Wychowawca wolnych ludzi (foto)

Wydarzenia

Wychowawca wolnych ludzi (foto)

17.09.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Tylko przez dwa tygodnie na II piętrze Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej można oglądać wystawę „Wychowawca wolnych ludzi - ks. Franciszek Blachnicki” – o założycielu i duchowym ojcu Ruchu Światło-Życie (tzw. Oaza), jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II. Wernisaż wystawy, przygotowanej w 30-lecie śmierci kapłana, odbył się w niedzielę 17 września. 
- Dzisiaj jest szczególna wystawa – zaznaczyła witając przybyłych dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. – Nie spodziewaliśmy się, że będzie gościć w murach naszej książnicy. Ale dzięki ks. Kazimierzowi Wądołowskiemu cieszymy się piękną, nowoczesną wystawą o człowieku, który wart jest tego, by o nim mówić, propagować i pamiętać. Dzieło jego życia jest przepięknym śladem Boga w naszym życiu, w naszym kraju i we wszechświecie. To niezwykła postać.
- Ksiądz Blachnicki jest wspaniałym śladem Boga – potwierdził ks. Kazimierz Wądołowski, proboszcz parafii św. Rodziny. - Zostawił po sobie wielkie dzieło w postaci ludzi, których wychowywał i wychował. W Polsce i na świecie jest na pewno dużo ludzi, którzy przeszli przez jego formację, przez ruch, który on założył. Przez kilkanaście lat, kiedy byłem młodszy, prowadziłem oazy. Przeszło przez nie kilka tysięcy osób, a takich oaz w Polsce było dużo, tysiące. 
Za pomoc w zorganizowaniu wystawy podziękował burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu oraz dyrektor biblioteki: - To jest dobre, godne miejsce, w centrum. Myślę, że tu trochę osób się przewinie. Bo w Wyszkowie na pewno jest wiele tysięcy ludzi, które przeszły przez tę formację i osoba księdza Blachnickiego jest im bardzo bliska. 
Głos zabrali też Dorota i Dariusz Galubowie – para rejonowa Domowego Kościoła, odpowiedzialna również za wspólnotę rodzinną działająca w ramach Ruchu Światło-Życie. - Wspólnota założona przez ks. Franciszka Blachnickiego żyje i rozwija się w naszym mieście. Skupia dzieci, młodzież, dorosłych, małżeństwa i całe rodziny. Dzieci i młodzież uczestniczą w spotkaniach grup Oazy Dzieci Bożych, oazy młodzieżowej, natomiast małżeństwa w ramach gałęzi Ruch Światło-Życie, jakim jest DK, spotykają się w tzw. kręgach. Wszystkie spotkania odbywają się pod przewodnictwem kapłanów. W naszym rejonie powstało już 12 kręgów stałych i 2 kręgi pilotowane (rejon obejmuje 9-25 kręgów w tej samej lub sąsiadujących parafiach, za pracę których jest odpowiedzialna para rejonowa – ES). Obecnie we wszystkich kręgach uczestniczy 66 małżeństw. 
- Ksiądz Franciszek Blachnicki był wielkim patriotą – mówił o bohaterze wystawy Dariusz Galuba. – Uczestniczył w kampanii wrześniowej jako żołnierz. Za działalność konspiracyjna został wysłany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie został skazany na śmierć. Będąc w sali śmierci, narodził się na nowo duchowo. Zawierzył całe swoje życie Bogu. I kara śmierci została zamieniona na karę więzienia. Po wojnie wstąpił do seminarium i został kapłanem. Całe swoje życie aktywnie działał społecznie. Stworzył Ruch Światło-Życie, którego celem było wychować dojrzałych chrześcijan. Aktywnie działając, tworzy krucjatę wstrzemięźliwości. Organizowane są m.in. bale bezalkoholowe, w przyszłym roku będzie 21. taki bal.
Na tej multimedialnej wystawie (po raz pierwszy pokazanej 18 marca w gmachu Sejmu RP) można nie tylko poznać życie i działalność księdza, ale też np. posłuchać jego głosu.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość