Wymiana oświetlenia w firmie - skąd wziąć środki na inwestycję?

Wydarzenia

Wymiana oświetlenia w firmie - skąd wziąć środki na inwestycję?

20.02.2019
autor: Red.
Przejście z tradycyjnej formy oświetlania wnętrz na nowoczesną technologię LED jest dziś trendem nie tylko w warunkach domowych czy małych biurach, ale i w dużych firmach, przedsiębiorstwach czy zakładach przemysłowych gdzie to właśnie dzięki LED-om firmy są w stanie generować dziś spore oszczędności przy jednoczesnym utrzymaniu lub wręcz wzroście komfortu pracy na poszczególnych stanowiskach. Wymiana oświetlenia na LED jest bez wątpienia korzystna – nie tylko zwiększ dzięki niej wydajność energetyczną swojej firmy, ale też wywierasz bardziej pozytywny wpływ na otaczające Cię środowisko. Niestety, sama inwestycja w wymianę oświetlenia w firmie jest kosztowna. Skąd wziąć na nią środki i jak szybko inwestycja będzie w stanie się zwrócić?

Sposoby na finansowanie wymiany oświetlenia w firmie

Istnieje wiele sposobów pozyskiwania środków na różnego rodzaju inwestycje firmowe i właściwie nieliczni decydują się dziś na przeznaczenie 100% wymaganych środków z własnej kieszeni. Kwestie takie jak dotacje unijne, białe certyfikaty czy specjalne programy mające na celu zmniejszenie zużycia energii przez przedsiębiorstwa są dziś niezwykle popularne i powszechnie dostępne, o ile oczywiście firma wie gdzie i kiedy może się o nie starać. Jakie opcje czekają obecnie na zainteresowanych?

Dotacje unijne

Unia Europejska od wielu już lat stara się wspierać inicjatywy związane z poprawą stanu środowiska i lepszą wydajnością energetyczną firm, dlatego też przedsiębiorcy decydujący się na modernizację oświetlenia w firmie i zmianę na nowoczesną technologię LED mogą liczyć na wsparcie finansowe z programów UE. Wystarczy, by firma przygotowała odpowiedni projekt zakładający usprawnienie infrastruktury oświetleniowej w swoich budynkach i ujęła go w kontekście poprawy wpływu działań firmy na środowisko oraz poprawę jej wydajności energetycznej, a szanse na uzyskanie dotacji na rozwój z funduszy UE jest bardzo prawdopodobne.

Programy dofinansowania firm prywatnych i organizacji europejskich

Program Polseff będący propozycją opracowaną przez Bank Odbudowy i Rozwoju to obecnie jedna z ciekawszych propozycji dla małych i średnich firm planujących wymianę oświetlenia w firmie. Polseff to skrót od Polskiego Programu Finansowania Zrównoważonej Energii i jak nazwa wskazuje, jego głównym założeniem jest poprawa efektywności energetycznej firm poprzez umożliwienie im korzystnej zarówno dla samej firmy jak i otaczającego ją środowiska modernizacji oświetlenia lub innych elementów firmy wpływających na znaczące zużycie energii.

Warunkiem uzyskania dotacji Polseff jest osiągnięcie przez starającą się o dotację firmę poprawy efektywności energetycznej na poziomie minimum 20%, którą należy udowodnić już na poziomie projektu. Szczęśliwie dla tych, którzy starają się o dotację na modernizację oświetlenia i wymianę starych źródeł światła na nowoczesne oświetlenie LED, osiągnięcie takiej poprawy efektywności energetycznej nie powinno stanowić większego problemu.

Białe certyfikaty

Certyfikat zwany branżowo „białym certyfikatem” stanowi formalne świadectwo efektywności energetycznej, które można uzyskać po przeprowadzeniu modernizacji infrastruktury oświetleniowej w firmie i po złożeniu stosownego wniosku o jego przyznanie w Urzędzie Regulacji Energetyki. Sam certyfikat stanowi jednak nie tylko formalne potwierdzenie dokonanej modernizacji, ale też formę dotacji na jej przeprowadzenie. Uzyskanie dofinansowania z pomocą białego certyfikatu jest możliwe w momencie, gdy firma zdecyduje się podjąć działania prowadzące do zwiększenia własnej efektywności energetycznej. Wystarczy, że firma złoży wniosek o dofinansowanie i poprzez plany modernizacji udowodni poprawę własnej efektywności energetycznej oraz zgodność z wszystkimi założeniami Ustawy o efektywności energetycznej oraz dokumentami z nią powiązanymi.

Jak oświetlenie LED poprawi sytuację finansową Twojej firmy?

Nowoczesne oświetlenie LED znane jest jako jedna z najbardziej energooszczędnych form oświetlenia już od wielu lat, jednak dopiero ostatnia dekada pokazała jak wielką rolę dla środowiska i działalności firm może odegrać modernizacja właśnie do oświetlenia LED. Choć sama wymiana wszystkich źródeł światła w firmie na nowe jest niezwykle kosztowna, a zainstalowanie dodatkowych systemów sterujących (zwiększających skuteczność energetyczną oświetlenia) wiąże się z kolejnymi wydatkami, na zwrot funduszy poświęconych na rzecz inwestycji nie trzeba długo czekać.

Zmiana na nowoczesne oświetlenie LED pozwala zaoszczędzić miesięcznie do nawet 80% pierwotnych kosztów energii za oświetlenie. Jednocześnie nie ujmując komfortu pracy, bezpieczeństwa dla środowiska czy częstotliwości konserwacji. Warto dodać w tym miejscu także, że to właśnie LED-y wykazują się dziś najwyższą żywotnością – jedna żarówka potrafi przepracować bez wymiany nawet 50 000 godzin, co przekracza możliwości tradycyjnych żarówek co najmniej dziesięciokrotnie. W efekcie koszty utrzymania oświetlenia stają się niższe, a firma może cieszyć się nie tylko dodatkowymi funduszami w budżecie, ale i estetycznym wykończeniem swoich przestrzeni roboczych.

Pozyskanie dofinansowania do planowanej wymiany oświetlenia w firmie wydaje się być jedyną szansą na to, by wiele firm które nie mogą pozwolić sobie na tak poważną inwestycję przyczyniło się do ogólnoświatowej walki z degradacją środowiska i nadmiernym wykorzystaniem światowych zasobów energetycznych w obszarach, które mogą być zmodernizowane - opowiada specjalista z firmy Luxon, zajmującej się produkcją oświetlenia LED.

O wszelkiego rodzaju dostępne dofinansowania warto się starać - przejście na bardziej wydajną energetycznie infrastrukturę LED to nie tylko świadectwo dbałości o środowisko, ale przede wszystkim sposób na generowanie niemałych oszczędności, a więc i szansa na szybszy i bardziej zrównoważony rozwój całej firmy.

 

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną