Wielki Czwartek (foto)

Wydarzenia

Wielki Czwartek (foto)

29.03.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
29 marca w kościele katolickim rozpoczęło się Triduum Paschalne. Zgodnie z tradycją, w Wielki Czwartek księża obmywają nogi 12 wiernym.
Triduum Paschalne przepełnione jest symboliką. W Wielki Czwartek wszyscy księża w parafii odprawiają jedną Mszę św. – Mszę Wieczerzy Pańskiej. W kościele św. Wojciecha było to aż 10 księży.
Jak w świątyniach w całej Polsce, zamilkły dzwony, dzwonki i organy; zabrzmią dopiero w Wielką Sobotę. Ks. proboszcz Roman Karaś obmył nogi 12 mężczyznom (w większości wyszkowskim ułanom), na pamiątkę gestu, który Jezus wykonał wobec apostołów. Po Komunii Św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy w pięknie udekorowanej Kaplicy Wieczystej Adoracji. Z ołtarza zdjęto świece, obrus, mszał i krzyż. Aż do Mszy Wigilii Paschalnej ołtarz pozostanie pusty.
Czwartkowa Msza Wieczerzy Pańskiej jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Jest więc okazją do podziękowania księżom za ich posługę. Ks. Roman Karaś serdecznie podziękował również wiernym tłumnie gromadzącym się w kościele za wsparcie i współpracę, których owocem jest poczucie autentycznej wspólnoty parafialnej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom