Wychowujemy przez patriotyzm (foto)

Wydarzenia

Wychowujemy przez patriotyzm (foto)

14.05.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
11 maja, w przededniu 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego, na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 im. Żołnierzy Armii Krajowej, odsłonięty został ogromy baner upamiętniający obchodzoną w tym roku 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczysty apel przed szkołą uczniowie rozpoczęli piękną piosenką „Uwięziony ptak”: „Uwięziony ptak nie śpiewa. / A czy wiesz dlaczego? / Bo nie spotkasz nigdy w klatce, / Ptaka szczęśliwego.”
Dyrektor Zbigniew Szczerba przypomniał, że przygotowania do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości szkoła rozpoczęła już w listopadzie ubiegłego roku. – Nie ma dnia, a na pewno tygodnia, żeby nie odbywały się konkursy, warsztaty, różne zajęcia czy zawody sportowe – podkreślił. – Wychowujemy przez patriotyzm i przygotowujemy się do tego wielkiego święta.
Przypomniał również, że w czerwcu szkoła planuje otworzyć nowoczesną Izbę Pamięci. Inicjatywa realizowana jest dzięki wygranej w konkursie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – To będzie piękne muzeum na miarę XXI wieku – cieszy się Zbigniew Szczerba.
Piękną pamiątką po roku stulecia niepodległości będzie też ogromny baner wykonany, jak podkreślił dyrektor, „ze składek uczniów, wpłacanych przez nich złotówek”. Do listopada będzie widział na budynku szkoły, potem zostanie przeniesiony na korytarz. 
Uczniowie zapalili także znicze przed znajdującymi się na terenie szkoły pomnikami poświęconymi żołnierzom AK i rotmistrzowi Józefowi Najnertowi. W ciekawej części artystycznej przypomnieli początki państwa polskiego. 
- Uczycie się nie tylko matematyki i języka polskiego, ale też tego, jak być dobrymi obywatelami – pochwaliła zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Jestem przekonana, że z tej szkoły wyjdą najpierw mali, a później duzi patrioci.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć wyszkowskich piłsudczyków. – Józefowi Piłsudskiemu zawdzięczamy 8-godzinny dzień pracy, kobiety – prawa wyborcze, Wyszków – ponowne uzyskanie praw miejskich – przypomniał Konrad Wróbel.
*
11 maja w ramach obchodów 100-lecia niepodległości Piątka zorganizowała jeszcze jedną ważną akcję: "100 minut na 100-lecie". Ratownik Paweł Rogalski i strażak ochotnik Marek Kamiński uczyli dzieci, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Piątkowa akcja nauki ratowania życia, zgodnie z tytułem, trwała 100 minut.
AKFinanse 728x240 (powtórzenie)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
W drodze na Jasną Górę (foto)

W drodze na Jasną Górę (foto)

5 sierpnia był trzecim dniem pielgrzymowania mieszkańców powiatu wyszkowskiego przed obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Na pieszy pielgrzymi szlak wyruszyli rano 3 sierpnia sprzed kościoła św. Wojciecha.
zobacz więcej
Trzeba pomagać, bo dobro wraca (foto)

Trzeba pomagać, bo dobro wraca (foto)

To, co wydarzyło się w niedzielę 8 grudnia w Olszance, przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Szkoła z trudem mieściła wszystkich, którzy chcieli pomóc chorej na raka nauczycielce Agnieszce Zawadzkiej i walczącej z białaczką uczennicy Madzi Garbarczyk. Kiermasz charytatywny zakończył się wspaniałym wynikiem - zebrano 12.740 zł. Ta kwota po połowie zostanie przekazana nauczycielce i uczennicy. W bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego DKMS zapisało się 65 osób. To, co się tam działo, to ogromne zaangażowanie wszystkich, zarówno organizatorów, jak i wspierających akcję, było budujące i wzruszające. Ludzie chcą pomagać. Wystarczy iskra, aby za nią poszli.
zobacz więcej
Kupując w Tesco, wesprzyj wyszkowski projekt

Kupując w Tesco, wesprzyj wyszkowski projekt

W kolejnej edycji programu Tesco „Decydujesz, pomagamy” znów możemy głosować na projekt wyszkowski. Robiąc zakupy w sklepie Tesco, nie zapomnij wrzucić żetonu do urny z projektem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
zobacz więcej
Rodzice przeciwni zmianie szkoły

Rodzice przeciwni zmianie szkoły

Większość rodziców uczniów szkół podstawowych nr 1 i 2 nie wyraziła zgody na zmianę szkoły. Taki jest wynik ankiety przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu. Czy mimo to gmina zdecyduje się na reaktywację „czwórki” i przeniesienie do niej części uczniów, czy może wybierze inne rozwiązanie? Decyzja do końca listopada – zapowiadają samorządowcy.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku