W samorządowej rodzinie (foto)

Wydarzenia

W samorządowej rodzinie (foto)

23.12.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Na tegorocznym samorządowym wieczorze wigilijnym, 21 grudnia w hali WOSiR, gościli m.in. ministrowie: Henryk Kowalczyk i Marek Zagórski oraz posłanka Teresa Wargocka. Atrakcją wieczoru był koncert kolęd w wykonaniu Katarzyny Jamróz i Klementyny Umer.
Przedświąteczne spotkanie samorządowców z powiatu wyszkowskiego prowadziła Edyta Wittich, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego: - Właśnie dzisiaj, podczas wieczoru wigilijnego, spotykamy się z rodziną samorządową. 
Przywitała gospodarzy: burmistrza Grzegorza Nowosielskiego i starostę Jerzego Żukowskiego oraz gości, m.in. ministra środowiska Henryka Kowalczyka, ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, posłankę Teresę Wargocką, radną wojewódzką Joannę Balę, dyrektora ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty Michała Giersa, duchownych i wójtów gmin z powiatu wyszkowskiego.
Chwilą ciszy uczczono zmarłych w tym roku samorządowców i społeczników: Bolesława Kukawkę i Stanisława Bralewskiego z gm. Brańszczyk oraz Krzysztofa Soliwodę z gm. Rząśnik.
 
Głos mają gospodarze
- Cieszę się, że możemy się spotkać z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia – rozpoczął starosta. – Chciałbym bardzo, aby ten symboliczny opłatek, wspólna kolęda, blask choinek i magiczna, świąteczna atmosfera zbliżyła nas do siebie. (…) Jako starosta powiatu wyszkowskiego życzę, by ta wyjątkowa, świąteczna atmosfera trwała także na co dzień, również wtedy, kiedy wrócimy do pracy i zwykłych obowiązków. Niech każdy dzień nowego, 2019 roku zaciera kontrasty między radosnym nastrojem bożonarodzeniowego świętowania a wyzwaniami i trudnościami dnia codziennego. Oby nowy rok był dla powiatu wyszkowskiego łaskawy i spokojny.
- Ta nasza samorządowa wigilia od lat jest organizowana wspólnie, ponad wszystkimi podziałami – podkreślił burmistrz. – Tutaj odnajdujemy to, co nas łączy, co dla nas wszystkich jest wartością. Za chwilę wypowiemy wiele serdecznych i mądrych życzeń. To takie chwile budują ten najbardziej ludzki wymiar naszej samorządowej współpracy. (…) Na nowy rok zachowajmy jak najwięcej wzajemnej, świątecznej życzliwości. Niech to będzie rok sukcesów, współpracy, pogody ducha. Obyśmy umieli wspólnie radzić sobie z trudnościami i oby było ich jak najmniej. Niech dopisuje państwu zdrowie, otaczają bliscy, a każdy dzień przynosi dobre wiadomości. 
 
…i goście
- To już wielka tradycja. Ja uczestniczę w tej wspaniałej, wyszkowskiej tradycji spotkań przedświątecznych od wielu, wielu lat. To najważniejsze, że państwo potraficie budować tę wspólnotę – zaznaczył minister Kowalczyk. 
Życzył, aby samorządowcy troszczyli się przede wszystkim o najsłabszych mieszkańców, tych, którzy sami sobie nie mogą pomóc. Oraz oby wyszkowska wspólnota samorządowa była wspólnota trwałą.
Zbudowani takimi spotkaniami samorządowców byli minister Zagórski i posłanka Wargocka. Życzyli zebranym wszystkiego dobrego na święta i nowy rok.
W imieniu wójtów powiatu wyszkowskiego głos zabrał wójt gm. Długosiodło Stanisław Jastrzębski. Przypomniał, że 20 lat temu reaktywowano powiat wyszkowski, a on miał satysfakcję być pierwszym wyszkowskim starostą. Wiele rzeczy udało się zrealizować, ale wójtowie chcą prosić ministrów o pomoc w kilku sprawach. Jedną z nich jest sprawa edukacji: - Musimy wspólnie szukać rozwiązań, bo nie poradzimy sobie, jeśli subwencji oświatowej nie wystarcza na wynagrodzenie pedagogów. Tak dalej być nie powinno.
Wiele do zrobienia jest też w zakresie opieki zdrowotnej oraz szybkiego Internetu na wsi.
Życzenia złożyła jeszcze radna Joanna Bala. Za wsparcie w realizacji zadań podziękował Konrad Wróbel, wyszkowski piłsudczyk i prosił o więcej.
- Demokracja ma to do siebie, że władza jest kadencyjna i kiedyś się kończy – przypomniał Henryk Goryszewski, prorektor wyszkowskiej filii SWPW. – Życzę, że kiedy przyjdzie ten moment odejścia, towarzyszył wam do ostatnich chwil życia szacunek współmieszkańców.
 
Świąteczny koncert
Znane kolędy i pastorałki zaśpiewały w duecie aktorki i wokalistki Katarzyna Jamróz i Klementyna Umer, akompaniował im na gitarze kompozytor i aranżer Witold Cisło. Panie zaśpiewały m.in. „Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Oj, maluśki”, „Cicha noc”, „W żłobie leży”. A że kolędy najprzyjemniej śpiewa się wspólnie, do śpiewania zachęciły (skutecznie) zgromadzonych. 
 
…i świąteczne życzenia
- Nie byłoby wigilijnego spotkania, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń gdyby nie było narodzenia Pana Jezusa – odnotował ks. dziekan Zdzisław Golan.
Przeczytał fragment Ewangelii wg św. Łukasza mówiący o Bożym narodzeniu. 
A po tym przyszedł czas na dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, kosztowanie wigilijnych przysmaków ze świątecznie udekorowanego stołu. 
Przygotowanie i obsługa symbolicznej wigilijnej wieczerzy to zasługa uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość