W hołdzie tym, co mieli odwagę powiedzieć NIE (foto)

Wydarzenia

W hołdzie tym, co mieli odwagę powiedzieć NIE (foto)

12.12.2016
autor: Ewa Elward
XI Przegląd Piosenki Opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności” odbył się w piątek 9 grudnia w I LO im. C.K. Norwida. Wystąpiła młodzież z wyszkowskich szkół ponadgimnazjalnych. Niespodzianką była nagroda Romana Grusa, który umożliwi dwóm grupom nagranie utworu w swoim studio nagraniowym.
Specjalne miejsce organizatorzy poświęcili pamięci Wiesława Boruckiego, maturzysty, zamordowanego przez UB w 1949 r. Jak co roku przypomniano również postać Grzegorza Przemyka, pobitego na śmierć przez milicję, maturzystę i syna znanej działaczki opozycyjnej, Barbary Sadowskiej. Jego wiersz „Gra w szczerość” recytowała Aleksandra Góralewska.
– Ku pamięci oraz w hołdzie tym, co mieli odwagę powiedzieć „nie”, pamięci ofiar stanu wojennego, ofiar systemu komunistycznego w Polsce – o idei przeglądu mówił prowadzący Patryk Stankiewicz.
Przed występami odczytano fragment powieści George`a Orwella „Rok 1984” oraz wyświetlony krótki film nt. stanu wojennego, zmontowany przez Macieja Najmołę. 
Na scenie wystąpili: Sylwia Książek, Alicja Sarosiek (Zespół Szkół nr 3), Paulina Trętowska, Oliwia Jabłońska, Sandra Cyran, Natalia Urbanowska, Natalia Prucnal, Klaudia Nasiadka, Karina Kwiatkowska (Zespół Szkół nr 1), reprezentanci gospodarzy I LO oraz goście z ZS3 i Gimnazjum w Rybienku Leśnym: Rafał Żurawski, Łukasz Krawczyk, Piotr Nowak, Marcin Rozwadowski, Jakub Nowak, Piotr Nowak, Szymon Karp, Oskar Góralewski, Iza Michalik, Kalina Kur, Julia Rudnik, Paweł Nasiadko, Kacper Zyśk, Filip Knap, Stanisław Rogulski, Maciej Mróz, Jakub Rudnik, Hanna Kwaśny, Aleksandra Góralewska i Mikołaj Szulc. 
Zebrani wysłuchali utworów znanych bardów i kapel rockowych lat 80., takich jak: „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Na falochronie” Emigrantów”, „Przeżyj to sam” Lombardu, „Kto cię obroni Polsko” KSU, „Dorosłe dzieci” Turbo, „Mówię ci, że…” Tiltu, „Spytaj milicjanta” Dezertera, „Miejcie nadzieję” Jacka Wójcickiego, „Jest takie miejsce” Marty Bizoń. „Kołysanka 1947” i „Oskarżeni o wierność” Andrzeja Kołakowskiego, „Urodziłem się w Polsce” Złych Psów, „Nigdy” Moskwy, „Na ulice” Armii, „Ziemi sól” Proletaryatu i „Historie zagubione” Marceliny z płyty „Panny wyklęte”.   
Miłą niespodzianką sprawił Roman Grus, który zaproponował nagrania w swoim studiu  grupie w składzie: Rafał Żurawski, Łukasz Krawczyk, Piotr Nowak i Marcin Rozwadowski oraz duetowi Aleksandra Góralewska i Mikołaj Szulc.  
Organizatorzy dziękowali za współpracę WOK „Hutnik”, Bogusławowi Babisowi i Romanowi Grusowi. 
Na zakończenie tradycyjnie wszyscy zaśpiewali „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Chcemy dziękować za wolność naszej Ojczyzny (foto)

Chcemy dziękować za wolność naszej Ojczyzny (foto)

3 Maja cała Polska świętowała 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Wyszkowie odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny, odbył się przegląd pieśni patriotycznych i religijnych oraz rajd rowerowy śladami miejsc pamięci narodowej. 
zobacz więcej
Zajęcia z native speakerem – dlaczego dają nam aż tak wiele?

Zajęcia z native speakerem – dlaczego dają nam aż tak wiele?

Nauka języka może odbywać się w różny sposób. Z pewnością nie może się odbyć bez naszego udziału, jednak warto zwrócić uwagę, że praca jaką wkładamy zależy od tego jak bardzo angażuje się w nauczanie osoba nauczyciela. Warto się przy nim zatrzymać, gdyż jego kompetencje mają naprawdę wiele do powiedzenia. Dlaczego native speaker ma tak dużą przewagę nad nienaturalnym użytkownikiem języka?
zobacz więcej
Jeszcze większe utrudnienia na Kościuszki

Jeszcze większe utrudnienia na Kościuszki

Od czwartku 7 lipca modernizowaną ul. Kościuszki już na całym odcinku pojedziemy tylko w jednym kierunku, w stronę Serocka. Jednocześnie zamknięty zostanie wyjazd z ul. 3 Maja na tzw. malowane rondo. Można więc przypuszczać, że już cały ruch lokalny do centrum miasta przerzuci się na ul. Pułtuską.
zobacz więcej
Więcej zieleni w mieście (foto)

Więcej zieleni w mieście (foto)

Na bulwarze imienia ppor. mar. Kazimierza Deptuły (na odcinku od ul. Pałacowej do zjazdu z ul. Komisji Edukacji Narodowej) oraz przy ul. Chopina wykonywane są prace w ramach projektu „Poprawa jakości środowiska miejskiego przez stworzenie terenów zieleni w Wyszkowie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Nad Bugiem powstaje ścieżka krajoznawczo-przyrodnicza, a w centrum miasta ustawiane są donice z roślinami i ławeczki.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom