Wychowujemy przez patriotyzm (foto)

Wydarzenia

Wychowujemy przez patriotyzm (foto)

14.05.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
11 maja, w przededniu 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej, odsłonięty został ogromy baner upamiętniający obchodzoną w tym roku 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczysty apel przed szkołą uczniowie rozpoczęli piękną piosenką „Uwięziony ptak”: „Uwięziony ptak nie śpiewa. / A czy wiesz dlaczego? / Bo nie spotkasz nigdy w klatce, / Ptaka szczęśliwego.”
Dyrektor Zbigniew Szczerba przypomniał, że przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości szkoła rozpoczęła już w listopadzie ubiegłego roku. – Nie ma dnia, a na pewno tygodnia, żeby nie odbywały się konkursy, warsztaty, różne zajęcia czy zawody sportowe – podkreślił. – Wychowujemy przez patriotyzm i przygotowujemy się do tego wielkiego święta.
Przypomniał również, że w czerwcu szkoła planuje otworzyć nowoczesną Izbę Pamięci. Inicjatywa realizowana jest dzięki wygranej w konkursie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – To będzie piękne muzeum na miarę XXI wieku – cieszy się Zbigniew Szczerba.
Piękną pamiątką po roku stulecia niepodległości będzie też ogromny baner wykonany, jak podkreślił dyrektor, „ze składek uczniów, wpłacanych przez nich złotówek”. Do listopada będzie widział na budynku szkoły, potem zostanie przeniesiony na korytarz. 
Uczniowie zapalili także znicze przed znajdującymi się na terenie szkoły pomnikami poświęconymi żołnierzom AK i rotmistrzowi Józefowi Najnertowi. W ciekawej części artystycznej przypomnieli początki państwa polskiego. 
- Uczycie się nie tylko matematyki i języka polskiego, ale też tego, jak być dobrymi obywatelami – pochwaliła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Jestem przekonana, że z tej szkoły wyjdą najpierw mali, a później duzi patrioci.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć wyszkowskich piłsudczyków. – Józefowi Piłsudskiemu zawdzięczamy 8-godzinny dzień pracy, kobiety – prawa wyborcze, Wyszków – ponowne uzyskanie praw miejskich – przypomniał Konrad Wróbel.
*
11 maja w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Piątka zorganizowała jeszcze jedną ważną akcję: "100 minut na 100-lecie". Ratownik Paweł Rogalski i strażak ochotnik Marek Kamiński uczyli dzieci, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Piątkowa akcja nauki ratowania życia, zgodnie z tytułem, trwała 100 minut.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom