Uwaga! Zrzucą szczepionki przeciwko wściekliźnie

Wydarzenia

Uwaga! Zrzucą szczepionki przeciwko wściekliźnie

15.09.2016
autor: Redakcja (opr.)
20 września na Mazowszu rozpocznie się akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno dotykać przynęty ze szczepionką – ta z zapachem człowieka nie zostanie przyjęta przez zwierzęta. Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy wyprowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.
Akcja szczepienia będzie miała miejsce na obszarze powiatów: białobrzeskiego, garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, makowskiego, mińskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, otwockiego, przasnyskiego, przysuskiego, radomskiego, siedleckiego, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego i zwoleńskiego.
Szczepienie potrwa do 29 września. Wykonywane jest przynętą z umieszczoną we wnętrzu szczepionką w kształcie brunatno-zielonego krążka o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto przypadkiem będzie miał styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić do weterynarza.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mrówka - styczeń - luty 2020
Mrówka - styczeń - luty 2020
Zitcom