Weź paragon ze sobą

Wydarzenia

Weź paragon ze sobą

28.09.2016
autor: Redakcja
… pod tym hasłem w całym kraju rusza ogólnopolska kampania informacyjna Ministerstwa Finansów. Ma uświadomić Polakom, z czym wiąże się niewydawanie paragonów fiskalnych na stacjach paliwowych i niezabieranie ich ze sobą. Resort odnotowuje coraz częstsze sygnały o nadużyciach na stacjach paliw.
Jedną z najczęstszych nieprawidłowości jest niewydawanie paragonów nieuważnym klientom lub zbieranie nieodebranych przez nich paragonów. Później na ich podstawie stacje wystawiają tzw. puste faktury. W procederze uczestniczą zarejestrowane i legalnie działające podmioty, zawyżając w ten sposób koszty działalności gospodarczej. – Chcemy uczulić podatników na nadużycia związane z wyłudzaniem podatku VAT – mówi wiceminister finansów Leszek Skiba. 
W ramach kampanii uruchomiona zostanie zakładka na stronie www.mf.gov.pl, w której znajdą się m.in. materiały informacyjne m.in. dla przedsiębiorców. Plakaty pojawią się na stacjach benzynowych należących do Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polskiej Izby Paliw Płynnych, urzędach i izbach skarbowych w całej Polsce. Do współpracy ministerstwo zaprosiło także Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz policję.
Działania informacyjne i edukacyjne są prowadzone równolegle do nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie, stanowiącej tzw. pakiet paliwowy. Nowe rozwiązania mają ograniczyć możliwość dokonywania oszustw podatkowych w obrocie wewnątrzwspólnotowym.
Przypadki niewydawania paragonów lub ich zbierania można zgłaszać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię: 800 807 007 lub mejlowo na adres powiadom_podatki@mf.gov.pl.
W 2015 r. kampania Ministerstwa Finansów odbywała się pod hasłem „Nie daj się oszukać - Sprawdź paragon” i dotyczyła branży gastronomicznej. Rok wcześniej w odsłonie pod hasłem „Nie bądź jeleń. Weź paragon” resort zachęcał podatników do brania paragonów, nawiązując współpracę z rysownikiem Andrzejem Mleczko.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom