Uwaga! Zrzucą szczepionki przeciwko wściekliźnie

Wydarzenia

Uwaga! Zrzucą szczepionki przeciwko wściekliźnie

15.09.2016
autor: Redakcja (opr.)
20 września na Mazowszu rozpocznie się akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno dotykać przynęty ze szczepionką – ta z zapachem człowieka nie zostanie przyjęta przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy wyprowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
Akcja szczepienia będzie miała miejsce na obszarze powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, makowskiego, mińskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, otwockiego, przasnyskiego, przysuskiego, radomskiego, siedleckiego, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego i zwoleńskiego.
Szczepienie potrwa do 29 września. Wykonywane jest przynętą z umieszczoną we wnętrzu szczepionką w kształcie brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Para Prezydencka w Brańszczyku: program wizyty i utrudnienia (wideo)

Para Prezydencka w Brańszczyku: program wizyty i utrudnienia (wideo)

W najbliższą sobotę Para Prezydencka weźmie udział w pikniku rodzinnym „Pomagam z radością”, który odbędzie się w Brańszczyku. Sprawdź program wizyty i utrudnienia, z którymi trzeba się liczyć.
zobacz więcej
Wypadki i kolizje - pierwszy weekend wakacji na drogach (foto)

Wypadki i kolizje - pierwszy weekend wakacji na drogach (foto)

W pierwszy weekend wakacji na drogach powiatu wyszkowskiego policjanci odnotowali aż 15 kolizji i 2 wypadki, w których ranne zostały 2 osoby. Zatrzymali 2 nietrzeźwych kierujących.
zobacz więcej
Skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego

Skazany za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego

Wyrokiem 3,5 roku pozbawienia wolności zakończył się trwający prawie półtora roku proces 24-letniego Sebastiana G., skazanego za nieumyślne spowodowanie śmierci Roberta Czajkowskiego. Rodzinie zmarłego mężczyzna ma też zapłacić zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę i zwrócić koszty postępowania, w sumie 40 tys. zł. – Jakikolwiek wyrok nie zwróci życia Robertowi – komentuje rodzina państwa Czajkowskich. Ale nie ukrywają, że od tego, który zapadł w piątek 10 czerwca, zamierzają się odwołać.
zobacz więcej
Platforma (się) rozlicza

Platforma (się) rozlicza

Niełatwa rozmowa z sympatykami Platformy Obywatelskiej czekała posłów tej partii, którzy do Wyszkowa przyjechali 26 października. Rafał Grupiński nie tylko wytykał błędy popełniane obecnie przez Prawo i Sprawiedliwość, ale musiał się też ustosunkować do tych, które jego partia popełniała przez ostatnie lata. - Do PO zapisałem się na początku, ale w ostatnich wyborach już na PO nie głosowałem. Ja wiem dlaczego, ale czy wy to wiecie? – to jedno z wielu kłopotliwych pytań.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom