Wszystkich Świętych (foto)

Wydarzenia

Wszystkich Świętych (foto)

02.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Sylwia Bardyszewska, Elżbieta Szczuka
By zapalić znicze, pomodlić się, powspominać, ale i zastanowić się nad własnym życiem – 1 listopada tłumnie odwiedziliśmy wyszkowskie cmentarze.
Na obu wyszkowskich cmentarzach przeszły procesje i odprawiono Msze św. Msza na cmentarzu parafialnym odbyła się przy w dużej mierze wyremontowanej już kaplicy, a przewodniczył jej proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś.
- Kościół pokazuje nam dziś, gdzie jest cel naszej ziemskiej wędrówki. To niebo. Dziś dzień tych, którzy ten cel już osiągnęli – w kazaniu mówił proboszcz parafii św. Idziego ks. Zdzisław Golan. Nawiązał do tegorocznej adhortacji apostolskiej papieża Franciszka o powołaniu do świętości w świecie współczesnym: - Papież mówi nam, że świętość jest najpiękniejszym obliczem kościoła i tłumaczy 8 błogosławieństw. One nie są czymś lekkim i powierzchownym. Są wymagające, ale tylko to ma wartość, co kosztuje trudu i wysiłku.
-Świętość jest naszym celem – podczas Mszy św. na cmentarzu miejskim mówił z kolei proboszcz parafii św. Rodziny ks. Kazimierz Wądołowski. Wspomniał, że Wszystkich Świętych to dzień radosny, ale „pomimo tej radosnej uroczystości na pewno nie jedna popłynie łza”, kiedy będziemy myśleć o tych, którzy od nas odeszli.
 
Kwesta
Wiele osób zaangażowało się w coroczną kwestę, z której dochód przeznaczany jest na odrestaurowanie najstarszych, opuszczonych nagrobków na cmentarzu parafialnym. W tym roku udało się zebrać rekordową kwotę - 8.267,08 zł. To o niespełna dwieście sześćdziesiąt pięć złotych większa suma w porównaniu zebranej w 2017 r.
Dzięki tym i ubiegłorocznym środkom w pierwszej kolejności renowacji będzie poddany nagrobek Jana Lewandowskiego, zmarłego w 1933 r. sędziego i posła oraz jego żony Michaliny (znajduje się w połowie pierwszej alejki od strony ul. Spokojnej). Jeśli wystarczy pieniędzy w planach jest również odrestaurowanie oryginalnego, secesyjnego, wykutego z czerwonego piaskowca nagrobka Aleksandra W. Bogdańskiego (popularna „głowa”, położony tuż przy kaplicy cmentarnej).
Kwestę organizują wspólnie: Urząd Miejski i Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej w Wyszkowie. 
Wszystkim kwestującym dziękuje burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Zbiórkę prowadzili
Anna Gołębiewska, Paweł Deluga, Agnieszka i Adam Mrozowie, Aneta Kowalewska, Leszek Marszał, Danuta Kukwa, Maciej Sarnacki, Paweł Karpiński, Iwona Wyszyńska, przedstawiciele Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie, Antonina Salwin, Zosia Salwin, Rafał Salwin, Mariusz Kowalski, Edyta Wittich, Sławomir Wróbel, Antonina Czajka, Klara Czajka, Michał Czajka, Robert Garbarczyk, Karol Garlacz, Marek Wiśniewski, Marek Siekierski, Kamil Wykowski, Piotr Wykowski, Beata Milewska, Renata Pokraśniewicz, Lidia Górecka, Monika Osowiecka, Paulina Pielak, Michał Mielczarczyk oraz uczniowie wyszkowskich szkół: SP 5 - Natalia Rojek, Julia Salwin, Zuzia Kozłowska, Wiktoria Księżak, Aleksandra Rutka, Marcelina Wężyk, Aleksandra Krawczyk, Klara Kaźmierczak, Hubert Sobczak, Katarzyna Wilczyńska pod opieką Lucyny Wilczyńskiej i Krystyny Szczuki-Wiśniewskiej; SP 4 - Paulina Kazimierczyk, Wiktoria Gryc, Zuzanna Kulesza, Wiktoria Kunasz, Zuzanna Królikowska, Daria Dąbrowska pod opieką Jolanty Sieńkowskiej i Inezy Pieniążek. Organizatorzy dziękują również strażnikom  miejskim Michałowi Karłowiczowi i Jarosławowi Mańce.
 
Pamięci zasłużonych
Szczególny czas związany ze świętem zmarłych trwa kilka dni. Odwiedzamy różne cmentarze, by zapalić znicze nie tylko na grobach bliskich, ale także osób zasłużonych dla naszego miasta. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz z absolwentką Elżbietą Szczuką odwiedzili groby zmarłych dyrektorów i nauczycieli swojej szkoły.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość