przyczepione na tablicy za sceną, by były widoczne dla wszystkich.
 
Zabawa kolorami
- Motywem przewodnim tegorocznego happeningu jest zabawa kolorami – wyjaśniły prowadzące. – Nie jest chyba dziełem przypadku, że kolorami, które placówki wybrały jako swoje, są kolory pełne łagodności, nadziei, radości, spokoju. Króluje kolor zielony i niebieski.
Swoje stoiska miały i zaprezentowały się wszystkim: Ośrodek Rehabilitacyno-Edukacyjno- Wychowawczy, Przedszkole Integracyjne nr 4, Środowiskowy Dom Samopomocy  SOTERIA, Środowiskowy Dom Samopomocy Soteria, Dom Pomocy Społecznej w Niegowie,  Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku, Stowarzyszenie Rodzin Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju „Bądźmy w Kontakcie”, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej, Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy i po raz pierwszy ZUS.  
Obraz, który powstał dzięki pracy wszystkich grup, będzie można podziwiać najpierw w Galeo, a następnie  w wyszkowskich placówkach uczestniczących w imprezie. Autorami pomysłu są artysta plastyk Adam Karpiński oraz Anna Maksiak, opiekunką pracowni plastycznej w WTZ. Obydwoje kierowali pracą nad tym wspólnym dziełem.
 
Dodają życiu kolorów
Na scenie też cały czas coś się działo. Swego rodzaju zachęta do podjęcia aktywności plastycznej była piosenka „Chodź, pomaluj mój świat” w wykonaniu uczniów Piątki. Potem zaprezentowali się słuchacze Klubu Piosenki Ireny Zdunek z WOK „Hutnik”. – Ich występ jest najlepszym dowodem na to, że piosenki też dodają życiu  kolorów – podsumowały prowadzące. 
 PŚDS zaproponował taniec z kolorowymi chusteczkami. Niezwykle barwny był też taniec Indian w wykonaniu młodych artystów z teatru działającego w Jedynce. Do energetycznej  zumby zaprosiły, podobnie jak rok temu,  WTZ z instruktorką Martą Frąckiewicz. Z utworami o tematyce wiosennej wystąpili uczniowie Piątki – uczestnicy zajęć wokalno- tanecznych „Śpiew i taniec moja pasja”, pod kierunkiem instruktor tańca klasycznego Beaty Stawieckiej oraz nauczycielek Anny Ropelewskiej-Gerek i Marty Kwaśny. 
Po tańcu z kolorowymi chustami Klanzy w niebo poleciały barwne baloniki. - Niech te nasze wszystkie prawa trafią tam, wysoko, a kolorowe balony niech będą znakiem, że w Wyszkowie dzisiaj działo się bardzo, bardzo kolorowo. Piękne obrazki, piękne hasła i piękni, wspaniali ludzie – podsumowała Anna Ropelewska-Gerek, dziękując wszystkim za obecność. -  Do zobaczenia za rok!  
Happening rozpoczął się i zakończył piosenką „Miasto budzi się”. 
Miasto budzi się
Z naszymi marzeniami
Szumem ulic woła mnie
Miasto budzi się
Nie jesteśmy sami
Daj nam dzisiaj dobry dzień, dobry dzień 
Happening był współfinansowany w ramach zadania publicznego „Poznać, przeżyć, zrozumieć”, zleconego przez powiat.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane