Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/1644.jpg

Wydarzenia

W 75. rocznicę tragicznej śmierci

14.01.2017
autor: Elżbieta Szczuka
9 stycznia 2017 r. minęła 75. rocznica tragicznej śmierci Jerzego Różyckiego, maturzysty z 1926 r. wyszkowskiego gimnazjum, jednego z trzech kryptologów, którzy na przełomie 1932 i 1933 r. złamali kody Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Było to największe osiągnięcie wywiadowcze w dziejach II wojny światowej – m.in. przyspieszyło ostateczne zwycięstwo nad faszyzmem. Nic dziwnego, że staramy się upamiętnić postać Jerzego Różyckiego w naszym mieście. Na budynku liceum znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa, rondo przed nowym wiaduktem otrzymało jego imię.     
O Jerzym Różyckim dużo pisaliśmy w „Nowym Wyszkowiaku” w ubiegłym roku w związku z tym, że  w mieście obchodziliśmy 90-lecie jego matury. 22 kwietnia 2016 r. na budynku I LO im. C.K. Norwida, będącego kontynuatorem tradycji przedwojennego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie, tablicę upamiętniającą tego wybitnego absolwenta odsłonił jego syn Janusz Różycki, wybitny sportowiec, olimpijczyk i artysta.  
Jerzy Witold Różycki urodził się 24 lipca 1909 r. w Olszanie, w guberni kijowskiej jako najmłodsze z czworga dzieci Wandy z Benitów i Zygmunta Różyckich. Jego rodzina przeniosła się z ogarniętych wojną terenów Ukrainy do odrodzonej Polski. Na kilka lat osiedliła się w Wyszkowie nad Bugiem. Zygmunt Różycki, farmaceuta i właściciel aptek, kolejne założył m.in. w Wyszkowie i Długosiodle. W Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie uczyli się dwaj jego synowie (córki – w gimnazjum w Sandomierzu). Eugeniusz, starszy od Jerzego o 2 lata, zmarł w 1925 r., krótko przed maturą, na chorobę niedokrwienną serca. Jerzy zdał maturę w maju 1926 r. Wtedy jego rodzice mieszkali już w Kraszewicach (Wielkopolska). W październiku 1926 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Poznańskim. W lutym 1932 r. uzyskał dyplom magistra matematyki, zaś w grudniu 1937 r. – magistra geografii. Angażował się w życie studenckie, działał w Korporacji Akademickiej Chrobria. Biegle znał język niemiecki. 
Był nietuzinkową osobowością. Znalazł się wśród 23 studentów matematyki, którzy w 1929 r. rozpoczęli kurs podstaw kryptologii i tych działów matematyki, które są wykorzystywane do łamania szyfrów. Z tej grupy tylko ośmiu weszło w skład zespołu kryptologów w filii Biura Szyfrów Sztabu Głównego w Poznaniu. Ostatecznie pozostało w nim trzech: Marian Rejewski, Jerzy Różycki (najmłodszy z nich) i Henryk Zygalski. W 1932 r. zostali przeniesieni do Warszawy do Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego (radiokontrwywiad wojskowy). Na przełomie 1932/33 r. złamali kody „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej. W związku z tym, że Niemcy cały czas wprowadzali zmiany w konstrukcji maszyny i w sposobach jej użycia, praca nad dekryptarzem „Enigmy” nie ustawała. Osobistym wkładem Jerzego Różyckiego było opracowanie tzw. metody zegara, czyli określania, który z trzech wirników maszyny pierwszy odbiera impulsy z klawiatury. 
W 1938 r. Jerzy Różycki wraz z Henrykiem Zygalskim został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Marian Rejewski – złotym (srebrnym w 1936 r. za złamanie szyfru Enigmy).
W sierpniu 1938 r. Jerzy ożenił się z Marią Barbarą Majką, w maju następnego roku urodził się ich syn Janusz. 
Po wybuchu wojny Jerzy Różycki z kolegami z Biura Szyfrów ewakuował się do Rumunii, a potem do Francji. Współpracowali z francuskim wywiadem przy łamaniu szyfrów (kryptolodzy zostali oddelegowani przez Armię Polską we Francji do służby w armii francuskiej na czas wojny). W 1941 r. Jerzy Różycki popłynął do Algieru, żeby rozszyfrować przechwycone depesze radiowe. Zginął (wraz z nim dwaj inni polscy kryptolodzy: Jan Graliński i Piotr Smoleński), wracając do Francji statkiem „Lamorioiere”, który 9 stycznia 1942 r. zatonął na Morzu Śródziemnym w pobliżu Balearów.
Informacje o udziale Polaków w rozszyfrowaniu „Enigmy” ujawniono po raz pierwszy dopiero na początku lat 70. XX w.
Postanowieniem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 21 lutego 2000 r. w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim Jerzy Różycki pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 r. Institute of Electrical
and Electronics Engineers (największe międzynarodowe stowarzyszenie techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki) w uznaniu wybitnych osiągnięć, które miały wpływ na losy cywilizacji, nadał trójce genialnych polskich kryptologów najwyższe odznaczenie IEEE -Milestone.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Klimatyzacja to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu latem. A nawet coraz częściej późną wiosną lub wczesną jesienią. Jej sprawność to nie tylko wysoce komfortowe przemieszczanie się przy pomocy samochodu. To również bezpieczeństwo zdrowotne Twoje oraz też wszystkich transportowanych przez Ciebie pasażerów. 
zobacz więcej
Filtr paliwa – czyste paliwo to sprawny silnik

Filtr paliwa – czyste paliwo to sprawny silnik

Każdy właściciel samochodu wie, że sprawność silnika w dużej mierze zależy od jakości paliwa, które do niego trafia. Jednak niewielu zastanawia się, co tak naprawdę chroni jednostkę napędową przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w paliwie. Odpowiedź jest prosta – filtr paliwa. Choć to niewielki element, jego znaczenie dla działania całego pojazdu jest ogromne. W tym artykule przyjrzymy się, jak działa filtr paliwa, dlaczego warto o niego dbać, jakie są objawy jego zużycia oraz jaka jest jego cena i jak często należy go wymieniać.
zobacz więcej
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik dla właścicieli

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Poradnik dla właścicieli

zobacz więcej
Prawo na wyciągnięcie ręki - EWSPA umożliwia naukę w trybie zaocznym i zdalnym

Prawo na wyciągnięcie ręki - EWSPA umożliwia naukę w trybie zaocznym i zdalnym

Studia prawnicze to wciąż znakomita droga do kariery zawodowej, gwarantująca stabilną pracę z mnóstwem wyzwań. Najlepsze przygotowanie do prawniczej aktywności zapewniają jednak te uczelnie, które podczas edukacji umiejętnie łączą teorię z praktyką, a także umożliwiają swoim studentom naukę w trybie zaocznym oraz zdalnym. Takie możliwości stwarza Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom