Walka o unijne pieniądze nabiera tempa

Wydarzenia

Walka o unijne pieniądze nabiera tempa

17.11.2016
autor: Sylwia Bardyszewska
Wniosek gminy Wyszków o unijne dofinansowanie kontynuacji budowy obwodnicy śródmiejskiej został pozytywnie zweryfikowany pod względem formalnym. Tymczasem miasto składa kolejne projekty: o środki na duży parking, ścieżki i wiaty rowerowe, budowę placu Miejskiego i kładki przez Bug oraz dalsze prace w parku.
Budowa obwodnicy śródmiejskiej (III i IV etapu) to najważniejszy projekt gminy Wyszków wpisany do Regionalnego Instrumentu Terytorialnego – partnerstwa 11 samorządów z byłego województwa ostrołęckiego. Partnerstwo oznacza dodatkowe punkty w konkursach o unijne dofinansowanie.
16 listopada urząd miejski otrzymał z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych informację o pozytywnej ocenie formalnej wniosku. Pozostaje jeszcze ocena merytoryczna. Lista rankingowa spodziewana jest w styczniu. Całkowita wartość projektu wynosi 31.926.021 zł, wnioskowana kwota dofinansowania – 22.839.605 zł.
W poniedziałek 14 listopada radni miejscy i powiatowi spotkali się na nadzwyczajnych sesjach, by wprowadzić do RIT kolejne trzy projekty gminy Wyszków (muszą je zaakceptować wszystkie samorządy w partnerstwie). Pierwszy zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań komunikacyjnych w mieście, które mają zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej i rowerów oraz ograniczyć ilość samochodów parkowanych w centrum. Przy ul. Leśnej ma powstać duży parking publiczny dla kierowców, którzy zostawiają auta w mieście i autobusami jeżdżą do Warszawy. Projekt zakłada również budowę kładki dla pieszych i rowerzystów przez Bug, połączenie ścieżek rowerowych w mieście, m.in. na ul. Sowińskiego i Dworcowej. Nowym pomysłem jest budowa wiat rowerowych przy urzędzie miejskim, „Hutniku”, targowicy, hali WOSiR, stadionie i pływalni. Dodatkowe stojaki na rowery mają stanąć przy szkołach. Gmina chciałaby również, we współpracy z przewoźnikami, wprowadzić nowy, wzbogacony o mapy system rozkładów jazdy. Na złożenie wniosku o dofinansowanie gmina ma czas do 1 grudnia.
Już złożony jest wniosek o kontynuację prac w parku miejskim oraz konserwację obelisku Wazów. Wpisanie projektu do RIT zwiększa szanse powodzenia.
Trzeci projekt to budowa placu Miejskiego. - Czy projekt bazuje na koncepcji, która wygrała konkurs? – na sesji nadzwyczajnej dopytywał Adam Szczerba.
- Tak, za to też są dodatkowe punkty, za koncepcję wyłonioną w konkursie – wyjaśniła kierownik referatu ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Żaneta Kozak.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zainteresowani ulgą w opłacie śmieciowej

Zainteresowani ulgą w opłacie śmieciowej

Do urzędu miejskiego zaczynają zgłaszać się mieszkańcy zainteresowani ulgą w tzw. opłacie śmieciowej, która od stycznia będzie przysługiwała za posiadanie kompostownika. Co ważne, będą musieli złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
zobacz więcej
Należy to zmienić

Należy to zmienić

- Nie wyobrażam sobie, jak jesteśmy w stanie, jako gmina, pracować na takich planach zagospodarowania przestrzennego - dziwi się radny Adam Szczerba proponowanym przez gminę zmianom. - Plan powinien być długoterminowym spojrzeniem na to, jak gmina powinna wyglądać.
- Praktycznie co wtorek przychodzą mieszkańcy, którzy chcą wprowadzić jakieś zmiany. Mamy powiedzieć: proszę czekać, bo pan jest z sołectwa X i czekamy na 50 wniosków, żeby zrobić projekt? - zarzuty odpiera burmistrz Grzegorz Nowosielski.
zobacz więcej
Dzieci w sieci (foto)

Dzieci w sieci (foto)

Internet – narkotyk XXI wieku, cyberprzemoc – choć nie zostawia śladów na ciele, stanowi ogromne zagrożenie, także dla dzieci i młodzieży. - Nigdy w historii świata nie było tak wielkiego przełomu, jak teraz poprzez rozwój technologii cyfrowych. Dają wielkie możliwości, ale też niosą ogromne zagrożenia. Tu dzieci są ekspertami, to one wiedzą, jak coś w sieci znaleźć. Mówimy o społeczeństwie wiedzy, ale czy to społeczeństwo mądrości? Co nas czeka w przyszłości, jeśli już jest tak źle? – pytał jeden z prelegentów podczas konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie – profilaktyka cyberprzemocy”.
zobacz więcej
Pierwsze Wyszkowskie Senioralia

Pierwsze Wyszkowskie Senioralia

W Wyszkowie w dniach 7-8 października odbyły się pierwsze  „Wyszkowskie Senioralia”, zorganizowane w ramach obchodów Dnia Seniora (wypada 1 października). Dzień pierwszy upłynął pod znakiem aktywności sportowej – tej  seniorom można pozazdrościć, drugi – kulturalnej.
zobacz więcej
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom