Wyruszają w dorosły świat (foto)

Wydarzenia

Wyruszają w dorosły świat (foto)

29.04.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Łzy śmiechu, ale i wzruszenia popłynęły na pożegnaniu absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida. - Stworzymy takie miasto, taki kraj, taki świat, w którym wszystkim będzie żyło się lepiej. Wszystko w naszych rękach. Życzę nam wszystkim, byśmy tego nie zmarnowali - w imieniu maturzystów pięknie przemawiała Izabela Gawor.
 
Mury Norwida opuszcza w tym roku 169 absolwentów. Wszyscy otrzymali świadectwa i zamierzają przystąpić do matury. Jak policzyła dyrektor Dorota Piotrowicz, za tegorocznymi absolwentami 570 dni nauki w liceum. - To długi, wspólnie spędzony czas. Można się dobrze poznać i zżyć. Widzę, jak się zmieniliście, jak dojrzeliście - chwaliła. - Mam nadzieję, że każdy z was wyniesie z tej szkoły to, czego oczekiwał, że otrzymaliście solidne podstawy do dorosłego życia. Mam nadzieję, że z chęcią będziecie tu wracać. Bez względu na sytuację, w jakiej się znajdziecie, nigdy się nie poddawajcie. 
Za podejmowanie inicjatyw na polu szkolnym, lokalnym, a nawet międzynarodowym maturzystom i nauczycielom podziękował naczelnik powiatowego wydziału edukacji Krzysztof Arbaszewski, jeden z licznych absolwentów I LO. - Drodzy abiturienci, skończyliśmy dobrą szkołę, o ponad 100-letniej tradycji, z której możemy być dumni.
- Drodzy nauczyciele, dziękujemy wam za fundamenty, ale też iskierkę do tego, żeby działać i zmieniać świat - w imieniu maturzystów podziękowała Izabela Gawor. Podziękowania popłynęły także w stronę dyrekcji i wszystkich pracowników szkoły.
- Ścieżka naszej edukacji trwała 12 lat. Przez ten czas mieliśmy okazję, lepiej lub gorzej wykorzystaną, by poznawać, odkrywać, może ostatecznie zrozumieć i zinterpretować świat, który nas otacza - mówiła Iza. - Wydawałoby się, że w tym momencie jesteśmy już na tyle ukształtowanymi, że nie ma obawy, by wypuścić nas w dorosły świat. Sama ścieżka przejścia z życia szkolnego w życie dorosłe nam samym wydawała się bardzo prosta. Aż do tego momentu. Czas, który planowaliśmy spędzić z naszymi nauczycielami na powtórzeniach do matury, rozmowie o naszych planach, nie miał miejsca. Nie zadzwonił dzwonek, a lekcje się nie odbyły. Wzbudziło to różne reakcje: od radości, szczególnie wśród młodszych klas, po rozczarowanie, może złość, smutek, obojętność. We mnie wzbudziło to pewną refleksję. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę, że jesteśmy tym pokoleniem, które przez kolejne lata będzie decydowało, jak będzie wyglądał nasz kraj, nasze miasto, nasz świat. To my niedługo będziemy pracownikami, pracodawcami, rządzącymi. Życzę nam wszystkim, żeby wykorzystać czas zdobywania wiedzy, doświadczenia, które już zdobyliśmy i które będziemy zdobywać na to, żebyśmy w przyszłości byli takimi pracodawcami, podwładnymi i rządzącymi, w których kraju nie będzie już strajków i protestów ani walki o jakiekolwiek prawa. Stworzymy takie miasto, taki kraj, taki świat, w którym wszystkim będzie żyło się lepiej. Wszystko w naszych rękach. Życzę nam wszystkim, byśmy tego nie zmarnowali.
W imieniu rodziców nauczycielom podziękowała Dorota Świderek, kończąca swoją pracę w radzie rodziców - za cierpliwość, serce, dobre słowo, wsparcie nie tylko uczniów, ale i rodziców. Zwróciła się także do maturzystów: - Wierzcie w siebie, kochane dzieci. Idźcie z głową podniesioną do góry.
W tym roku liceum opuszczają wychowankowie Klaudyny Matejko-Kulasińskiej, Adama Czechowskiego, Marii Oleksiak, Bożeny Delugi-Jachny, Anny Mróz i Beaty Sierzan. W ich imieniu życzenia absolwentom złożyła Klaudyna Matejko-Kulasińska, nawiązując do motta uroczystości, słów Marka Twaina: „Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”
- Pisarz powiedział: „odwiąż liny”. Ja dodam: nie wypuszczaj ich z rąk. „Opuść bezpieczną przystań”, ale z drugiej strony miej w swoim życiu taką przystań, do której zawsze mógłbyś/mogłabyś wrócić. To przystań bliskich ci osób, domu rodzinnego, ważnych dla ciebie miejsc i wartości. „Złap w żagle pomyślne wiatry”. A ja bym powiedziała, żeby niekiedy umieć przeczekać czas niepogody albo pozornie martwą ciszę. „Podróżuj”, ale z drugiej strony umiej się zaprzyjaźnić ze swoją monotonną, mozolną codziennością. „Śnij”, ale nie odrywaj się od życia. W końcu „odkrywaj”, ale umiej tymi odkryciami podzielić się z innymi ludźmi. Z całego serca życzymy jak najlepszego zdania matury i jeszcze innych, ważniejszych egzaminów z życia.
 
Najlepsi uczniowie
Najważniejszą nagrodą przyznawaną przez radę pedagogiczną jest tytuł Mistrza I Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku warunki do uzyskania tytułu mistrza przedmiotów społecznych spełnił Patryk Stankiewicz z klasy IIIa. Patryk uzyskał ocenę celującą z historii i wiedzy o społeczeństwie, czyli przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym. Otrzymał ocenę wzorową z zachowania i jest finalistą ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą „Wybieram wybory”.
Najlepsi absolwenci ILO:
Weronika Błaszczyk, Dominika Jagielska, Karolina Wojciechowska (5,0), Julia Undziakiewicz (4,89), Patryk Stankiewicz, Mateusz Składanek (4,88), Weronika Wiśniewska (4,76), Daniel Wiśniewski, Roksana Malinowska (4,71), Wiktoria Kulasińska, Julia Składanek (4,67), Julia Dąbkowska (4,65), Daria Arasimowicz, Anna Kosieradzka, Katarzyna Gajdek, Maria Szczerba (4,59), Joanna Kielan (4,56), Sona Vardanyan, Ewa Bednarska, Wiktoria Durka, Aleksandra Giegiel, Zuzanna Bućko (4,53), Mariola Paź (4,50).
Nauczyciele wręczyli też szereg nagród za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne oraz działalność na rzecz szkoły.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość