Trwa walka ze szkodnikiem (foto)

Wydarzenia

Trwa walka ze szkodnikiem (foto)

20.05.2020
autor: Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
19 maja na kasztanowcach w Rybienku Leśnym pojawiły się 53 pułapki feromonowe, które są najbezpieczniejszą metodą zwalczania szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka.
 
Aleja Wolności w Rybienku Leśnym, jednej z najbardziej zielonych dzielnic Wyszkowa, wysadzona jest przepięknym szpalerem kasztanowców białych. Wiosną i latem drzewa tworzą magiczny parasol, chroniąc przed słońcem i upałem, jesienią zaś kasztanowce stroją się w przepiękne, ciepłe barwy, obdarowując mieszkańców i spacerowiczów feerią kolorów i spadającymi liśćmi.
Jednym z największych zagrożeń dla populacji kasztanowców, zwłaszcza białych w Polsce i Europie jest szrotówek kasztanowcowiaczek. To mały owad, który żeruje wewnątrz liści kasztanowców, powodując ich brązowienie oraz przedwczesne obumieranie i opadanie. Szacuje się, że przy sprzyjających warunkach pogodowych w ciągu roku na drzewie mogą pojawić się nawet 3-4 pokolenia owadów! 
Powiat Wyszkowski walkę ze szkodnikiem podjął już w 2005 roku. Dzięki współpracy z Instytutem Badania Leśnictwa udało się wówczas objąć badaniami i ochroną 48 kasztanowców w ramach wypracowania zintegrowanej metody szkodnika. Od 15 lat, co roku stosowano mechaniczne metody zwalczania owada za pomocą pułapek lepowych i kominkowych, które nie zawierają środków toksycznych. W tym roku zastosowano pułapki feromonowe, zawieszone na wysokości ok. 4 metrów, które są najbezpieczniejszą metodą zwalczania szkodnika, zapewniającą również brak kontaktu z dziećmi i innymi osobami postronnymi (wzdłuż alei znajduje się szkoła podstawowa, kościół oraz liczne posesje prywatne). Środki na ochronę kasztanowców co roku rezerwowane są w budżecie Powiatu Wyszkowskiego. 19 maja na kasztanowcach w Rybienku, wzdłuż drogi powiatowej pojawiły się 53 pułapki. Zabiegi ochronne na drzewach będą prowadzone w okresie od maja do października, obejmującym 3 pełne generacje szrotówka kasztanowcowiaczka.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Poczuliśmy, jak bardzo Polacy chcą być razem. I nic się nie zmieniło (foto)

Poczuliśmy, jak bardzo Polacy chcą być razem. I nic się nie zmieniło (foto)

Lubisz mnie czy nie, ale system działa, badania są. To jest właśnie dotykalność orkiestry – na spotkaniu w Wyszkowie, 22 maja, mówił Jerzy Owsiak, pomysłodawca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nieprzeciętna osobowość, która „zakręciła Polską”.
zobacz więcej
Piękna akcja na piękny jubileusz

Piękna akcja na piękny jubileusz

Sporych rozmiarów nabrała organizowana przez MKS Bug Wyszków zbiórka żywności „Rodacy Bohaterom”. Prowadzona będzie jeszcze tylko do końca tego tygodnia.
zobacz więcej
Notesy, notesiki - czyli dobry gadżet reklamowy

Notesy, notesiki - czyli dobry gadżet reklamowy

Fajny notes, w którym można zapisać różnego typu informacje z pewnością każdemu się przyda, właśnie dlatego notes jest bardzo dobrym gadżetem reklamowym, za pomocą którego można zwiększyć rozpoznawalność firmy i co istotne, zyskać nowych klientów.
zobacz więcej
Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

Jerzy Różycki ma symboliczny grób. Wyszkowianie na oficjalnej uroczystości (foto)

W uroczystości upamiętnienia polskich kryptologów – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – która odbyła się 6 wrześnie w Krakowie, brała udział kilkudziesięcioosobowa grupa z Wyszkowa. W Krypcie Panteonu Narodowego, w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła, złożono w sarkofagu urny z ziemią z miejsc związanych ze śmiercią lub pochówkiem polskich kryptologów. Dla Jerzego Różyckiego (absolwenta wyszkowskiego gimnazjum z 1926 roku), który utonął w Morzu Śródziemnym 9 stycznia 1942 roku podczas katastrofy statku pasażerskiego „Lamoriciere”, to grób symboliczny. 
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom