Uroczysko Bykowce – miejsce zapisane w pamięci pokoleń (foto)

Wydarzenia

Uroczysko Bykowce – miejsce zapisane w pamięci pokoleń (foto)

31.01.2018
autor: Elżbieta Szczuka
30 stycznia 2018 r. w gm. Długosiodło, na uroczysku Bykowce, odbyła się patriotyczna uroczystość w hołdzie powstańcom styczniowym. W 155. rocznicę bitwy pod Łączką postawiono i poświęcono 6-metrowy dębowy krzyż, pamiątkową tablicę, odprawiona została msza polowa. W uroczystości liczny udział wzięli uczniowie szkół średnich powiatu wyszkowskiego.
- W historii narodów są miejsca, które na trwale zapisują się w pamięci pokoleń i przez stulecia gromadzą mieszkańców, którzy w pokorze, szacunku, ale i w poczuciu dumy i uznania modlą się i oddają hołd tym, którzy dla ratowania wolności i niepodległości oddali rzecz najcenniejszą – swoje życie. Dzisiaj znajdujemy się w takim miejscu – tymi słowami wicestarosta Adam Mróz rozpoczął uroczystość na uroczysku Bykowce. 
155 lat temu, po bitwie z Rosjanami w Kielance (zginął w niej ppłk Ignacy Mystkowski), na uroczysku Bykowce schronił się zdziesiątkowany oddział powstańczy. Skryte głęboko w lesie miejsce wydawało się bezpieczne. Jednak 23 maja 1863 r. zaskoczonych powstańców zaatakowało wojsko carskie. Dowodzący powstańcami 33-letni ppłk. Karol Frycze, naczelnik wojenny powiatu pułtuskiego, na czele oddziału kosynierów próbował odeprzeć przeważające siły wroga. Bezskutecznie. W walce zginęło 23 powstańców, 11 zostało rannych, wśród nich ciężko ranny w brzuch Karol Frycze, który zmarł następnego dnia. Został pochowany w Porębie.
Specjalnym gościem uroczystości był Mieczysław Grudziński. Jako małego chłopca przyprowadzała go na to miejsce babcia Józefa, która jeszcze ze swoją matką przychodziła na odprawiane tu nabożeństwa w intencji powstańców. 
O historii uroczyska Bykowce mówił Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia Wizna 1939. Wiersz Zdzisława Blocha „Dla Niepodległej – wspomnienia o powstaniu styczniowym” przeczytała uczennica szkoły podstawowej w Blochach. Polową Mszę św. koncelebrowali księża proboszczowie: parafii Poręba – Andrzej Grzybowski, parafii Białebłoto – Tomasz Tymiński oraz ks. Antoni Humeniuk – kapelan Stowarzyszenia Wizna 1939. 
Organizatorami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Wyszków, Stowarzyszenie Wizna 1939. 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 6 lutego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość