Wykręć numer oszustowi (wideo)

Wydarzenia

Wykręć numer oszustowi (wideo)

29.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), wideo: Policja
Na wnuczka, na policjanta, na hydraulika, gazownika czy pracownika socjalnego - to znane sposoby okradania seniorów. Dają do powąchania perfumy, po których się usypia albo, udając ciążę, liczą na współczucie. 
Choć policja zatrzymuje coraz więcej oszustów, liczba przestępstw nie spada. W ubiegłym roku oszukano w Polsce ponad 2 tys. starszych osób na sumę ok. 30 mln zł. 
- Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty - podkreśla podkom. Damian Wroczyński z wyszkowskiej policji. - Oszuści bardzo często bazują na niewiedzy np. dotyczącej przepisów unijnych i próbują to wykorzystać wmawiając, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w mieszkaniu zostanie wykonany remont instalacji wodociągowej czy gazowej. Te wszystkie argumenty to tylko pretekst aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów.
Policja pokazuje filmy obrazujące, jak działają oszuści. Nieustannie apeluje o ostrożność i radzi, jak nie stać się ofiarą. Rady skierowane są zresztą nie tylko do seniorów, ale i ich najbliższych, którzy nieustannie powinni uczulać babcię, dziadka, mamę, tatę czy wujka i ciocię.
• Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
• Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
• Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś wewnątrz domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
• Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo korzystnych cenach.
• Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
Najlepiej nie korzystajmy z usług obcych bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast należy poinformować policję, korzystając z numeru alarmowego 997. Należy rozłączyć rozmowę z osobą, którą podejrzewamy, że może chcieć nas oszukać, a następnie wybrać numer alarmowy!MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Koniec wakacji! (foto)

Koniec wakacji! (foto)

1 września był wyjątkowym dniem dla Zespołu Szkół w Leszczydole-Nowinach. Placówka nie tylko była gospodarzem gminnego rozpoczęcia roku szkolnego, ale też zaczęła go z nowym kompleksem sportowym.
zobacz więcej
Projekt sobie, a życie sobie

Projekt sobie, a życie sobie

Czy na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Wąskiej powstanie wysepka drogowa, a wzdłuż komendy policji uliczka serwisowa, która znacznie ograniczy liczbę miejsc parkingowych i dojazd do znajdującego się obok sklepu? Rozwiązania przyjęte w obecnym projekcie drogi krajowej uniemożliwiają też straży pożarnej wyjazd w lewo. Budowa trwa, ale mieszkańcy, przedsiębiorcy i samorządowcy starają się przekonać Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad do częściowej zmiany planów. A przedsiębiorca z ul. Wąskiej także gminę – do wprowadzenia ruchu dwukierunkowego.
zobacz więcej
Fantastyczne kolędowanie z Golec uOrkiestrą (foto)

Fantastyczne kolędowanie z Golec uOrkiestrą (foto)

Trudno o piękniejsze zakończenie okresu Bożego Narodzenia. Wspaniały koncert kolęd i pastorałek dał jeden z najpopularniejszych polskich zespołów - Golec uOrkiestra. Kościół parafii św. Wojciecha wypełnił się po brzegi.
zobacz więcej
W niedzielę wybory

W niedzielę wybory

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Głosować możemy już od godz. 7, gdy otwarte zostaną lokale wyborcze w całym kraju. Głos w wyborach prezydenckich będzie można oddać do godz. 21. Po godz. 21 szansę na oddanie głosu dostaną tylko ci wyborcy, którzy wejdą do lokalu przed godziną zakończenia głosowania.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom