Uroczysko Bykowce – miejsce zapisane w pamięci pokoleń (foto)

Wydarzenia

Uroczysko Bykowce – miejsce zapisane w pamięci pokoleń (foto)

31.01.2018
autor: Elżbieta Szczuka
30 stycznia 2018 r. w gm. Długosiodło, na uroczysku Bykowce, odbyła się patriotyczna uroczystość w hołdzie powstańcom styczniowym. W 155. rocznicę bitwy pod Łączką postawiono i poświęcono 6-metrowy dębowy krzyż, pamiątkową tablicę, odprawiona została msza polowa. W uroczystości liczny udział wzięli uczniowie szkół średnich powiatu wyszkowskiego.
- W historii narodów są miejsca, które na trwale zapisują się w pamięci pokoleń i przez stulecia gromadzą mieszkańców, którzy w pokorze, szacunku, ale i w poczuciu dumy i uznania modlą się i oddają hołd tym, którzy dla ratowania wolności i niepodległości oddali rzecz najcenniejszą – swoje życie. Dzisiaj znajdujemy się w takim miejscu – tymi słowami wicestarosta Adam Mróz rozpoczął uroczystość na uroczysku Bykowce. 
155 lat temu, po bitwie z Rosjanami w Kielance (zginął w niej ppłk Ignacy Mystkowski), na uroczysku Bykowce schronił się zdziesiątkowany oddział powstańczy. Skryte głęboko w lesie miejsce wydawało się bezpieczne. Jednak 23 maja 1863 r. zaskoczonych powstańców zaatakowało wojsko carskie. Dowodzący powstańcami 33-letni ppłk. Karol Frycze, naczelnik wojenny powiatu pułtuskiego, na czele oddziału kosynierów próbował odeprzeć przeważające siły wroga. Bezskutecznie. W walce zginęło 23 powstańców, 11 zostało rannych, wśród nich ciężko ranny w brzuch Karol Frycze, który zmarł następnego dnia. Został pochowany w Porębie.
Specjalnym gościem uroczystości był Mieczysław Grudziński. Jako małego chłopca przyprowadzała go na to miejsce babcia Józefa, która jeszcze ze swoją matką przychodziła na odprawiane tu nabożeństwa w intencji powstańców. 
O historii uroczyska Bykowce mówił Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939. Wiersz Zdzisława Blocha „Dla Niepodległej – wspomnienia o powstaniu styczniowym” przeczytała uczennica szkoły podstawowej w Blochach. Polową Mszę św. koncelebrowali księża proboszczowie: parafii Poręba – Andrzej Grzybowski, parafii Białebłoto – Tomasz Tymiński oraz ks. Antoni Humeniuk – kapelan Stowarzyszenia Wizna 1939. 
Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Wyszków, Stowarzyszenie Wizna 1939. 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 6 lutego.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Hurtownia żywności – co można w niej znaleźć?

Hurtownia żywności – co można w niej znaleźć?

Hurtownia produktów spożywczych to miejsce, do którego dostają się wszystkie towary, wyprodukowane przez firmy zajmujące się wytwarzaniem konkretnych rodzajów żywności (choćby minimalnie) przetworzonej, to także często przystań dla naturalnej żywności, której hodowcy chcą ją przekazać sklepom detalicznym, zamiast sprzedawać ją samodzielnie. Istnienie hurtowni tego rodzaju jest nieodzowne z punktu widzenia interesów rynku konsumenckiego. Także dlatego, że niektóre hurtownie same zajmują się bezpośrednią sprzedażą.
zobacz więcej
Coraz więcej mieszkańców poddanych kwarantannie

Coraz więcej mieszkańców poddanych kwarantannie

Jak wynika z najnowszego komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wyszkowie, coraz więcej mieszkańców objętych jest kwarantanną domową, a mniej – nadzorem epidemiologicznym. 
zobacz więcej
INTERWENCJA: Po 30 latach robi się problem…

INTERWENCJA: Po 30 latach robi się problem…

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło kontrole posesji pod kątem nielegalnego odprowadzenia deszczówki do kanalizacji sanitarnej. - Kiedyś można się było tak podłączyć, wodociągi instalacje odbierały i nikt się nie czepiał, bo nie ma u nas deszczówki, a woda z drogi spływa. Po 30 latach robi się problem – mówią mieszkańcy oburzeni, bo mimo że podłączenie zlikwidowali, otrzymali wezwania na policję…
zobacz więcej
Zieleń i strefy rekreacji

Zieleń i strefy rekreacji

Gmina stopniowo realizuje projekt zagospodarowania zieleni miejskiej, na który pozyskała ponad 5,6 mln zł. Przy ulicach pojawiają się nowe nasadzenia, przy ul. Szpitalnej – strefa rekreacji, w parku miejskim – nowy plac zabaw.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom